پایان تجمع اعتراضی کابل؛ رئیس‌جمهوری: رئیس ستاد ارتش به غزنی اعزام می‌شود

افغانستان
Image caption تظاهرکنندگان

تجمع اعتراضی صدها نفر ازشهروندان هزاره افغانستان در مقابل ورودی ارگ ریاست جمهوری در کابل پس از آن پایان یافت که رئیس جمهوری افغانستان خواست معترضان را مبنی براعزام نیروی نظامی و هوایی پذیرفت.

صدها نفر از ساعت ۱۱ شب گذشته به وقت کابل تا عصر امروز (دوشنبه ۲۱ عقرب/ آبان) به خاطر وضعیت امنیتی در ولایت‌های غزنی و ارزگان تجمع اعتراضی بر پا کرده بودند.

تظاهرکنندگان در صحبت تلفنی با محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان از او خواستند که حمله شورشیان به ولسوالی‌های جاغوری، مالستان و ارزگان خاص در ولایت‌های غزنی و ارزگان را با اعزام نیروی بیشتر دفع کند. آنها همچنین از آقای غنی خواستند که دستور حمله هوایی بر پایگاه‌های شورشیان را بدهد، به وضعیت آوارگان و زخمی‌ها رسیدگی و ایجاد واحدهایی از نیروهای امنیتی افغانستان در این سه ولسوالی را صادر کند.

آقای غنی در صحبت تلفنی با تظاهرکنندگان گفت که از ۱۱ شب گذشته دستور آغاز عملیات هوایی را داده و امروز نیز محمد شریف یفتلی، رئیس ستاد ارتش ملی افغانستان را برای مدیریت جنگ به منطقه اعزام کرده است.

او گفت که تاخیر در اعزام نیرو به این ولسوالی‌ها به دلیل وضعیت آب و هوا بوده نه به دلیل سهل‌نگاری دولت. آقای غنی وعده داد که به وضعیت بیجاشدگان و زخمی‌ها رسیدگی خواهد شد.

رئیس جمهوری افغانستان افزود که اعزام نیروهای کماندو نیز به مالستان آغاز شده است.

آقای غنی گفت که ایجاد واحد نظامی در جاغوری و مالستان بزودی قابل اجرا نیست ولی در بلند مدت با همکاری مردم در صدد ایجاد این واحدها است.

تظاهرات چگونه آغاز شد؟

ولسوالی‌های جاغوری، مالستان و ارزگان خاص از چند روز قبل تاکنون هدف حمله گسترده طالبان قرار گرفته‌ و دولت مرکزی تاکنون اقدام‌های لازم را نکرده‌است.

صدها تن از شهروندان قوم هزاره در شهر کابل به حمایت از مردم ولسوالی‌های ارزگان خاص، جاغوری و مالستان از شب گذشته در ورودی ارگ ریاست جمهوری افغانستان به خاطر آنچه آنها "عدم توجه دولت" می‌خواندند، تجمع اعتراضی بر پاکردند.

حق نشر عکس Hidayat
Image caption تظاهرات مردم حوالی ۱۱ شب گذشته آغاز شد.

تظاهرات مردم حوالی ۱۱ شب گذشته( ۲۰ عقرب/آبان) از منطقه دشت برچی در غرب کابل آغاز شد. هماهنگی این تجمع اعتراضی توسط شبکه‌های اجتماعی زمانی انجام شد که حمله افراد گروه طالبان به ولسوالی مالستان و جاغوری شدت گرفت.

این تظاهرکنندگان بیش از ده کیلومتر راه را با پای پیاده طی و حوالی ساعت یک بامداد امروز به میدان "فواره آب" در ورودی ارگ ریاست جمهوری رسیدند و ساعت‌ها در زیر باران و در فضای سرد به تجمع خود ادامه دادند.

بصیر مجاهد، سخنگوی پلیس کابل نیز به بی‌بی‌سی گفت که جمعیت تظاهرکنندگان در شب زیاد بودند و صبح امروز حدود ۳۰۰ نفر در فواره آب به حضور مسالمت آمیز شان ادامه دادند.

او گفت که پلیس کابل امنیت این افراد را تامین کرده و شخص فرمانده پلیس کابل با معترضان صحبت کرده است.

