مذاکرات صلح افغانستان؛ 'حصول توافق بر سر رهایی هزاران زندانی طالبان نزدیک است'

زندانیان طالبان حق نشر عکس AFP

منابع موثق طالبان به بی‌بی‌سی گفته‌اند که هیئت مذاکره‌کننده این گروه و مقام‌های آمریکایی به توافق در خصوص رهایی هزاران زندانی طالبان در زندان‌های دولت افغانستان نزدیک شده‌اند.

یکی از این منابع گفته است که این اقدام با هدف اعتمادسازی انجام می‌شود.

همچنین، گفته شده است که در حال حاضر حدود ده هزار جنگجوی طالب در زندان‌های افغانستان به سر می‌برند.

یکی از خواسته‌های اصلی گروه طالبان برای آغاز مذاکرات صلح در سه مورد دیدار نمایندگان این گروه با مقام‌های آمریکایی، موضوع رهایی طالبان زندانی بوده است.

یک مامور ارشد امور زندان‌های طالبان هم به بی‌بی‌سی گفته است که حدود سه هزار نفر که حامی دولت افغانستان هستند در نزد طالبان زندانی هستند.

این عضو ارشد گروه طالبان که خواست از او در گزارش نام گرفته نشود، افزود که گروه طالبان فهرست زندانیان خود را تهیه کرده و به مقام‌های آمریکا سپرده است.

به گفته او موضوع تبادله زندانیان دو طرف جنگ افغانستان چند روز پیش در گفت‌وگوی شیرمحمد عباس استانکزی، مسئول دفتر سیاسی طالبان در قطر و زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای مذاکرات صلح افغانستان در اسلام‌آباد مطرح شده است.

حق نشر عکس Getty Images

ارگ ریاست جمهوری افغانستان در باره این خبر گفته است که اظهار نظر درباره این مسئله مربوط ارگان‌های عدلی و قضایی است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان هم احتمال چنین توافقی را رد یا تائید نکرد.

وحید مژده، که مسائل مربوط به صلح و جنگ در افغانستان را از نزدیک بررسی می‌کند، می‌گوید که ممکن است رهایی ملابرادر راه را برای رسیدن به توافقی برای تبادله زندانیان جنگ در افغانستان هموار کرده باشد.

گفت‌وگوهای رسمی بین مقام‌های آمریکایی و نمایندگان طالبان وارد مرحله بی‌پیشینه‌ای شده است. در چند ماه اخیر، نماینده ویژه این کشور برای مذاکرات صلح در افغانستان تاکنون سه بار به کشورهای منطقه سفر کرده است. زلمی خلیلزاد در حال حاضر هم سرگرم یک سفر هیجده روزه در منطقه است. او به پاکستان، افغانستان، روسیه و ازبکستان سفر کرده است و قرار است که به بلجیم، قطر و امارات متحده عربی هم سفر کند.