هیئت اعزامی رئیس جمهور افغانستان به جاغوری و مالستان: دست‌کم ۶۰ درصد مردم آواره شده‌اند

افغانستان
توضیح تصویر،

دفتر والی غزنی اعلام کرده که بیش از هزار خانواده از دو ولسوالی جاغوری و مالستان به شهر غزنی رسیده‌اند.

محمد عزیز بختیاری، عضو هیئت اعزامی رئیس جمهوری افغانستان به ولسوالی ارزگان خاص که از مالستان و جاغوری دیدار کرده، می‌گوید که حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد از مردم غیر نظامی از دو ولسوالی جاغوری و مالستان آواره شده‌اند.

رئیس جمهوری افغانستان به تاریخ ۱۰ عقرب/آبان هیاتی را برای بررسی تلفات غیر نظامی حادثه اخیر ولسوالی ارزگان خاص معرفی کرد که این هیات بعد از بررسی وضعیت ولسوالی ارزگان خاص، مالستان و جاغوری به تازگی به کابل برگشته است.

آقای بختیاری که مشاور رئیس جمهوری افغانستان در امور اجتماعی نیز است، به نصیر بهزاد، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت: "طالبان تصمیم جدی گرفته که مناطق امن ولسوالی غزنی را ناامن کند."

ولسوالی و مالستان از امن‌ترین ولسوالی‌های ولایت غزنی به حساب می‌آمدند.

این عضو هیئت اعزامی رئیس جمهوری افغانستان افزود که هیئت روزانه وضعیت ولسوالی جاغوری، مالستان و ارزگان خاص را به رئیس جمهوری و وزارت‌های دفاع و داخله/کشور افغانستان گزارش می‌داد، ولی دولت "عمل جدی را علیه تروریستها انجام نداد."

توضیح تصویر،

آوارگان گفت که برای فرار از جنگ بخشی از مسیر را پیاده طی کرده‌اند.

تلفات چگونه بوده است؟

آقای بختیاری گفت که تا زمان حضور او در مناطق محل درگیری دولت فقط ۵۰ نفر از نیروهای کماندو را به ولسوالی جاغوری در خط مقدم جنگ در منطقه حوتقول و انگوری اعزام کرده بود که در یک عملیات شبانه ۲۵ کماندوی ارتش و حدود ۲۵ غیر نظامی کشته شدند.

او گفته است که در ولسوالی ارزگان خاص نیز دست‌کم ۲۰ نیروی مردمی و پلیس توسط طالبان کشته شدند.

مشاور رئیس جمهوری افغانستان افزوده است که در حمله به ولسوالی مالستان نیز دست‌کم ۵ سرباز امنیتی کشته شده‌اند.

وضعیت جنگ چگونه است؟

آقای بختیاری گفت که خود او قبل از کشته شدن نیروهای کماندو به خط مقدم جنگ رفته بود. به گفته او، نیروهای کماندو از برتری تجهیزات گروه طالبان ابراز نگرانی کرده و به او گفته بودند که طالبان آخرین تجهیزات دید در شب را دارند.

به گفته آقای بختیاری، یک روز بعد از این دیدار، نیروهای مردمی و نفرات واحد کماندو در خط مقدم جنگ در منطقه حوتقول و انگوری "قتل عام شدند."

آقای بختیاری گفت که علاوه بر جاغوری نیروهای طالبان از چند مسیر وارد ولسوالی مالستان نیز شدند و توانستند که تا ۵۰۰ متری مرکز ولسوالی پیشروی کنند.

توضیح تصویر،

چندی قبل رئیس جمهوری هیاتی را برای بررسی وضعیت ارزگان معرفی کرد ولی با آغاز درگیری در ولسوالی مالستان و جاغوری این هیات به این دو ولسوالی نیز دیدار کرد.

او گفت که اقدام دولت در این زمان فقط اعزام هواپیما به محل بود که فقط در فضا گشت‌زنی می‌کردند و براساس گزارش‌ها در ولسوالی مالستان فقط چند بار عملیات داشته و در ولسوالی جاغوری یک بار اقدام به عملیات هوایی کرده است.

آخرین وضعیت چه است؟

آقای بختیاری می‌گوید که مردم به دلیل اینکه آمادگی برای جنگ نداشتند، از ادامه درگیری در وحشت هستند. شماری از خانواده‌ها با پای پیاده از مسیر کوه و دشت منطقه راترک کرده‌اند.

شماری از آوارگان که به شهر غزنی رسیده به بی‌بی‌سی گفته که آنها حتی قادر نشده که برای کودکانش لباس گرم بگیرند.

توضیح تصویر،

از راست به چپ، ضامن علی هدایت ولسوالی مالستان، عزیز بختیاری و رسول طالب

دفتر والی غزنی نیز اعلام کرده که آنان تاکنون ۶۲۰ آواره بیمار ولسوالی جاغوری و مالستان را درمان کرده و بیش از هزار خانواده از این دو ولسوالی به شهر غزنی رسیده و در مساجد و ساختمان‌های دولتی جابجا شده‌اند.

مجلس نمایندگان افغانستان نیز امروز وزیران دفاع و داخله/کشور و رئیس امنیت ملی افغانستان را به دلیل وخیم شدن وضعیت امنیتی در چند نقطه افغانستان، از جمله حمله طالبان به دو ولسوالی مالستان و جاغوری برای استجواب به پارلمان این کشور فرا خواند.

مردم محل می‌گویند که طالبان اکنون با شکست خط مقدم جنگ توانسته اند وارد منطقه انگوری شده و در گردنه "لوخک" با نیروهای دولتی درگیر هستند.

به گفته مردم طالبان یک مکتب دخترانه را نیز در نزدیکی منطقه اشکه انگوری آتش زده‌اند.