نهادهای مدنی افغانستان در آستانه نشست ژنو: حکومت به تعهداتش در بروکسل و لندن عمل نکرده است

افغانستان
Image caption نهادهای مدنی افغانستان می‌گوید بیکاری و فقر در این کشور افزایش یافته است

نمایندگان جامعه مدنی افغانستان پیش از شرکت در نشست بین‌المللی ژنو برای افغانستان، خواسته‌‌های‌شان را از جامعه جهانی مطرح کردند.

قرار است ده‌ها نماینده از نهادهای مدنی افغانستان در این نشست که در روزهای ۲۷ و ۲۸ نوامبر در شهر ژنو سوئیس برگزار می‌شود، اشتراک کنند.

نعیم ایوب‌زاده، رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان - تیفا - یکی از نمایندگان نهادهای مدنی در نشست ژنو، در یک نشست خبری گفت این بنیاد، تصویری از افغانستان را که از یافته‌های نظارتی خود و در گفت‌وگو با مردم در سراسر کشور به دست آورده‌ در اختیار جامعه جهانی قرار خواهد داد.

او گفت که نظارت نهادهای مدنی نشان داده که حکومت افغانستان به بیشتر تعهداتی که در کنفرانس‌های بین‌المللی معتبر، مانند نشست بروکسل و لندن برعهده گرفته، عمل نکرده است.

آقای ایوب‌زاده گفت: "سطح بیکاری بالا رفته، فقر افزایش یافته، ناامنی زیاد شده، پنجاه درصد خاک کشور در دست حکومت نیست، خدمات قناعت بخش نیست... تعهد برای برگزاری انتخابات شفاف نیز عملی نشد، در انتخابات پارلمانی سطح تقلب و بی‌نظمی بالا و مدیریت ضعیف بود". او نتیجه گرفت که وضعیت به جای این که بهتر شود، بدتر شده است.

رئیس تیفا گفت که نهادهای مدنی در ۳۴ ولایت افغانستان از نزدیک با مردم گفت‌وگو کرده و دو نشست ملی نیز برگزار کردند و در نتیجه خواسته‌های مردم از جامعه جهانی را گردآوری کردند.

به گفته نعیم ایوب‌زاده "پایان جنگ، ایجاد حکومت داری خوب، تامین شفافیت، مبارزه با فساد اداری و توسعه پایدار برای کاهش فقر" از مهمترین این خواسته‌ها بوده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption نهادهای مدنی می‌گویند تامین امنیت در افغانستان مهمترین خواست مردم این کشور از جامعه جهانی است

نهادهای مدنی می‌گویند نگرانند که کنفرانس ژنو نیز مانند نشست‌های گذشته "سطحی و نمایشی" باشد.

نمایندگان نهادهای مدنی همچنین با اشاره انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو،‌ از جامعه جهانی می‌خواهند شرایط سخت‌تری وضع شود تا حکومت برآمده از انتخابات بعدی به اصلاحات، ثبات و رفاه مردم پایبند باشد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است در تاریخ ۳۱ حمل/فرودین سال آینده خورشیدی برگزار شود.

نهادهای مدنی تاکید دارند که حضورشان در نشست ژنو، مانع "دروغگویی" مسئولان حکومتی به جامعه جهانی خواهد شد و نظارت‌شان بر تعهدات افغانستان، حکومت را پاسخگوتر خواهد کرد.

نشست ژنو برای افغانستان قرار است از سوی سازمان ملل متحد و دولت افغانستان برای تمدید تعهدات حکومت برای توسعه و اصلاحات و تازه شدن تعهدات جامعه جهانی برای حمایت از افغانستان برگزار شود.