دولت افغانستان دستور حملات تهاجمی ‌برای سرکوب طالبان را صادر کرد

نیروهای امنیتی افغانستان حق نشر عکس EPA

همزمان با تشدید حملات جنگجویان طالبان در بخش‌هایی از افغانستان، شورای امنیت ملی این کشور دستور داده که "برای سرکوب مخالفان مسلح دولت" حملات تهاجمی در جبهات نبرد با طالبان افزایش یابد.

اخیرا افزایش تلفات نیروهای افغان نگرانی‌هایی جدی را به بار آورده و گزارش شده که تنها در هفت روز گذشته ۲۴۰ سرباز ارتش و پلیس افغانستان در حملات طالبان کشته شده‌اند.

در یک هفته گذشته سربازان افغان در غزنی و ولایت غربی فراه تلفات سنگینی را متحمل شده‌اند و دولت افغانستان پیوسته با این انتقاد مخالفان سیاسی دولت روبرو بوده که "برخورد تهاجمی کافی" علیه طالبان نداشته است.

در اعلامیه شورای امنیت ملی افغانستان آمده، در حالیکه شهروندان افغان با آسیب‌های طبیعی همچون خشکسالی و سرمای زمستان مواجه‌اند، افزایش حملات طالبان به مشکلات مردم افزوده است.

طارق آرین، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که این تصمیم به هدف "کاهش تلفات نیروهای امنیتی و مصونیت زندگی مردم" اتخاذ شده است.

در ماه‌های اخیر تلفات نیروهای امنیتی افغان در ولایت‌های مختلف بسیار سنگین گزارش شده است و این موضوع نگرانی‌های جدی را به دنبال داشته است.

حق نشر عکس Alamy
Image caption اشرف غنی به تازگی گفته که در چهار سال گذشته بیش از ۲۸هزار نیروی امنیتی و دفاعی افغانستان کشته شده‌اند

روزنامه نیویارک تایمز در یک گزارش تحقیقی نوشته که در حدود یک هفته، از نهم ماه تا پانزدهم نوامبر امسال در نوزده ولایت افغانستان بیش از ۲۴۰ سرباز ارتش و پلیس در حملات طالبان کشته شده‌اند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز به تازگی در یک سخنرانی ویدیویی با دانشکده مطالعات بین المللی جان هاپکینز گفته که در چهار سال گذشته بیش از ۲۸ هزار نیروی امنیتی و دفاعی افغانستان جانشان را از دست داده‌اند.

ساکنان برخی ولایاتی که در هفته‌های اخیر شاهد جنگ بوده‌اند، حکومت مرکزی را به عدم توجه به وضعیت مردم و تجهیز نیروهای امنیتی متهم می‌کنند.

خان آقا سکوت، یکی از فعالان جامعه مدنی فراه گفت به رغم تلفات سنگین نیروهای افغان هنوز شاهد اقدام موثری از سوی دولت نبوده‌اند.

با این حال، میرزا محمد یارمند، معاون سابق وزارت داخله/ کشور افغانستان که وضعیت جنگی را در افغانستان از نزدیک دنبال می‌کند، می‌گوید در صورتی که نیروهای بین‌المللی از حملات تهاجمی نیروهای افغان حمایت هوایی کنند و جنگ با طالبان به درستی مدیریت شود، نیروهای افغان می‌توانند جنگجویان طالبان را سرکوب کنند.

افزایش بی‌جاشدگان داخلی

همچنین با تشدید حملات طالبان در ولایات غزنی، فراه و بغلان میزان بیجاشدگان ناشی از جنگ‌های اخیر افزایش داشته است.

حق نشر عکس Reuters

مهرخدا صبار، مسئول بیجاشدگان در وزارت مهاجران افغانستان به بی بی سی گفت در یک هفته گذشته نزدیک به ۵ هزار نفر از ولایات غزنی، فراه، قندوز، سرپل، ننگرهار، ارزگان و فاریاب به دلیل شدت گرفتن حملات طالبان دست به مهاجرت زده‌اند.

او گفت که در یک سال گذشته به علت جنگ‌ها و خشکسالی نزدیک به ۸۰۰ هزار افغان بیجا شده‌اند که حدود نیم میلیون آن در اثر جنگ‌ها و خشونت‌ها، محل زندگی خویش را ترک کرده‌اند.

در چند سال اخیر براساس آمار وزارت مهاجرین افغانستان نزدیک به یک‌ونیم میلیون نفر به دلیل خشکسالی و جنگ بیجا شده‌اند.