'صدها خانواده در محاصره طالبان؛ دو نفر از گرسنگی جان دادند'

طالبان حق نشر عکس AFP
Image caption طالبان تاکنون در مورد محاصره منطقه سرحوض چیزی نگفته است (عکس از آرشیو)

مقام‌های محلی ولایت فاریاب در شمال افغانستان تایید می‌کنند از چندین روز به این سو صدها خانواده در ولسوالی پشتونکوت این ولایت در محاصره طالبان قرار دارند.

نبی خان ملاخیل، فرمانده پلیس ولایت فاریاب امروز دوشنبه ۱۲ قوس/آذر به محفوظ ذبیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت از پانزده روز به این سو منطقه سرحوض در این ولسوالی در محاصره طالبان است و مردم با مشکل گرسنگی روبه رو شدند.

جاوید بیدار، سخنگوی والی فاریاب نیز می‌گوید طالبان سه روستا را در این منطقه محاصره کردند که شمار نفوس آنها به پنجصد تا ششصد خانواده می‌رسد.

او می‌گوید که جنگجویان طالبان تمام عبور و مرورها را در مسیر این روستاها متوقف کردند و حتی اجازه رسیدن مواد غذایی را نیز به منطقه نمی‌دهند.

آقای بیدار می‌گوید این وضعیت سبب شده که دو نفر در منطقه به شمول یک کودک از گرسنگی و سه نفر دیگر به دلیل بیماری جان بدهند.

او منطقه سرحوض را منطقه‌ای کوهستانی می‌خواند. نیروهای امنیتی نیز در این منطقه مستقر هستند که به گفته مقام‌های محلی از طریق هوایی اکمالات به آنها می‌رسد.

روز گذشته بحث این محاصره در نشست مجلس سنای افغانستان نیز مطرح شد و سناتوران گفتند که مردم محل برای حل این مشکل با آنها تماس گرفتند.

مجلس سنا نیز از مقام‌های امنیتی خواست هر چه زودتر به این مشکل رسیدگی کنند.

سخنگوی والی فاریاب می‌گوید گفت‌وگوهای ریش سفیدان و بزرگان منطقه با طالبان برای حل این مشکل آغاز شده و در صورت نتیجه ندادن، آنها اقدام به راه اندازی عملیات نظامی خواهند کرد.

طالبان تاکنون در مورد این رویداد چیزی نگفته است.

فاریاب از ولایت‌های ناآرام و کلیدی در شمال‌ غرب افغانستان است که گفته می‌شود اختلال امنیت در این ولایت می‌تواند بر امنیت همه شمال افغانستان تاثیر بگذارد.

گروه طالبان در ولایت فاریاب نسبت به دیگر گروه‌های مخالف، فعال هستند. شماری از ولسوالی‌های این ولایت بارها بین دولت و طالبان دست به دست شده است.