خلیلزاد خطاب به طالبان: اگر جدی هستید، با حکومت افغانستان گفت‌وگو کنید

زلمی خلیلزاد حق نشر عکس Reuters
Image caption زلمی خلیلزاد در گفت‌وگو با تلویزیون خصوصی آریانا: طالبان با آماده نشدن برای گفت‌وگو با هیئت حکومت افغانستان در ابوظبی، مرتکب اشتباه شدند

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، عدم دیدار نمایندگان طالبان با هیئت دولت افغانستان در نشست ابوظبی را "اشتباه" خوانده و گفته است اگر این گروه واقعا خواهان پایان جنگ است، باید با دولت افغانستان روی میز مذاکره بنشیند.

آقای خلیلزاد این موضوع را امروز (۲۰ دسامبر) پس از پایان نشست سه روزه مقام‌های آمریکایی با نمایندگان طالبان در ابوظبی امارات متحده عربی، در مصاحبه با تلویزیون خصوصی آریانا بیان کرد.

آقای خلیلزاد گفت: "طالبان می‌گویند که خواهان پایان جنگ افغانستان از راه حل سیاسی هستند؛ اگر این گروه واقعا درپی برقراری صلح در افغانستان است و دراین مورد جدی فکر می‌کند، باید رودررو با حکومت افغانستان گفت‌وگو کند و در مورد آینده افغانستان به توافق برسد".

گفت‌وگوهای سه روزه رو در روی نمایندگان گروه طالبان و آقای خلیلزاد در ابوظبی دیروز پایان یافت. دراین مذاکرات نمایندگانی از دفتر سیاسی طالبان در قطر، نمایندگانی از شاخه‌های نظامی این گرو، نمایندگان آمریکا و نمایندگانی از کشورهای پاکستان، عربستان و امارات شرکت داشتند.

دولت افغانستان هم به این نشست نمایندگان خود را فرستاده بود اما طالبان در چند روز گذشته با انتشار چند خبرنامه‌ تاکید کردند که حاضر نیستند با هیات دولت افغانستان گفت‌وگو کنند.

آقای خلیلزاد می‌گوید که عدم دیدار نمایندگان طالبان با هیات دولت افغانستان تاثیر منفی بر روند گفت‌وگوهای صلح در این کشور خواهد داشت.

حق نشر عکس Z. KHALILZAD
Image caption زلمی خلیل‌زاد مذاکرات ابوظبی را سازنده توصیف کرده است

'ایجاد دولت موقتی'

خبرگزاری رویترز دو روز پیش به نقل از منابع طالبان گزارش داد که زلمی خلیلزاد از نمایندگان طالبان خواسته تا روی یک آتش‌بس شش ماهه توافق کند و نمایندگان خود را برای دولت موقتی معرفی کنند که احتمالا در پی توافق با طالبان ایجاد خواهد شود.

آقای خلیلزاد این موضوع را تکذیب کرد و گفت: "طالبان با پیش بردن هدف شوم خود، خبرهای غلط را پخش می‌کنند تا بین ما و حکومت افغانستان مشکلات به وجود آید".

این نماینده ویژه آمریکا درباره آتش بس موقت گفت: "بنابر پیشنهاد عربستان سعودی و امارات متحده عربی در جریان مذاکرات با طالبان بر سریک آتش بس سه‌ماهه صحبت شد ولی پاسخ هئیت طالبان این بود که آنها صلاحیت گفت‌وگو در این مورد را ندارد و باید با رهبری خود مشورت کنند".

شورای امنیت ملی افغانستان با اشاره به تلاش‌ها برای پایان‌دادن به جنگ در افغانستان، اعلام کرد که مردم این کشور "معامله عجولانه"ای که قربانی‌های مردم افغانستان را نادیده بگیرد، نمی‌پذیرند.

در خبرنامه شورای امنیت ملی افغانستان آمده است که هیچ کشور یا فردی حق و صلاحیت بحث درباره ساختارهای جدید حکومتی برای افغانستان از جمله تقسیمات سیاسی را ندارد.

این خبرنامه چندین ساعت پس از دیدار خلیلزاد با رهبران حکومت وحدت ملی در ارتباط با نشست ابوظبی منتشر شد که تاکنون جزئیات دقیقی از آن در دست نیست.