تظاهرکنندگانی که در محل حضور داشتند، گفتند که با توجه به گذشت چند هفته از آغاز حمله طالبان به ولسوالی ارزگان خاص و یک هفته از حمله به جاغوری و مالستان، دولت افغانستان تاکنون "سکوت کرده" و دلیل حضور آنان در مقابل ارگ این است که صدای خود را به گوش رئیس جمهور برسانند.

معترضان گفته بودند که خواست آنان مطابق قانون اساسی و خواستار دفاع دولت از مردم است.

تظاهرکنندگان تا زمانی که رئیس جمهوری افغانستان به آنان وعده مقابله با طالبان را در ولسوالی‌های متذکره نداد، در مقابل ارگ باقی ماندند.

حق نشر عکس Social media
Image caption معترضان خواستار تامین امنیت ولسوالی‌های ارزگان خاص، مالستان و جاغوری هستند.

مراد علی مراد، فرمانده گارنیزیون کابل نیز با حضور در جمع معترضان گفته بود که رئیس جمهوری افغانستان دستور آغاز عملیات را برای پاکسازی طالبان از ولسوالی جاغوری و مالستان داده است.

او گفت که قرار است نیروهای امنیتی بعد از پایان عملیات و تا زمانی که امنیت کامل به این دو ولسوالی برنگشته در آنجا باقی بمانند و اگر دولت به این خواست مردم توجه نکند او خود نیز از سمتش استعفا خواهد داد.

علاوه بر آن شماری از دانشجویان دانشگاه کابل و پلی‌تخنیک(فنی) کابل نیز امروز با تجمع اعتراضی در مقابل ورودی‌های این دانشگاه‌ها مانع حضور استادان و شاگردان به کلاس‌های درسی شدند.

در زمان تجمع اعتراضی تمام مسیرهای منتهی به مرکز شهرکابل توسط نیروهای پلیس بسته و حتی به افراد پیاده نیز اجازه تردد داده نمی‌شود. معترضان مدعی بودند که نیروهای پلیس به دلیل ترس از گسترده تر شدن تظاهرات به افراد دیگر اجازه نمی‌دهد تا با آنان ملحق شوند.

با همه تدابیر شدید امنیتی در زمان پایان تظاهرات یک حمله کننده انتحاری توانست تا نزدیکی محل انفجار خود را برساند و با منفجر کردن مواد همراهش ۶ نفر را کشت و ۲۰ نفر دیگر زخمی شدند.

Image caption این تظاهرات شب گذشته از منطقه دشت برچی در غرب کابل آغاز شد.

محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان در بیانیه‌ای گفت که "با دشمن قساوت پیشه‌ای مواجه هستیم که فقط خونریزی و غارت و چپاول و کشتار مردم ملکی(غیر نظامی) را پیشه خود ساخته و تلاش دارد که از این طریق دولت افغانستان را تحت فشار قرار داده و به اهداف خویش برسند."

او گفت که حکومت با "همه توان و امکانات" همواره در کنار مردم است و نیروهای امنیتی و دفاعی با فداکاری تمام از مردم دفاع خواهند کرد.

آقای دانش مدعی شد که "رهبری حکومت اوامر قاطع صادر کرده که به اسرع وقت حملات دشمن سرکوب شده و امنیت ولسوالی های جاغوری و مالستان تأمین گردد. رهبری نهادهای امنیتی و دفاعی به طور ۲۴ ساعته و با آمادگی کامل اوضاع را تحت نظر دارند و هم‌اکنون همه اقدامات و تدابیر لازم اتخاذ شده است."

حملات طالبان به ولسوالی ارزگان خاص از چند هفته قبل آغاز شد که براساس آمار کمیسیون حقوق بشر افغانستان ۶۳ غیر نظامی در ارزگان خاص کشته و مجروح شده‌اند. حمله طالبان به ولسوالی جاغوری نیز شش روز قبل آغاز شد و در این مدت دولت فقط شمار معدودی از نیروهای کماندو را به محل فرستاده که در عملیات روز گذشته ۱۰ نفر آنان و ۱۵ نفر از افراد محلی کشته شدند.