حمله 'گسترده' گروه طالبان به ولسوالی جاغوری افغانستان

افغانستان حق نشر عکس جاغوری
Image caption ولسوالی جاغوری که ساکنان آن هزاره هستند از امن‌ترین ولسوالی‌های افغانستان به حساب می‌آید.

منابع محلی تایید کرده اند که گروه طالبان حوالی ساعت یک بامداد به وقت محلی به ولسوالی جاغوری ولایت غزنی حمله کرده‌اند.

محمد عارف نوری، سخنگوی والی غزنی با تایید این خبر به محفوظ ذبیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که این حمله تا ساعت ۱۰ صبح امروز( چهارشنبه ۱۶ عقرب/ آبان) ادامه داشته است.

به گفته او طالبان از ولسوالی گیلان ولایت غزنی به این ولسوالی حمله و در این درگیری سه نفر پلیس کشته و ۵ نفر دیگر به شمول ژنرال باشی حبیب، فرمانده محلی زخمی شده‌اند.

امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که در این درگیری ۱۵ عضو گروه طالبان کشته و آنان مجبور به عقب نشینی شده‌اند.

حق نشر عکس NDS
Image caption درگیری از بامداد امروز آغاز شد.

هرچند مقام‌های محلی خبر از اعزام نیروهای کمکی به محل داده‌اند ولی مردم محل می‎گویند که درگیری میان مردم و افراد طالبان در منطقه ادامه دارد.

یکی از ساکنان محل که اکنون در مقابل نیروهای طالبان می‌جنگند گفت که طالبان در منطقه حضور دارند و هیج نیروی کمکی به منطقه نرسیده است.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که "طیاره‌ها(هواپیماها) به هدف سرکوبی دشمن به فضای جاغوری است." اما مردم محل می‌گوید که تاکنون نه نیروهای کمکی به محل رسیده و نه از هواپیما خبری است.

ولسوالی جاغوری از امن ترین ولسوالی‌های افغانستان به حساب می‌آید و ساکنان این مناطق مردم هزاره و شیعه مذهب هستند.

حق نشر عکس NDS

طالبان نیز با تایید حمله افرادش به ولسوالی جاغوری گفته که ۹ پاسگاه را در این ولسوالی تصرف و ۲۵ سرباز را کشته است.

آخرین وضعیت ارزگان

از چند روز قبل نیز درگیری میان "مردم " و افراد گروه طالبان در ولسوالی ارزگان خاص آغاز شده‌است. کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان امروز اعلام کرد که در این درگیری "افراد و مکان‌های غیر نظامی هدف قرار گرفته که نقض حق حیات، آزادی و امنیت شخصی شهروندان است.

حق نشر عکس NDS

این نهاد با محکوم کردن اقدام طالبان، افزوده که براساس یافته‌های نظارتی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گروه طالبان از تاریخ پنجم عقرب بر روستاهای کندلان، حسینی، کاریز و گِردچمن مربوط ولسوالی ارزگان خاص حمله کرده و تااکنون درگیری مسلحانه در این مناطق ادامه دارد.

این نهاد افزوده که تاکنون صدها خانواده براساس یافته‌های ابتدایی کارمندان کمیسیون حقوق بشر آواره و حدود ۶۳ نفر از مردم محل کشته و زخمی شده‌اند.

کمیسیون حقوق بشر افزوده که ادامه این درگیری پیامدهای ناگوار انسانی را در پی‌داشته و منجر به نقض بیشتر حقوق بشری شهروندان خواهد شد.