'تمام کارمندان انتخاباتی کابل برکنار و آرا بازشماری می‌شود'

انتخابات کابل حق نشر عکس EPA
Image caption شمار نامزدهای انتخاباتی در کابل به بیشتر از ۸۰۰ نفر می‌رسید

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده که تمام کارمندان این کمیسیون که در برگزاری انتخابات پارلمانی در کابل کار می‌کردند، برکنار و بجای آنها کارمندان جدید گماشته می‌شوند.

عبدالبدیع صیاد، رئیس این کمیسیون امروز در نشست خبری در کابل با اعلام این موضوع گفت که تمام آرای کابل بازشماری و بررسی می‌شود.

او گفت که این اقدام براساس تصمیم کمیسیون انتخابات انجام می‌شود.

انتخابات پارلمانی افغانستان به روزهای ۲۸ و ۲۹ میزان/مهر امسال برگزار شد و در جریان این انتخابات بی‌نظمی‌های زیادی به ویژه در حوزه انتخاباتی کابل گزارش شد.

به گفته آقای صیاد کارمندانی از دیگر ولایت‌های افغانستان که در روند برگزاری انتخابات از خود لیاقت نشان داده، بجای کارمندان در کابل گماشته می‌شوند و بازشماری و بررسی کامل آرا هم از سوی کارمندان جدید انجام خواهند داد.

او گفت که شکایت‌ها در سایر ولایت‌ها درباره روند برگزاری انتخابات به دقت بررسی شده و با توجه به میزان مشکلاتی که در آنها وجود خواهد داشت، در آینده درباره بررسی و بازشماری تصمیم گرفته خواهد شد.

به گفته این کمیسیون در انتخابات پارلمانی افغانستان ۵.۶ میلیون نفر در ۳۳ ولایت این کشور شرکت کرده بودند که ولایت کابل بیشترین مشارکت را داشت.

قبل از این نیز کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده که آرای ۱۲ ولایت را بازشماری خواهد کرد.

بغلان، غور، بدخشان، کاپیسا، پنجشیر، پکتیا، زابل، هلمند، نیمروز، وردک، بامیان و سرپل ولایت‌های هستند که بخشی از آرای آنها زیر نظر ناظران و نمایندگان نامزدان بازشماری می‌شود.

غلام دستگیرهدایت، از کمیسیون انتخابات قبلا گفته بود که "۱۳ مورد را تشخیص داده‌اند که بازشماری آرای یک صندوق را الزامی می‌کند".

نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی افغانستان قرار بود ۱۹ عقرب/آبان اعلام شود اما اعلام نتایج در کابل تا ۱۰ قوس/آذر و در ولایات دیگر تا ۲ قوس به تعویق افتاد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
انتخابات پارلمانی افغانستان چگونه برگزار شد؟