اسدالله خالد و امرالله صالح سرپرست وزارت دفاع و کشور افغانستان شدند

افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

آقای خالد (سمت راست) و صالح هر دو به عنوان رئیس امنیت ملی افغانستان کار کرده‌اند

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با صدور دو حکم جدا گانه ویس احمد برمک، وزیر داخله/ کشور و طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع این کشور را برکنار و بجای آنان امرالله صالح و اسدالله خالد را معرفی کرد.

اسدالله خالد رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان به عنوان سرپرست وزارت دفاع این کشور و امرالله صالح که او نیز قبلا ریاست امنیت ملی افغانستان را به عهده داشت به عنوان سرپرست وزارت کشور منصوب شده‌اند.

این دو نفر برای اینکه به صورت رسمی وزیر شوند، باید تایید مجلس نمایندگان افغانستان را بگیرند.

هر دو چهره در افغانستان به مخالفت با پاکستان شهرت دارند.

توضیح ویدئو،

رئیس جمهوری افغانستان دو چهره مخالف پاکستان را به کابینه آورد

اسدالله خالد در سال ۱۳۹۱ هدف یک حمله انتحاری قرار گرفت و به شدت زخمی شد. حامدکرزی رئیس جمهوری افغانستان در آن زمان اعلام کرده بود که حمله بر اسدالله خالد در کشور پاکستان برنامه ریزی شده است.

وزارت خارجه پاکستان با رد این ادعا گفته بود که پاکستان حاضر است "در تحقیقات مربوط به این عمل جنایتکارانه کمک کند."

مقام‌های افغان در آن زمان گفته بودند که عامل حمله به اسدالله خالد نیز به عنوان یک پیام‌آور صلح از سوی طالبان به ملاقات رئیس امنیت افغانستان آمده بود و بعد از اینکه آقای خالد را در آغوش گرفت مواد منفجره را که در داخل بدن خود جاسازی کرده بود، منفجر کرد.

منبع تصویر، MOI/MOD

توضیح تصویر،

آقای بهرامی (سمت راست) و آقای برمک امروز از سمت شان برکنار شدند

آقای خالد ماه‌ها در بیمارستان های آمریکا تحت درمان بود.

آقای صالح نیز از چهره‌های مطرح افغانستان است. او سال‌ها رئیس امنیت ملی افغانستان و از افراد نزدیک به احمد شاه مسعود بود. آقای صالح همچنین جریان روند سبز را در افغانستان رهبری می‌کند. او در سال ۱۳۹۵ به فرمان رئیس جمهوری افغانستان بعنوان "وزیر دولت در امور اصلاحات بخش امنیتی" گماشته شده ولی بعد از مدتی از این پست استعفا داد.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان مسئولیت‌های این پست جدید را مشاوره به رئیس جمهوری در راستای تعیین و ترفیع افسران نیروهای امنیتی عنوان کرده بود.

ریاست جمهوری افغانستان از وزارت‌های دفاع و امور داخله خواسته بود که با وزیر دولت در امور اصلاحات در بخش امنیتی همکاری همه جانبه کنند.