سفارت ایران در کابل: مهمات مکشوفه در غزنی به ایران ربط ندارد

افغانستان
Image caption فرمانده پلیس غزنی گفته بود که این اسلحه‌ها جدید و ساخت کشور ایران است

سفارت ایران در کابل با نشر خبرنامه‌ای کشف اسلحه ساخت ایران را در شهر غزنی افغانستان را تکذیب کرده است.

روز شنبه هفته جاری یک انبار مهمات و اسلحه که در آن بیش از ده میل اسلحه مختلف‌النوع نگهداری می‌شد، توسط پلیس در شهر غزنی کشف شد.

غلام داوود ترخیل، فرمانده پلیس غزنی گفته بود که این اسلحه‌ها جدید و ساخت کشور ایران است که به گفته او این موضوع دخالت تهران را در جنگ‌های داخلی افغانستان ثابت می‌کند.

سفارت ایران به‌تازگی با نشر خبرنامه‌ای نوشته که "ادعای مطرح شده از سوی برخی مقامات محترم محلی و عضو محترم مجلس نمایندگان مبنی بر انتساب مهمات مکشوفه اخیر در ولایت غزنی به جمهوری اسلامی ایران را رد می‌کنیم."

دراین خبرنامه آمده است که در حال حاضر ایران و افغانستان در بهترین وضعیت روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خود هستند و "نباید اجازه داد در روند رو به رشد مناسبات فی مابین دولت‌های دوست هیچ‌گونه خللی ایجاد شود."

ده روز پیش برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در پایگاهی در نزدیکی واشنگتن مجموعه‌ای از تسلیحات سبک و سنگین را به خبرنگاران نشان داد که به گفته او به وسیله ایران در اختیار شبه نظامیان طالبان در افغانستان و حوثی‌ها در یمن قرار گرفته است.

آقای هوک همچنین در سخنان خود به تسلیحات ضدتانک اشاره کرد که به گفته او ایران در اختیار طالبان قرار داده است.

Image caption فرمانده پلیس غزنی گفته که این موضوع دخالت تهران را در جنگ‌های داخلی افغانستان ثابت می‌کند

سفارت ایران در کابل گفته که "مراتب ناخرسندی خود را دراین خصوص با مراجع رسمی ذیربط در میان گذاشته و مجدانه پی‌گیر دریافت مستندات روشن دراین رابطه گردیده است."

قبل از این هم محمد معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان اعلام کرده بود که ایران و روسیه به بهانه این که طالبان علیه گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش می‌جنگند، روابطی با این گروه ایجاد کرده و به آنها کمک می‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به اظهارات رئیس امنیت ملی افغانستان درباره روابط ایران با گروه طالبان گفته بود که ایران در مسائل داخلی افغانستان دخالتی نمی‌کند و انتشار اظهارات "ضد و نقیضی" از سوی بخش‌های امنیتی افغانستان ناشی از برخی مسائل داخلی این کشور است.