سفر خلیلزاد به منطقه؛ 'نمایندگان طالبان برای دیدار با رهبرشان به پاکستان رفتند'

نشست مسکو حق نشر عکس Getty Images
Image caption نوامبر گذشته، نمایندگان طالبان برای اولین بار در نشستی که نمایندگان شورای عالی صلح افغانستان نیز حضور داشتند، اشتراک کردند

یک منبع معتبر از طالبان در کویته در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی تایید کرده که یک هیات از دفتر سیاسی طالبان در قطر به اسلام آباد رفته‌اند. او گفته این هیات شامل شیرمحمد عباس استانکزی، شهاب الدین دلاور، ضیا الرحمن مدنی و عبدالسلام حنفی هستند.

این منبع به بی‌بی‌سی گفته پاکستان برای سهیم شدن خود در گفت‌وگوهای جاری صلح افغانستان این هیات را دعوت کرده است.

این منبع از طالبان گفته که پاکستان فکر می‌کند که در گفت‌وگوهای اخیر صلح افغانستان، حکومت پاکستان به حاشیه رانده شده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان به محفوظ ذبیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته نمایندگان طالبان از دفتر قطر برای گفت‌وگوهای صلح به کشورهای مختلف سفر کرده‌اند اما او اکنون نمی‌تواند سفر آنها را به پاکستان تایید کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در عید فطر امسال برای اولین بار حکومت افغانستان و طالبان هر دو برای سه روز آتش بس اعلام کردند

خبر سفر این هیات در حالی منتشر می‌شود که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان نیز برای سومین دور مذاکرات با مقام‌های پاکستانی وارد اسلام آباد شده است.

بر اساس گزارش‌ها، انتظار می‌رود آقای خلیلزاد در این سفر با مقام‌های سیاسی و نظامی پاکستان در مورد چگونگی کشاندن طالبان دور میز گفت‌وگوی صلح، بحث کند.

گفته شده آقای خلیلزاد پس از پاکستان به افغانستان و چند کشور دیگر هم سفر خواهد کرد.

آقای خلیلزاد در کنار سفرهای منطقه‌ای خود تاکنون دو دوره با نمایندگان طالبان در قطر نیز گفت‌وگو کرده است.

پیشتر روزنامه تلگراف چاپ بریتانیا نیز نگاشته بود که هیات هفت نفری گروه طالبان به پاکستان رفته تا پیش از سومین دیدارشان با مقام‌های آمریکایی، با رهبران‌شان در پاکستان مشورت کنند.

یک منبع از دفتر طالبان در قطر به این روزنامه گفته، سفر هیات سیاسی این گروه به پاکستان مهم است و موضوعات دور سوم گفت‌وگو با آمریکا را روشن می‌سازد.

این منبع گفته که قرار است این نمایندگان با ملاهبت الله، رهبر گروه طالبان نیز دیدار داشته باشند.

به گفته این روزنامه، این دیدار میان اعضای گروه طالبان پس از آن صورت می‌گیرد که یکی از اعضای بلندپایه این گروه در هلمند به نام ملا عبدالرحیم کشته شد که گفته می‌شود با صلح با آمریکایی‌ها مخالف بود.

حق نشر عکس Al-Emara
Image caption عبدالمنان به تازگی در یک حمله هوایی در ولایت هلمند در جنوب افغانستان کشته شد

تشدید تلاش‌ها برای صلح در افغانستان

به تازگی ریاست جمهوری افغانستان یک هیات ۱۲ نفری را برای گفت‌وگو با طالبان تعیین کرده است. مقام‌های افغان از گروه طالبان خواسته که آنها نیز هیاتی را برای گفت‌وگوهای رو در رو معرفی کند.

طالبان این دعوت را رد کرده و گفته جنگ و صلح آنها با آمریکایی‌هاست.

به تازگی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز در نامه‌ای از نخست وزیر پاکستان خواسته که بر طالبان فشار وارد کند تا دور میز مذاکره با حکومت افغانستان حاضر شوند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption خلیلزاد به تازگی به عنوان نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان تعیین شد