ادامه درگیری‌ها در جاغوری و مالستان؛ 'طالبان وارد بازار انگوری شدند'

افغانستان حق نشر عکس Ghaznigovernormediaoffice
Image caption طالبان بر بخش‌های شیعه‌نشین ولایت‌های غزنی و ارزگان حمله کرده‌اند

در حالی که گزارش‌هایی از شکسته شدن خطوط مقدم جبهه در منطقه جاغوری ولایت غزنی و ورود طالبان به "بازار انگوری" می‌رسد، محمد سرور دانش، معاون ریاست جمهوری افغانستان گفته است"به زودی عملیات بزرگ نظامی در ولایت غزنی در جنوب افغانستان راه اندازی خواهد شد."

دفتر رسانه‌ای والی غزنی اعلام کرده که "صدها تن از نیروهای امنیتی که شامل واحدهای ویژه ارتش ملی، پلیس ملی هستند از طریق زمین امروز عازم ولسوالی‌های مالستان و جاغوری شدند."

مسئولان محلی غزنی می‌گویند در ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۳ جنگجوی طالبان در جنگ‌های مالستان و جاغوری کشته شده‌اند. آنها می‌گویند تلفات نیروهای امنیتی و غیرنظامیان بر روی هم ۵۰ نفر بوده است.

به دلیل قطع خطوط تلفن‌های همراه، امکان برقراری تماس با مناطق جنگی وجود ندارد و دریافت آمار دقیقی از تلفات درگیری‌ها دشوار است.

از حدود دو هفته قبل درگیری شدید میان افراد طالبان و نیروهای امنیتی و مردم محل در ولسوالی ارزگان خاص هم‌مرز با ولایت غزنی و دو ولسوالی جاغوری و مالستان جریان دارد.

معاون رئیس جمهوری افغانستان گفته که: "قطعات(واحدهای) مختلف نیروهای امنیتی متشکل از نیروهای هوایی و زمینی، با تجهیزات کافی، تحت فرماندهی محمد شریف یفتلی، رئیس ستاد ارتش ملی، در هماهنگی با نیروهای ناتو، برای سرکوب شورشیان به ولایت غزنی رسیده‌اند."

حق نشر عکس Afghan Red Crescent Society
Image caption هلال احمر افغانستان نیز گفت که برای هزار خانواده مواد اولیه فراهم کرده است

شب گذشته خطوط جنگی ولسوالی‌های جاغوری و مالستان آرام گزارش شده بود اما عده‌یی از ساکنان جاغوری امروز در تماس با بی‌بی‌سی گفتند که تهاجم گروه طالبان از صبح امروز از سر گرفته شده و مهاجمان توانسته اند تا بازار انگوری پیشروی کنند.

به گفته مردم شماری از نیروهای کماندو که به محل رسیده‌اند، در منطقه سنگ‌ماشه مرکز ولسوالی جاغوری، حضور دارند و هنوز وارد جنگ نشده‌اند.

آنان می‌گویند که مردم محل از ترس طالبان به کوه‌ها فرار کرده و شماری نیز در خانه‌های خود گیر مانده‌اند. به گفته آنان افراد طالبان شماری از پاسگاه‌های نیروهای امنیتی را در مناطقی که تصرف کرده آتش زده‌اند.

آواره‌های جنگ

ادامه جنگ در روزهای گذشته باعث شده که شمار زیادی از مردم خانه خود را ترک و به سمت شهر غزنی و ولایت بامیان فرار کنند. هلال احمر افغانستان شمار بیجاشدگان را یک هزار خانواده اعلام کرده است.

شماری از بیجا شدگان که به شهرغزنی رسیده‌اند، اکنون در مساجد و ساختمان‌های دولتی مسکن گزیده‌اند. کمبود نان، نبود امکانات و محل مناسب برای زندگی از مشکلات اصلی آنان است.

شماری از آوارگان جنگ می‌گویند که تمام دارایی خود را رها کرده از کوه و دشت با کودکان خود را به غزنی رسانده‌اند.

یک تلویزیون محلی در ولایت بامیان تصاویری از جریان ورود شبانه شماری از بیجاشدگان به این ولایت را پخش کرده که قرار است در برخی هتل‌ها و خانه‌های مردم پناه بگیرند.

مسئولان محلی غزنی می‌گویند که آمار بی‌جاشدگان در حال افزایش است و کمک‌های رسیده نیز کافی نیست.

حق نشر عکس Ghaznigovernormediaoffice
Image caption والی غزنی صبح امروز از رسیدن رئیس ستاد ارتش به این ولایت خبر داده است

تظاهرات کابل

روزگذشته کابل شاهد تجمع اعتراضی صدها نفر ازشهروندان افغانستان در مقابل ورودی ارگ ریاست جمهوری بود.

زمانی که رئیس جمهوری افغانستان، با معترضان تلفنی صحبت کرد و خواست آنان مبنی بر اعزام نیروی نظامی و آغاز حمله هوایی علیه طالبان در مناطق هزاره‌نشین را پذیرفت، اعتراضات پایان یافت.

تظاهرکنندگان از آقای غنی خواستند که حمله شورشیان به ولسوالی‌های جاغوری، مالستان و ارزگان خاص در ولایت‌های غزنی و ارزگان را با اعزام نیروی بیشتر دفع کند. خواست دیگر آنها دستور حمله هوایی بر پایگاه‌های شورشیان بود، رسیدگی به وضعیت آوارگان و زخمی‌ها و ایجاد واحدهایی از نیروهای امنیتی افغانستان در این سه ولسوالی از دیگر خواسته‌ها بود.