امیدواری خلیلزاد برای صلح با طالبان پیش از انتخابات ریاست جمهوری

خلیلزاد حق نشر عکس Reuters
Image caption زلمی خلیلزاد گفته امیدوار است تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده مذاکرات صلح با طالبان به نتیجه برسد

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان می‌گوید امیدوار است تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال آینده یک توافق صلح با گروه طالبان بدست بیاید.

آقای خلیلزاد که امروز یکشنبه (۲۶عقرب/آبان) در جمع خبرنگاران در کابل صحبت می‌کرد، گفت "به صورت محتاطانه‌ای" به مذاکرات صلح با طالبان خوشبین است.

آقای خلیلزاد گفت که زمینه صلح به وجود آمده و گروه طالبان هم می‌دانند که از طریق جنگ برنده نخواهند شد و به همین دلیل هم باید دولت افغانستان و هم گروه طالبان خود را آماده مذاکرات جدی صلح کنند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
آمریکا برای اولین‌بار می‌گوید نمی‌شود طالبان را شکست داد

او گفت:"نمی‌خواهم انتظارات نادرست به وجود بیاورم ولی دولت نیاز دارد تا یک هیات معتبر و همه‌شمول مذاکره‌کننده را که نماینده همه افغان‌ها باشد، ایجاد کند و فکر کنم این کار در جریان است. طالبان هم هیات مذاکره‌کنند خود را تغییر داده‌اند و احتمالا تغییرات بیشتری هم در راه است."

ظاهرا آقای خلیلزاد در تلاش است که با ایجاد این هیات جدید مذاکره‌کننده، هم نمایندگان گروه‌های مختلف سیاسی و قومی در مذاکرات مشارکت داشته باشند و هم به این نگرانی دولت افغانستان پرداخته شود که تاکید دارد مذاکرات باید مستقیم میان دولت و طالبان صورت بگیرد.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال، هفته پیش خبری را منتشر کرد که گویا دولت دونالد ترامپ برای پیش‌برد گفت‌وگوهای صلح در افغانستان در حال بحث برای پیشنهاد تعویق انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به حکومت این کشور است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption گروه‌ طالبان در ماه‌های اخیر حملات‌شان را به بخش‌های مختلف افغانستان گسترش داده‌اند و نبردهای شدید میان نیروهای امنیتی و جنجگویان این گروه در جریان است

در رسانه‌های محلی افغانستان گزارش‌هایی نشر شد که گویا این پیشنهاد از سوی زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان در ملاقات با رئیس جمهوری افغانستان مطرح شده است.

دولت افغانستان اخبار منتشر شده مبنی بر بحث روی تعویق انتخابات ریاست جمهوری را رد کرده است اما آقای خلیلزاد امروز گفت که امیدواری او این است که تا پیش از برگزاری انتخابات مذاکرات صلح با گروه طالبان توافق به نتیجه برسد.

براساس تقویم انتخاباتی اعلام شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، قرار است انتخابات ریاست جمهوری این کشور به تاریخ ۳۱ حمل/فروردین برگزار شود.

زلمی خلیلزاد که دو ماه پیش از سوی دولت دونالد ترامپ برای پیش‌برد گفت‌وگوها با طالبان توظیف شد، تا کنون دو دور مذاکرات مستقیم را برای جستجوی راه‌های پایان جنگ در افغانستان با نمایندگان این گروه در قطر برگزار کرده است.

شماری از رسانه‌ها گزارش داده‌اند که دور دوم این مذاکرات در چند روز گذشته در قطر برگزار شده که در آن گروه طالبان خواهان تاخیر انتخابات ریاست جمهوری شده‌ است اما آقای خلیلزاد در نشست خبری امروزش دراین مورد چیزی نگفت و سخنگویان گروه طالبان هم ابراز نظری نکرده‌اند.

در گفت‌وگوهای که تا کنون میان زلمی خلیلزاد و گروه طالبان برگزار شده، این گروه تقاضاهای را از جمله تعیین جدول زمانی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و رهایی مقامات ارشد این گروه از زندان مطرح کرده‌ است.

ماه گذشته، پاکستان ملا عبدالغنی برادر، از بنیان‌گذاران گروه طالبان را از زندان این کشور آزاد کرد.

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای غنی در چند روز گذشته مشغول دیدار و رایزنی با شماری از رهبران و گروه‌های سیاسی بوده تا برای ایجاد "بورد مشورتی صلح" زمینه‌سازی کند

'بورد مشورتی صلح'

در همین حال اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از ایجاد ساختار جدیدی به نام 'بورد مشورتی صلح' خبر داده و تاکید کرده که این نهاد "فعالیت موازی" با شورای عالی صلح نخواهد داشت.

آقای غنی در چند روز گذشته مشغول دیدار و رایزنی با شماری از رهبران و گروه‌های سیاسی بوده تا برای ایجاد "بورد مشورتی صلح" زمینه‌سازی کند.

حبیبه سرابی، معاون شورای عالی صلح افغانستان به رسانه‌ها گفته که در مورد ایجاد "بورد مشورتی صلح" با این شورا مشورت و رایزنی نشده است.

او ابراز امیدواری کرده که ایجاد این بورد به معنی منزوی کردن شورای عالی صلح نباشد.

هارون چخانسوری، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که "بورد مشورتی صلح" تنها وظیفه دارد تا به دولت افغانستان و شورای عالی صلح در مورد مذاکرات صلح مشورت دهد.

او گفت که این بورد صلاحیت اجرایی ندارد.