'ده‌ها' مسئول به اتهام 'جرایم انتخاباتی' در افغانستان به دادستانی معرفی شدند

انتخابات حق نشر عکس Getty Images
Image caption به دنبال شمار زیاد شکایات از تخطی‌ها در انتخابات پارلمانی افغانستان، بخشی از آرای این انتخابات بازشماری می‌شود

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان ده‌ها نفر را به اتهام جرایم انتخاباتی به دادستانی کل این کشور معرفی کرده است.

غلام دستگیر هدایت، عضو این کمیسیون به بی‌بی‌سی گفت که این افراد متهم به دستبرد در صندوق‌های رای، مختل کردن عمدی اوضاع امنیتی و ممانعت از حضور ناظران و مشاهدان در برخی از مرکز رای‌گیری در روز انتخابات هستند.

او می‌گوید که تاکنون ۸۶ پرونده همراه با افراد دخیل در آنها به دادستانی کل معرفی شدند.

به گفته او متهمان شامل فرماندهان پلیس ولسوالی‌ها، ولسوال‌ها، نامزدان انتخابات پارلمانی، نیروهای امنیتی، کارمندان کمیسیون انتخابات و مردم عادی هستند.

کمیسیون شکایات انتخاباتی تاکنون بیش از هفت هزار شکایت ثبت‌شده در انتخابات پارلمانی اخیر این کشور را بررسی کرده و در مورد بیش از پنج هزار شکایت نیز تصمیم گرفته است.

انتخابات پارلمانی افغانستان به تاریخ ۲۸ و ۲۹ میزان/مهر در ۳۲ ولایت و یک هفته پس از آن در ولایت قندهار برگزار شد.

پس از برگزاری انتخابات بیش از یازده هزار مورد شکایت درباره تخطی و تقلب در کمیسیون شکایات ثبت شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption شماری از نامزدان از بی‌خبری از روند بازشماری آرا شاکی‌اند

نگرانی‌ها از بازشماری آرا

انتخابات پارلمانی اخیر در افغانستان به دلیل تخطی‌ها و بی‌نظمی‌ها در مراکز رای‌گیری، شکایت‌های زیادی به همراه داشت. شمار زیادی از شکایات نیز سبب شد کمیسیون‌های انتخاباتی تصمیم به بازشماری آرای برخی مراکز رای‌گیری در بعضی ولایات از جمله کابل بگیرند.

نهاد ناظر "بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان" (فیفا) امروز دوشنبه (۲۱ عقرب/آّبان) در یک نشست خبری گفت گزارش‌هایی به آنها رسیده که نشان می‌دهد کارمندان کمیسیون‌های انتخاباتی در بخش بازشماری آرا به خصوص در ولایات غیر از کابل تحت فشار، تهدید و اعمال نفوذ برخی افراد قرار دارند.

یوسف رشید، رئیس فیفا می‌گوید دولت و کمیسیون‌های انتخاباتی باید طرح محافظتی و نظارتی را برای کارمندان فراهم سازند "اگرنه زمینه فساد فراهم می‌شود و سلامت روند صدمه می‌بیند".

آقای رشید همچنین از انتقادهای نامزدان انتخابات پارلمانی در شماری از ولایات یاد کرد که از بازشماری آرا بی‌خبر ماندند.

فیفا می‌گوید این انتقادها نشان‌دهنده این است که این بحث یا "سلیقه‌ای" است و یا بحث "فساد" است که در این بخش جریان دارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption انتخابات پارلمانی افغانستان به تاریخ ۲۸ و ۲۹ میزان/مهر در ۳۲ ولایت این کشور برگزار شد

انتخابات ریاست جمهوری و تخطی‌های قانونی

فیفا امروز از کمپین‌های پیش از وقت انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرد و از کمیسیون‌های انتخاباتی خواست مانع این روند شوند و با غفلت از آن چشم پوشی نکنند.

سفرهای ولایتی اخیر رئیس جمهوری افغانستان از سوی بسیاری مبارزات انتخاباتی پیش از وقت خوانده شده است. آقای غنی اعلام کرده است که در انتخابات پیش‌رو نامزد خواهد بود. او در این اواخر به ولایات سفر کرده و پروژه‌هایی را افتتاح کرد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است به تاریخ ۳۱ حمل/فروردین برگزار شود.

همچنین فیفا از اعلام شماری از گروه‌های سیاسی مبنی بر داشتن تکت‌های انتخاباتی متفاوت از آنچه قانون پیش‌بینی کرده، یاد کرد و گفت نباید انتخابات را برخلاف قانون اساسی آغاز کنیم.

شماری از احزاب و گروه‌های سیاسی اعلام کردند در تکت انتخاباتی پیش‌رو شمار معاونان ریاست جمهوری را افزایش می‌دهند و یا پست ریاست اجرایی را حفظ خواهند کرد.

فیفا همچنین از نهایی نشدن تقویم انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرد و از کمیسیون انتخابات خواست قاطعانه و در پرتو قانون هر چه زودتر تصمیم بگیرند.