وکیل زن افغان در بریتانیا: از تبعیض 'دل‌شکسته شدم'

ریحانه پوپل

منبع تصویر، 10KBW

توضیح تصویر،

ریحانه پوپل وکیل مدافع افغان در بریتانیا می‌گوید: وکلا باید تجربه‌های مشابه خود را بیان کنند

ریحانه پوپل وکیل مدافع زن افغان‌تبار در انگلستان و ولز می‌گوید که بهت‌زده شده وقتی موکلش او را کنار گذاشت تا یک وکیل مرد سفیدپوست وکالتش را پیش ببرد.

ریحانه پوپل می‌گوید که موکلان دیگرش نیز می‌گویند که آنها وکیل سفیدپوست را ترجیح می‌دهند "چراکه قاضی به آن‌ها باور می‌کند".

او می‌گوید که "نگرانی‌های جدی" در این مورد که سیستم عدلی بریتانیا چگونه دیده می‎‌شود، وجود دارد.

اما وزارت دادگستری بریتانیا می‌گوید که متعهد به گسترش تنوع در سیستم قضایی است.

خانم پوپل، یک مهاجر و وکیل مدافع دعاوی حقوق مدنی در شرکت وکلای خصوصی 'کی‌بی‌دبیلو١٠ ' بریتانیاست. او در توئیتیرش نوشته است که "یک وکیل به او تماس گرفته و گفته که موکلش به جای یک خانم آسیایی, یک وکیل مدافع مرد سفیدپوست را ترجیح می‌دهد".

خانم پوپل که در خردسالی به بریتانیا مهاجرت کرده است به شبکه دو رادیوی بی‌بی‌سی گفته است که قبلا نیز چندین‌بار موارد مشابه برایش رخ داده است و "یک واقعیت تاسف‌بار" است که اقلیت‌های قومی دراین حوزه کاری با آن مواجه هستند.

به گفته او "آن‌هایی که با پیش‌داوری‌ها روبرو هستند، باید در مورد آن حرف بزنند"، "مشکلات جدی در اینجا به ارتباط پیش‌داوری وجود دارد، برای این که موکلان فکر می‌کنند که اگر یک وکیل مدافع مرد سفیدپوست باشد، احتمال این که قضیه آنها را قاضی باور کند بیشتر است".

او می‌گوید:"این یک نگرانی جدی است، اگر آنها (قضات) این گونه تصورات را داشته باشند، بنابراین مشکلی در سیستم قضایی در برخورد با افراد بیرونی وجود دارد که باید هرچه زودتر برطرف شود".

"اغماض می‌شود"

خانم پوپل می‌گوید ناراحت‌کننده این است که این موضوع مکررا اتفاق می‌افتد و موجب ناامیدی او شده است.

وقتی این این اتفاق‌ها می‌افتد، بیشتر اوقات با نوعی "اغماض برخورد شده تا این که دوباره رخ داده. بار اولی که رخ داد دل‌شکسته شدم ... اما به روی خود نیاوردم و به کار ادامه دادم, ماندم تا نتیجه کارم نشان دهنده من باشد."

خانم پول می‌گوید که پاسخ‌های زیادی به توئیتش داده شده است، حقوق‌دانان مرد و زن گفته‌اند که به خاطر نژاد و مذهب، آن‌ها نیز از کار باز داشته شده‌اند.

توضیح تصویر،

خانم پوپل می‌گوید برخی موکلانش با او برخورد تبعیض‌آمیز دارند

او می‌گوید: "یک بحث صادقانه نیاز است، وکلای بیشتری باید در مورد مسایلی که با آن مواجه هستند، حرف بزنند و این که چگونه با آن برخورد کرده‌اند."

شورای حقوق‌دانان انگستان و ولز ( Bar Council) که از حدود ۱۵ هزار وکیل مدافع نمایندگی می‌کند، گفته است باید با موکلانی برخورد شود که با وکلا بنا به جنسیت، نژاد و سایر مشخصه‌ها به صورت تبعیض‌آمیز برخورد می‌کنند.

آندرو واکر، یک وکیل ارشد می‌گوید: "هرجایی‌که تبعیض دیده شود، باید از سوی تمام بخش‌های مختلف حوزه حقوقی با آن برخورد شود. معنی رابطه نزدیک میان وکلای مدافع، کارمندان و مشاوران حقوقی این است که نسبت به مسایل ازاین دست چشم‌پوشی نشود."

وزارت دادگستری بریتانیا نیز در بیانیه‌ای خاطر نشان کرده است که "این وزارت متعهد به گسترش تنوع در نظام قضایی بریتانیاست که شهرت جهانی دارد. با خوشوقتی اعلان می‌کنیم که آمارها افزایش شمار سیاه‌پوستان، اقلیت‌های قومی و جنسیت را نشان می‌دهد. اگرچه می‌دانیم که باید کار بیشتری صورت بگیرد. برنامه‌ای را روی دست داریم که به داوطلبان بیشتر از گروه‌هایی که کمتر حضور داشته‌اند کمک می‌شود که برای شغل قضاوت درخواست بدهند."

اما خانم پوپل معتقد است که بایست وزارت دادگستری کار بیشتری را در مورد جذب وکلای زن انجام دهد تا در آینده شمار بیشتری وارد کار قضاوت شوند. اگر کمپین بهتری صورت بگیرد در مدت ١٠-١٥ سال آینده حوزه گسترده‌تری ایجاد می شود تا از میان‌شان قاضیان انتخاب شوند.