وزرات دفاع افغانستان: عملیات ارتش در جاغوری و مالستان آغاز شد

افغانستان حق نشر عکس SpecialOpsCorps
Image caption سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که مردم می‌توانند به مناطق پاکسازی‌شده بازگردند

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که عملیات بزرگ نظامی برای پاکسازی ولسوالی‌های جاغوری و مالستان در ولایت غزنی در این کشور آغاز شده است.

غفور احمد جاوید، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که فرماندهی این عملیات را محمد شریف یفتلی، رئیس ستاد ارتش به عهده دارد.

او گفت که در عملیات پاکسازی تاکنون مناطق لومان، زیرک و پاتو از نیروهای طالبان پاکسازی شده و شماری از نیروهای ارتش برای پاکسازی ولسوالی مالستان به آنجا رفته‌اند.

آقای جاوید افزود که در عملیات هوایی ارتش افغانستان ۹ عضو گروه طالبان در ولسوالی مالستان کشته شده‌اند.

قبل از این، هیأتی دولتی که برای بررسی وضعیت ولسوالی ارزگان خاص، مالستان و جاغوری به آنجا رفته بود، اعلام کرد که دست‌کم ۶۰ درصد از ساکنان محل آواره شده‌اند، ولی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که مردم می‌توانند به مناطق پاکسازی‌شده بازگردند.

حق نشر عکس SpecialOpsCorps

او ولی از مردم خواست که به دلیل جلوگیری از تلفات غیر نظامیان به مناطقی که تاکنون عملیات پاکسازی انجام نشده، برنگردند.

به گفته آقای جاوید، نیروهای کافی در منطقه اعزام شده و تا پاکسازی کامل این ولسوالی‌ها در محل حضور خواهند داشت. او افزود در کنار نیروی هوایی افغانستان، نیروی هوایی ناتو نیز به نظامیان افغان کمک خواهند کرد.

ساکنان محل می‌گویند که طالبان با عقب‌نشینی از شماری از مناطق، آن را مین‌گذاری کرده‌اند و اعضای این گروه در منطقه انگوری حضور سنگین دارند.

به گفته آنان تخریب آنتن‌های مخابراتی در منطقه انگوری و پاتو توسط طالبان باعث به وجود آمدن مشکلاتی در ارتباطات در این مناطق شده است.

این شاهدان عینی می‌گویند که خطوط مقدم جبهه اکنون آرام است و درگیری در محل وجود ندارد.

حق نشر عکس SpecialOpsCorps
Image caption استقبال مردم از نیروهای ارتش گرم بود

همزمان با تشدید حملات جنگجویان طالبان در بخش‌هایی از افغانستان، شورای امنیت ملی این کشور دیروز دستور داد که "برای سرکوب مخالفان مسلح دولت" حملات تهاجمی در جبهه‌های نبرد با طالبان افزایش یابد.

طالبان به تاریخ ششم عقرب/آبان به ولسوالی ازرگان خاص ولایت ارزشگان، به تاریخ ۱۶ عقرب به ولسوالی جاغوری و دو روز بعد از آن به مرکز ولسوالی مالستان ولایت غزنی حمله کرد.

بنا به گزارش‌ها در این درگیری‌ها دو طرف متحمل تلفات سنگینی شدند. در حمله گروه طالبان در جاغوری دست‌کم ۲۰ کماندوی ارتش افغانستان و ۱۵ نفر از ساکنان محلی کشته شدند و نیروهای دولتی نیز اعلام کردند که ۳۹ عضو گروه طالبان را کشته‌اند.

با ادامه خشونت‌ها گفته می‌شود که شمار تلفات دو طرف ممکن است بیشتر از ارقام رسمی اعلام شده باشد.

همچنین در یک هفته گذشته نزدیک به ۵ هزار نفر از ولایت‌های غزنی، فراه، قندوز، سرپل، ننگرهار، ارزگان و فاریاب به مناطق دیگر آواره شده‌اند که بیشتر آنان از دو ولسوالی جاغوری و مالستان هستند.