جاغوری و مالستان؛ دولت افغانستان: این دو ولسوالی از طالبان پاکسازی شده است

افغانستان حق نشر عکس Shahhussain Murtazawi
Image caption محمد شریف یفتلی( نفرسوم از طرف راست) فرماندهی عملیات پاکسازی را به عهده دارند.

ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که طالبان از دو ولسوالی جاغوری و مالستان عقب رانده و این دو ولسوالی "کاملا پاکسازی" شده‌اند.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که عملیات نظامی نیروهای امنیتی افغانستان به فرماندهی ژنرال محمد شریف یفتلی، رئیس ستاد ارتش افغانستان باعث وارد شدن "ضربه محکم بر پیکر طالبان شده و تمام مناطق در جاغوری ومالستان از وجود دشمنان پاک سازی شده و امنیت مطمئن در این ولسوالی‌ها تامین گردیده‌ است."

این اظهارات در حالی است که مردم محل می‌گویند که طالبان از ولسوالی جاغوری کامل پاکسازی نشده و جنگ در دو منطقه پاتو و حوتقول اکنون ادامه دارد.

وزارت دفاع افغانستان نیز پاکسازی ولسوالی مالستان را تایید کرده و گفته که ۳۱ عضو گروه طالبان در عملیات پاکسازی کشته و ۱۵ طالب دیگر زخمی شده‌اند.

وزارت دفاع افغانستان درباره تلفات نیروهای امنیتی افغانستان چیزی نگفته ولی دفتر والی غزنی در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که در جریان عملیات پاکسازی در ولسوالی مالستان ۲۰ سرباز امنیتی افغانستان کشته و زخمی شده‌اند.

وزارت داخله/کشور افغانستان نیز شب گذشته( یکشنبه ۲۷ عقرب/ آبان) اعلام کرده بود که ولسوالی مالستان به صورت کامل پاکسازی و عملیات پاکسازی در ولسوالی جاغوری با حضور نیروهای ویژه پلیس، کماندوها و واحدهای ویژه عملیاتی امنیت ملی افغانستان از زمین و هوا ادامه دارد.

حق نشر عکس Shahhussain Murtazawi
Image caption عملیات پاکسازی در ولسوالی جاغوری و مالستان از دو روز قبل آغاز شده بود.

دفتر والی غزنی افزوده که عملیات پاکسازی نیروهای مشترک امنیتی افغان شامل کماندوها، نیروهای ویژه پلیس و واحدهای ویژه امنیت ملی افغانستان به همکاری نیروهای محلی و خیزش مردمی در مناطق مرزی ولسوالی جاغوری و ولسوالی ناامن گیلان و زابل ادامه دارد.

دولت بارها مناطقی را که پاکسازی کرده، بعد از ختم عملیات و خروج نیروهای نظامی، نیروهای شورشی با حمله مجدد دوباره وارد این مناطق شده و آنرا را ناامن کرده است. اکنون وزارت داخله افغانستان اعلام کرده که برای تامین امنیت پایدار ولسوالی جاغوری و مالستان نیروهای ویژه را تشکیل خواهد داد.

براساس اعلام وزارت کشور افغانستان دو واحد از نیروهای محلی برای تامین امنیت بعد از عملیات پاکسازی که شامل ۶۰۰ نفر خواهند شد، ایجاد و بعد از آموزش نظامی، تجهیز و برای تامین امنیت این مناطق گمارده خواهند شد.

نمایندگان مردم غزنی در مجلس نمایندگان افغانستان نیز اعلام کرده که برای ایجاد یک واحد از نیروهای ارتش ملی در سه ولسوالی جاغوری، مالستان و ناهور برای تامین امنیت مردم تلاش دارند و برای انجام این کار از کلیه اهرم فشار استفاده خواهد کرد.

با آغاز حمله به ولسوالی جاغوری و مالستان هزاران خانواده از این دو ولسوالی آواره شدند و بیشتر آنان به شهر غزنی، بامیان و کابل مهاجر شدند. اکنون دولت از مردم خواسته که به خانه‌های خود برگردند اما آوارگان نگران آینده خودشان هستند و از این ترس دارند که با خروج نیروهای امنیتی جنگ جویان طالبان دوباره به منطقه برگردند.