تلفات نیروهای ویژه افغان و غیرنظامیان در ولسوالی جاغوری

جاغوری حق نشر عکس Shahhussain Murtazawi/facebook
Image caption یک روز پس از آغاز درگیری‌ها در ولسوالی جاغوری، دولت اعلام کرد هلیکوپترهای ارتش به منطقه رسیده است

فرماندهی پلیس غزنی در جنوب افغانستان تایید می‌کند که در طی یک روز گذشته دست‌کم ده سرباز کماندو (نیروهای ویژه افغان) در ولسوالی جاغوری این ولایت در درگیری با طالبان کشته و شش سرباز کماندو دیگر زخمی شدند.

احمد خان سیرت، سخنگوی فرماندهی پلیس غزنی به بی‌بی‌سی گفت در نتیجه این درگیری‌ها در کنار تلفات سربازان کماندو، دست‌کم پانزده غیرنظامی نیز کشته و هشت غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

درگیری نیروهای امنیتی افغان و طالبان در ولسوالی جاغوری غزنی که از مناطق امن و عمدتا هزاره‌نشین افغانستان است، پنج روز قبل با حمله گسترده طالبان آغاز شد.

دولت افغانستان با آغاز حمله طالبان به این منطقه، نیروهای ویژه کماندو را برای حمایت از مردم به منطقه فرستاد. یک روز پس از آن گفته شد طالبان از منطقه عقب نشینی کرده و ۳۹ جنگجوی طالبان کشته شدند.

مردم محل اما می‌گویند درگیری به گونه پراکنده ادامه داشت و اکنون دوباره شدت گرفته و بسیاری از ساکنان جاغوری در حال فرار به مناطق دیگر هستند. مردم منطقه آمار تلفات را بیشتر از منابع دولتی اعلام می‌دانند. آنها می‌گویند دست‌کم بیست سرباز کماندو در جنگ با طالبان کشته شدند.

حق نشر عکس Shahhussain Murtazawi/facebook
Image caption تصویری از نیروهای کماندو که سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان منتشر کرد و اعلام کرد این نیروها به جاغوری رسیدند

ذبیح الله مجاهد، یکی از سخنگویان طالبان نیز در توییتی گفته آنها شب گذشته پنج پاسگاه را در ولسوالی جاغوری تصرف کرده و ۲۲ سرباز کماندو را کشته‌اند.

وضعیت امنیتی در این منطقه در چند روز گذشته وخیم بوده است. روز گذشته طالبان به ولسوالی مالستان در ولایت غزنی حمله کردند و حمله جنگجویان این گروه در ولسوالی ارزگان خاص ولایت ارزگان، ولایت هم‌جوار غزنی نیز برای بیش از ده روز ادامه داشت.

حق نشر عکس Nds
Image caption درگیری در ولسوالی جاغوری پنج روز پیش آغاز شده بود