'خانواده‌ها مانع تحقیقات درباره مرگ ۱۲ نوزاد در پنجشیر شدند'

پنجشیر حق نشر عکس Emergency Hospital
Image caption درمانگاه "ایمرجنسی" که این واقعه در آن رخ داده، در ولسوالی عنابه در ۱۶ کیلومتری مرکز پنجشیر قرار دارد و در آن کودکانی از ولایت‌های مجاور درمان می‌شوند.

مقام‌های محلی در ولایت پنجشیر افغانستان می‌گویند برخی از خانواده‌های نوزادانی ‌که دو روز پیش در آن ولایت جان باختند، اجازه ندادند در مورد مرگ کودکان‌شان تحقیق شود.

وحید مجروح، سخنگوی وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که کمیته مسئول بررسی رویداد هنوز دراین مورد تحقیق می‌کند و تحقیقات تا کنون کامل نشده است.

اما ودود علی مردان، سخنگوی والی پنجشیر گفته یکی از سه کودکی که از بیرون از پنجشیر به درمانگاه منتقل شدند، برای ادامه بررسی به طب عدلی در کابل فرستاده شد، اما خانواده‌اش اجازه تحقیقات را نداده است.

درمانگاه "ایمرجنسی" که این واقعه در آن رخ داده، در ولسوالی عنابه در ۱۶ کیلومتری مرکز پنجشیر قرار دارد و در آن کودکانی از ولایت‌های مجاور درمان می‌شوند.

ایمرجنسی که یک نهاد بین المللی خیریه و متعلق به کشور ایتالیا است، با نشر خبرنامه‌ای دلیل احتمالی این اتفاق را "عفونت خون" عنوان کرد.

دیجان پانیک، هماهنگ کننده برنامه‌های درمانگاه ایمرجنسی در افغانستان به بی‌بی‌سی فارسی گفت تحقیقات درباره این که این عفونت ناشی از چه چیزی بوده ادامه دارد و منتظر نتیجه آزمایش‌ها هستند.

آقای پانیک گفت که به همه نهادهای مرتبط اجازه تحقیقات در این مورد داده شده است.

به گفته آقای علی مردان، دیگر کودکان هم به خاک سپرده شده‌اند و تاکنون ثابت نشده که این اتفاق به دلیل "نفوذ میکروب" یا "کار مغرضانه‌ای" باشد.

او افزود که امروز یک تیم پنج نفری از وزارت صحت و یک تیم نُه نفری از شفاخانه فرانسوی‌ها از کابل به پنجشیر رفتند تا در این مورد تحقیق شود.

دوازده نوزاد روز یک‌شنبه (13 عقرب/آبان) در درمانگاه ولایت پنجشیر در فاصله چهار ساعت جان باختند.

این رویداد در زایشگاه "ایمرجنسی" در ولسوالی/شهرستان عنابه پنجشیر اتفاق افتید. مسئولان گفتند کودکان جان‌باخته تمام شان پیش از وقت به دنیا آمده بودند.