شماری از معلمان و دانش‌آموزان مکاتب افغان-ترک در هرات 'بازداشت شدند'

افغانستان
Image caption فرمانده پلیس هرات گفت که نیروهای پلیس به دلیل وجود گزارش‌های درباره حضور افراد غیر مسئول در مکاتب افغان- ترک به محل رفته بودند

شماری از معلمان مکاتب/مدارس افغان‌-ترک در هرات و مدیران سابق آن می‌گویند که پلیس هرات صبح امروز ( یکشنبه ۲۰ عقرب/آبان) در غرب افغانستان شماری از معلمان و دانش‌آموزان پسر این مکتب را در یورشی از خوابگاه شان "با خود برده‌اند".

عبدالمجید حامدی، یکی از استادان این مکتب به بی‌بی‌سی گفت که صبح امروز مطلع شده که مکتب افغان- ترک توسط نیروهای پلیس "تصرف شده" و شاگردان از این اقدام پلیس ترسیده‌اند. خوابگاه دانش‌آموزان و ساختمان این مکتب در یک محوطه واقع است.

او گفت که چند تا از استادان و شاگردان به حضور نیروهای پلیس در مکتب اعتراض کردند و نیروهای پلیس آنان را با خود برده‌اند.

اما امین الله امر خیل، فرمانده پلیس ولایت هرات گفت که نیروهای پلیس به دلیل وجود گزارش‌هایی درباره حضور "افراد غیر مسئول" در مکاتب افغان-ترک به محل رفته بودند.

براساس اعلام فرمانده پلیس هرات این افراد پس از شناسایی هویت شان، رها شده‌اند.

روح الله ازهد، رئیس معارف هرات حضور نیروهای پلیس را در مکاتب افغان- ترک تایید کرد و گفته که این تدابیر به دلیل انتقال مدیریت مکاتب افغان-ترک گرفته شده بود.

او درباره بازداشت این افراد گفت که آنان سمتی نداشتند "نه شاگرد بودند و نه معلم" به همین دلیل توسط نیروهای پلیس از محوطه مکاتب-افغان ترک بیرون آورده شدند.

Image caption فرمانده پلیس هرات گفت که نیروهای پلیس به دلیل وجود گزارش‌های درباره حضور افراد غیر مسئول در مکاتب افغان- ترک به محل رفته بودند

جنجال بر سر چیست؟

بیشتر مکاتب افغانستان قبلا توسط فتح الله گولن، روحانی اهل ترکیه که در آمریکا زندگی می‌کند، حمایت مالی می‌‎شد. ولی دولت ترکیه آقای گولن را به دست داشتن در کوتای سال ۲۰۱۶ در این کشور متهم می‌کند.

سال گذشته دولت ترکیه فعالیت این مکاتب در افغانستان را "با ماهیت تروریستی خواند" و از دولت افغانستان خواست آنها را ببندد. اما در زمستان سال گذشته دولت افغانستان با امضای تفاهمنامه‌ای با طرف ترکیه رسما مدیریت مکاتب افغان-ترک را به دولت ترکیه سپرد و به گفته آقای ازهد انتقال رسمی مدیریت مکاتب افغان-ترک در هرات امروز انجام شده است.

چند ماه پیش گزارش شد که بعد از واگذار شدن مدیریت این مکاتب به دولت ترکیه، معلمان تازه جاگزین استادان پیشین این مکاتب می‌شوند.

مدیران سابق مکاتب افغان ترک به این تصمیم دولت افغانستان متعرض هستند و امروز نیز با نشر خبرنامه‌ای گفتند که افراد مسلح، همراه با مسئولان معارف (آموزش و پرورش) هرات بر مکتب پسرانه افغان-ترک هرات "یورش برده" و با استفاده از "زور وارد مکتب شدند و شماری از شاگردان و استادان را با خود برده اند".

براساس خبرنامه مدیران سابق این مکاتب، پلیس هرات صبح امروز به مکتب دخترانه افغان-ترک هرات نیز رفته و وارد ساختمان آن شدند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات به بی‌بی‌سی گفت که حضور پلیس در محل برای تامین امنیت مردم بوده است.

حق نشر عکس AFGHANTURK
Image caption مکاتب افغان- ترک ۲۲ سال قبل برای اولین‌بار در شهر شبرغان در شمال افغانستان ایجاد شد. اکنون ۱۲ مکتب از این گونه در افغانستان فعالیت دارند

او افزود که فعالیت‌های این مکاتب از سوی بنیاد معارف ترکیه حمایت می‌شود. وزارت معارف افغانستان بر روند تدریس نظارت می‌کند. تمام استادان داخلی مکاتب افغان- ترک به کار شان ادامه خواهند داد.

او گفت که براساس توافق بنیاد آموزش و پرورش ترکیه با وزارت معارف افغانستان شمار مکاتب افغان ترک در افغانستان از دوازده مکتب به ۲۴ تا افزایش خواهد یافت.

پائیر سال گذشته نیز ریاست امنیت ملی افغانستان چهار آموزگار مکاتب افغان-ترک را در شهر کابل بازداشت کرد که بعد از یک هفته آزاد شدند.

این آموزگاران شامل سه شهروند ترک و یک افغان بودند.

مدارس افغان-ترک در افغانستان که بیش از ۲۳ سال عمر دارند، از موفق‌ترین مکاتب این کشور شناخته می‌شوند.

اکنون دوازده مکتب افغان - ترک در افغانستان فعال است. حدود هشت هزار دختر و پسر در این مکاتب مشغول تحصیل هستند. داوطلبان باید از سه مرحله امتحان بگذرند تا در این مکاتب شامل شوند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'ترکیه تحقیق در مورد آموزگاران مکاتب افغان-ترک را با کمک پلیس افغانستان شروع کرده'