احتمال تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

انتخابات حق نشر عکس Getty Images
Image caption کمیسیون انتخابات پیش از این اعلام کرده بود که انتخابات ریاست جمهوری در ۳۱ حمل/فروردین برگزار خواهد شد

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید احتمال تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد، اما این تاخیر هنوز نهایی نشده است.

عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در پیامی ویدیویی که به رسانه‌ها فرستاده، امروز یکشنبه چهارم قوس/آذر گفته است که تاخیر در انتخابات ریاست جمهوری برای چند ماه، یکی از طرح‌هایی است که اکنون در این نهاد زیر بحث است.

به گفته او، در حال حاضر چندین طرح در این کمیسیون برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شوراهای ولایتی، انتخابات پارلمانی غزنی و انتخابات شوراهای ولسوالی در حال بحث و بررسی است.

یکی از آنها برگزاری هم‌زمان چهار انتخابات با تاخیر چند ماهه و طرح دیگر؛ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات پارلمانی غزنی در تاریخ ۳۱ حمل/فروردین و انتخابات شوراهای ولسوالی و انتخابات شوراهای ولایتی با تاخیر چندماهه است.

او می‌گوید: "بحث نهایی نیست و طرح‌های احتمالی است که ما تلاش داریم که با شرکای انتخاباتی، نهادهای ناظر انتخاباتی، احزاب و جناح های سیاسی و کمیسیون شکایات انتخاباتی تصمیم نهایی را بگیریم."

اما دولت افغانستان تاکید دارد که انتخابات در همان زمان از پیش تعیین‌شده برگزار شود.

هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در یک پیام ویدیویی گفته که حکومت به "استقلالیت" کمیسیون احترام کامل دارد و برای برگزاری انتخابات به تاریخ اعلام شده، آمادگی و تعهد لازم را دارد.

او می‌گوید حکومت خواهان برگزاری انتخابات در همان تاریخ تعیین شده است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان پیش از این اعلام کرده بود که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ۳۱ حمل/فروردین سال پیش‌رو برگزار خواهد شد اما تقویم انتخاباتی را به گونه نهایی اعلام نکرد.

موضوع تاخیر در انتخابات ریاست جمهوری از سوی کمیسیون در حالی مطرح می‌شود که این موضوع در هفته‌های گذشته در پیوند به گفت‌وگوهای صلح با طالبان نیز خبرساز شده بود.

رسانه‌های بین‌المللی و داخلی گزارش‌هایی را مبنی بر درخواست طالبان برای تعویق انتخابات و پیشرفت گفت‌وگوهای صلح منتشر کردند که بعدا هم از سوی طالبان و هم از سوی حکومت و هیات دولت آمریکا در این گفت‌وگوها تکذیب شد.