حکومت افغانستان 'بحث روی تعویق انتخابات ریاست جمهوری' را رد کرد

غنی حق نشر عکس Arg
Image caption زلمی خلیلزاد چند روز پیش در آغاز دومین دور سفرهای منطقه‌ای خود با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرد

ریاست جمهوری افغانستان اخبار منتشر شده مبنی بر بحث روی تعویق انتخابات ریاست جمهوری را رد کرد.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال، به تازگی خبری را منتشر کرد که گویا حکومت ترامپ برای پیشبرد گفت‌وگوهای صلح در افغانستان در حال بحث برای پیشنهاد تعویق انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به حکومت این کشور است.

در رسانه‌های محلی افغانستان گزارش‌هایی نشر شد که گویا این پیشنهاد از سوی زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان در ملاقات با رئیس جمهوری افغانستان مطرح شده است.

فضل محمود فضلی، مشاور ریاست جمهوری افغانستان اما این خبر را رد کرده و گفته این بحث اصلا مطرح نشده است.

شاه حسین مرتضوی، از سخنگویان ارگ ریاست جمهوری نیز امروز در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته: "حکومت افغانستان به اساس قانون اساسی کشور و تاریخ تعیین شده از طرف کمیسیون مستقل انتخابات برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۸ کاملا متعهد است. تداوم در پروسه مردم سالاری لازمی است و هیچ گزینه دیگر بجز خواست و اراده مردم افغانستان که در قانون اساسی کشور صراحت دارد قابل قبول نیست."

قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ۳۱ حمل/فروردین برگزار شود.

دور قبلی انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان به دلیل وجود ادعاهایی مبنی بر تقلبات گسترده جنجالی شد و سرانجام با پادرمیانی آمریکا، حکومت وحدت ملی به شراکت دو پیشتاز انتخابات تشکیل شد. اکنون به اساس قانون اساسی عمر این حکومت به پایانش نزدیک است و انتخابات ریاست جمهوری باید برگزار شود.

زلمی خلیلزاد، که به تازگی از سوی وزارت خارجه این کشور به عنوان نماینده ویژه این کشور برای صلح افغانستان انتخاب شده، چند روز پیش دور دوم سفرهایش را به کشورهای منطقه آغاز کرد. او در آغاز این سفرها با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرد و اطلاعاتی را در مورد تلاش‌هایش برای صلح این کشور با او شریک ساخت.

در نتیجه دور اول سفرهای آقای خلیلزاد به کشورهای منطقه و دیدارش با نمایندگان طالبان، ملا برادر از موسسین گروه طالبان از زندان پاکستان رها شد؛ اقدامی که شورای عالی صلح افغانستان آن را برای صلح این کشور موثر خوانده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption نشست صلح افغانستان در مسکو با حضور نمایندگان طالبان روز جمعه گذشته برگزار شد

شورای عالی صلح و تعویق انتخابات ریاست جمهوری

شورای عالی صلح افغانستان امروز سه شنبه ۲۲ عقرب/آبان در کابل نشست خبری برای گزارش دهی از نتایج سفرش به نشست صلح افغانستان در مسکو برگزار کرد.

حاجی دین محمد، معاون این شورا در پاسخ به سوالی در مورد مطرح شدن بحث تعویق انتخابات ریاست جمهوری این کشور گفت اگر این بحث مطرح شود باید با دولت و ملت افغانستان شریک شود و مردم در این مورد تصمیم بگیرند.

اما او گفت: "به باور ما هر قدر کار صلح بیشتر و نزدیک تر شود به خیر ملت افغانستان است و در آن صورت انتخابات هم خوبتر دایر خواهد شد."