سینمای افغانستان: 'کابل شهری در باد' برنده جایزه بین‌المللی شد

حق نشر عکس A.Amini
Image caption 'کابل شهری در باد' دوازدهمین کار سینمایی ابوذر امینی است

فیلم مستند بلند "کابل شهری در باد" ساخته ابوذر امینی، فیلم‌ساز افغان، برنده جایزه ایدفا، جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام شد. ایدفا، یکی از جشنواره‌های معتبر جهانی دانسته می‌شود.

در این فیلم، زندگی دو برادر پنج و دوازده ساله بیان شده که پدر شان از بیم جان به ایران فرار کرده و یک راننده مینی‌بوس که حیات را فاصله‌ای میان دو انفجار انتحاری می‌بیند.

امسال چهار هزار فیلم از چندین کشور به جشنواره بین‌الملی مستند آمستردام فرستاده شد، اما ۲۵۰ تا ۳۰۰ فیلم در آن به نمایش گذاشته شد که از این جمع، "کابل شهری در باد" از میان ۱۳ فیلم نامزد در بخش جلوه‌های نوین، جایزه ویژه را به‌دست آورد. به باور ابوذر امینی، این یک "اتفاق نادر" برای افغانستان است.

ساخت این مستند ۸۸ دقیقه‌ای در سال ۲۰۱۵ آغاز شد و تقریبا دو هفته پیش پایان یافت. کارگردان این مستند ابوذر امینی است و شخصیت‌های اصلی آن یک راننده اتوبوس و دو کودک پنج و دوازده ساله هستند.

حق نشر عکس Aboozar Amini
Image caption چشم انداز شهر از نگاه شخصیت‌های اصلی فیلم، در غباری از ابهام فرورفته است

امینی می‌گوید این مستند، واقع‌گرا و پرتره‌ای از شهر کابل است که تلاش شده است در آن زندگی عادی اشخاصی از "قشر خاکستری شهر" یعنی اکثریت مردم کابل به تصویر کشیده شود.

آقای امینی در صحبت با بی‌بی‌سی گفت:" ذهن ما پر است از موضوعات کلانی که در رسانه‌ها نشان داده می‌شود، ولی هیچ‌گاه به همدیگر نگاه نمی‌کنیم. این پس زمینه فیلم است که ما بیاییم و به همدیگر، به آدم‌های عادی نگاه کنیم. این قدر که ما نبض شهر کابل را می‌توانیم از زندگی اشخاص عادی برداشت کنیم، از اشخاص معروف و بازیگران نمی‌توانیم پیدا کنیم."

کار ساخت فیلم هنوز کامل نشده بود که به جشنواره بین‌المللی ایدفا فرستاده شد. تهیه‌کننده فیلم می‌گوید هیچ امیدی برای انتخاب این مستند در جمع فیلم‌های برتر نداشتند و آن را به فیستیوال فرستادند تا بعدا تکمیلش کنند. تنها یک و نیم ماه فرصت داشتند کار ساخت فیلم را نهایی کنند.

حق نشر عکس IDFA
Image caption در این فیلم زندگی روزانه در پایتخت افغانستان نمایش داده شده

ابوذر امینی ساخت ۱۲ فیلم کوتاه را در کارنامه خود دارد.

از فستیوال بین‌المللی فیلم‌های مستند آمستردام به عنوان اسکار مستندها یاد شده است. گفته می‌شود در دنیای مستند، ایدفا معتبرترین جشنواره به شمار می‌آید.

جشنواره سال ۲۰۱۸، سی و یکمین دور برگزاری جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام بود.