انتخابات افغانستان؛ جنجال فیسبوکی رئیس پیشین امنیت ملی با مشاور رئیس جمهوری افغانستان

افغانستان حق نشر عکس Fazly/IEC/Saleh
Image caption از راست به چپ، امرالله صالح، حفیظ الله هاشمی و فضل فضلی

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده که "این جرئت را دارد" تا مداخله افراد در روند انتخابات پارلمانی افغانستان را اعلام کند و به هیچ کس یا گروهی اجازه دخالت در نتایج انتخابات پارلمانی افغانستان را نمی‌دهد.

روز گذشته امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان ریاست دفتر و یکی از مشاوران رئیس جمهوری را متهم به دخالت در نتیجه انتخابات پارلمانی افغانستان کرده و مدعی شده که "چند منبع موثق" به او گفته که "از دفتر سلام رحیمی، رئیس دفتر رئیس جمهوری و دکتر فضل فضلی یکی از دستیاران رئیس جمهور به شماری از کاندیدان انتخابات پارلمانی تلفن می‌شود و به آنها گفته می‌شود که اصل فیصله (تصمیم) را ما انجام می‌دهیم. اگر می‌خواهید که وکیل شوید باید به دفتر ما در وزیراکبرخان بیایید."

حفیظ الله هاشمی، سخنگو و عضو کمیسیون انتخابات افغانستان امروز(۱۶ عقرب/آبان) از آقای صالح خواست که اگر سندی دراین زمینه دارد، ارائه کند تا با توجه به این اسناد و مدارک اداره‌های عدلی و قضایی افغانستان درباره آنان حکم کند.

او تاکید کرد که سرنوشت انتخابات را به جز از آرای مردم هیچ ‌کسی دیگر نمی‌تواند تعیین کند. به گفته او حضور گسترده ناظران نمایندگان، نمایندگان احزاب سیاسی و "کار مشترک کمیسیون انتخابات با کمیسیون شکایات انتخاباتی" سبب می‌شود که مردم از شفافیت در روند انتخابات مطمئن شوند.

آقای صالح که رهبری 'روند سبز افغانستان 'را به عهده دارد، در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که آقایان رحیمی و فضلی "تا حال با شمار زیادی از آدم‌های متزلزل که فکر می‌کنند بخاطر وکیل شدن به هر دری باید سر بزنند و شماری هم که فکر می‌کنند باید هر نوع توهین و ذلت را بخاطر احراز کرسی متقبل شوند، ملاقات کرده‌اند."

فضل فضلی، مشاور رئیس جمهوری افغانستان در صفحه فیسبوک خود در پاسخ به ادعاهای آقای صالح نوشته که "امرالله صالح مانند یک چریک همیشه بدون خریطه فیر (شلیک) می‌کند (ادعای نادرست می‌کند). ادعای تماس گرفتن با کاندیداهای ولسی جرگه (مجلس نمایندگان) از دفتر خودم و دفتر آقای رحیمی بی‌اساس است."

او افزوده که "من قبلا به آقای صالح کارخانگی داده بودم، اما وی در حساب‌های توییتری و فیسبوکش مرا بلاک کرده و از بحث فرار نمود و به اتهام زدن‌های فیسبوکی روی آورد."

نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی افغانستان قرار بود ۱۹ عقرب/آبان اعلام شود اما اعلام نتایج در کابل تا ۱۰ قوس/آذر و در ولایات دیگر تا ۲ قوس به تعویق افتاد.

دیروز نیز کمیسیون‌های انتخابات افغانستان اعلام کردند که بخشی از آرای انتخابات پارلمانی اخیر این کشور به دلیل دریافت هزاران شکایت، بازشماری می‌شود.

انتخابات پارلمانی افغانستان در ۳۲ ولایت این کشور به تاریخ ۲۸ و ۲۹ میزان/مهر ( و ۵ عقرب/آبان در قندهار) برگزار شد.