هشدار احزاب افغانستان: اصلاحات انتخاباتی نیاید، حکومت موقت خواهیم خواست

گلبدین حکمتیار حق نشر عکس Getty Images
Image caption گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، موسس مجمع بزرگ وحدت ملی است

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان به نمایندگی از 'مجمع بزرگ وحدت ملی ' که به گفته او احزاب مطرح در آن عضو هستند، به حکومت به رهبری اشرف غنی، رئیس جمهوری، هشدار داد که اگر پیشنهاد این احزاب برای شفافیت انتخابات ریاست جمهوری پذیرفته نشود، آنها بر گزینه حکومت (دولت) موقت پافشاری خواهند کرد.

به گفته وی، این مجمع متشکل از ۳۷ حزب است.

آقای حکمتیار که امروز پنجشنبه ۲۴ عقرب/آبان در یک نشست مشورتی نامزدان انتخابات پارلمانی افغانستان سخنرانی می‌کرد از حزب جنبش ملی افغانستان، حزب وحدت مردم افغانستان، حزب افغان ملت، حزب معاذ ملی، حزب حق و عدالت و شماری دیگر از احزاب به عنوان هم پیمانانش یاد کرد.

او از استفاده از دستگاه‌های بیومتریک معیاری، فراهم‌سازی زمینه رای‌دهی برای تمام افغان‌ها چه در داخل افغانستان و چه خارج از کشور و حزبی شدن سیستم انتخابات را به عنوان مهمترین خواست‌های مجمع بزرگ وحدت ملی یاد کرد.

او گفت استفاده از دستگاه‌های بیومتریک معیاری سبب خواهد شد نتایج ابتدایی انتخابات در همان روز انتخابات و نتایج نهایی یک یا دو روز بعد اعلام شود و از فراهم شدن زمینه تقلب و رشوت گیری با معطل شدن نتایج جلوگیری شود.

Image caption قرار است مردم افغانستان به تاریخ ۳۱ حمل/فروردین برای انتخاب رئیس جمهوری جدید این کشور پای صندوق‌های رای بروند

آقای حکمتیار همچنین ثبت نام رای‌دهندگان پیش از انتخابات را تلاشی برای محدود کردن رای‌دهندگان خواند و گفت رای‌دهندگان باید در همان روز رای‌دهی و با استفاده از دستگاه‌های بیومتریک ثبت نام شوند.

به گفته وی، اگر سیستم انتخابات در افغانستان حزبی شود، در یک دور انتخابات هم رئیس جمهوری، هم اعضای پارلمان و هم اعضای شوراهای ولایتی و ولسوالی‌ها انتخاب می‌شوند.

او می‌گوید که اگر خواست آنها از سوی حکومت قبول نشود همه با هم توافق کردند که عکس العمل جدی در پایتخت و ولایات داشته باشند.

رهبر حزب اسلامی افغانستان پیشنهاد فعلی برای تشکیل حکومت موقت را پیشنهادی از سوی افرادی 'بی ریشه در میان مردم ' خواند که شانس پیروزی در انتخابات را ندارند اما گفت: "اگر دولت به خواست معقول و مشروع احزاب تمکین نکند و در این تلاش باشد که انتخابات ریاست جمهوری هم شبیه انتخابات پارلمانی باشد پر از تقلب و مطابق همین سیستم کهنه و فرسوده، در آن صورت ما هیچ چاره‌ای جز این نداریم که روی انتقال قدرت به یک حکومت موقت اصرار کنیم."

Image caption از این چهره‌ها به عنوان مهمترین بازیگران انتخابات ریاست جمهوری سال پیشروی افغانستان نام برده می‌شود

معرفی نامزد واحد در انتخابات ریاست جمهوری

آقای حکمتیار همچنین در نشست امروزی گفت تعدادی از احزاب تاثیر گذار با هم به توافق رسیدند که تکت واحد و نامزدی واحد در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو داشته باشند.

او از حزب اسلامی افغانستان، حزب وحدت مردم افغانستان، حزب جنبش اسلامی افغانستان، حزب معاذ ملی و حزب افغان ملت و شماری احزاب دیگر به عنوان هم‌پیمانان این طرح یاد کرد.

او گفت که حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز امکان دارد به آنها بپیوندد اما تاکنون به دلیل داشتن "خواست‌های غیرقابل" چون نگهداشتن کرسی ریاست اجرایی، فدرالی کردن نظام و انتخابی شدن والیان تاکنون با آنها یکجا نشده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اشرف غنی اخیرا اعلام کرد که دوباره خود را در انتخابات ریاست جمهوری نامزد خواهد کرد

او همچنین از تاکید احزاب به معرفی نامزدی مطلوب برای 'دوستان بین‌المللی افغانستان ' یاد کرد و گفت باید نامزدی بی‌طرف انتخاب شود که نه مخالفت آنها و نه مخالفت کشورهای منطقه را به دنبال داشته باشد.

وی گفت: "اگر احزاب سیاسی با هم توافق کنند نامزدی را بدون وابستگی به هیچ جناحی معرفی کنند، همه آن را خواهند پذیرفت. ما این موضوع را با آمریکایی‌ها، چین و روسیه و با هند مطرح کردیم و آنها پذیرفتند."

او همچنین گفت تاکنون حنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان، انوارالحق احدی، رئیس حزب افغان ملت و عمر داوودزی، وزیر پیشین داخله/کشور که از نامزدان احتمالی انتخابات ریاست جمهوری هستند از مجمع آنها خواستند که از آنها حمایت کنند و در پاسخ از آنها خواسته شد که به مجمع بپیوندد و تصمیم مجمع را بپذیرند که آنها قبول کردند.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است به تاریخ ۳۱ حمل/فروردین برگزار شود. نشست‌های احزاب و گروه‌های سیاسی اکنون برای معرفی نامزدان جریان دارد اما هنوز تاریخ ثبت نامزدان این انتخابات به گونه دقیق از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام نشده است.