انتخابات افغانستان؛ بخشی از آرا به دلیل هزاران شکایت بازشماری می‌شود

انتخابات در افغانستان حق نشر عکس Getty Images

کمیسیون‌های انتخابات افغانستان اعلام کردند که بخشی از آرای انتخابات پارلمانی اخیر این کشور به دلیل دریافت هزاران شکایت، بازشماری می‌شود.

هدایت دستگیر، عضو کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که حدود ۱۱هزار مورد شکایت مرتبط با انتخابات پارلمان اخیر افغانستان که در تاریخ ۲۸ و ۲۹ میزان/مهر ( و ۵ عقرب/آبان در قندهار) برگزار شد، دریافت شده‌است.

از این میان، برای رسیدگی به بیشتر از دو هزار شکایت که روی نتایج آرا تاثیر مستقیم دارد، دقت بیش‌تری صورت خواهد گرفت.

کمیسیون شکایات می‌گوید تردید در مورد وضع ظاهری صندوق‌های رای، تغییر قفل، محتویات صندوق‌ها، رای‌دهی افراد زیر سن قانونی که واجد شرایط نبوده‌اند و همچنین رای‌دهی چندباره از سوی افراد از مواردی است که مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

چند روز پیش کمیسیون انتخابات گفت که نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی ۳۲ ولایت به تاریخ ۲ قوس/آذر و از ولایت کابل به تاریخ ۱۰ قوس/آذر اعلام خواهد شد.

قبل از این کمیسیون انتخابات افغانستان تاریخ اعلام نتایج ابتدایی انتخابات در تمام ولایت‌ها را ۱۹ عقرب/آبان اعلام کرده بود.

آقای دستگیر می‌گوید بیشترین میزان شکایت‌های رسیده از کابل و بعد از آن از ولایت‌های کاپیسا و پروان بوده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption یک رای دهنده کهن سال

گفته شده است در حال حاضر بازشماری شماری از مراکز رای‌گیری ۱۱ ولایت از جمله کابل آغاز شده است.

در همین حال حفیظ الله هاشمی، عضو و سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید قرار است این بازشماری با مدیریت هر دو کمیسیون (انتخابات و شکایات) و نمایندگان نامزدان و نهادهای ناظر (فیفا و تیفا) انجام شود.

آقای هاشمی در گفتگو با خلیل نوری خبرنگار بی‌بی‌سی گفته که بازشماری آرا بیش از دو تا سه روز را دربر خواهد گرفت.

همچنین مسئولان کمیسیون انتخابات ولایت تنگرهار می‌گویند در همین روند تا به حال از جمله ۳۲۷ مرکز رای‌دهی در این ولایت، ده صندوق رای مربوط به سه مرکز را در این ولایت شمرده‌اند که تغییر اندکی در نتایج آرا به میان آمده است. داوود صدیق، رئیس کمیسیون انتخابات ننگرهار می‌گوید در هر صندوق حدود ده رای تفاوت کرده است.

انتخابات پارلمانی افغانستان در ۲۸ میزان/مهر برگزار شد اما به دلیل برخی از مشکلات، از جمله بازنشدن مرکزهای رای‌دهی در روز بیست و نهم نیز ادامه یافت. این انتخابات در ولایت قندهار به دلیل کشته شدن ژنرال رازق، فرمانده پلیس این ولایت، با یک هفته تاخیر به تاریخ ۵ عقرب/آبان برگزار شد.

با وجود تهدیدهای امنیتی و هشدار مخالفان مسلح دولت، مردم به پای صندوق‌های رای رفتند تا در مورد سرنوشت اعضای مجلس نمایندگان افغانستان تصمیم بگیرند. در رویدادهای امنیتی روز انتخابات این کشور ۳۶ نفر کشته و ۱۲۰ تن زخمی شدند.

از میان ۸.۸ میلیون نفری که برای رای‌دهی ثبت نام کرده بودند، بیش از چهار میلیون تن در انتخابات پارلمانی شرکت کردند.

در همین حال کمیسیون انتخابات افغانستان چند روز پیش تقویم انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور را نیز اعلام کرد.