غنی: ژنرال دوستم معاونم در انتخابات ریاست جمهوری بعدی نیست

افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

در انتخابات دور قبلی ریاست جمهوری، رای هواداران ژنرال دوستم نقش مهم در پیروزی آقای غنی داشت

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی از عدم حضور ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اولش در تیم انتخاباتی خود یاد کرده و گفته آقای دوستم در "تیکت انتخاباتی" او حضور نخواهد داشت.

رئیس‌جمهور افغانستان قبل از این اعلام کرده بود که محمد سرور دانش به ‌عنوان معاون دوم او در انتخابات آینده ریاست جمهوری حضور خواهد داشت.

او تاکنون درباره انتخاب معاون اول خود ابراز نظر نکرده است.

بر اساس تقویم انتخاباتی روز ۳۱ حمل/فروردین ۱۳۹۸ خورشیدی مردم افغانستان پای صندوق‌های رای می‌روند.

عبدالرشید دوستم بعد از اینکه به آزار جنسی احمد ایشچی، از چهره‌های سرشناس محلی در جوزجان متهم شد، اختلافاتش با رئیس‌جمهوری افزایش یافت و برای مدتی در کابل به دفتر کارش نیامد و در نهایت به ترکیه رفت و بعد از ۱۴ ماه، ۳۱ سرطان/تیر به افغانستان بازگشت.

آقای دوستم بعد از بازگشت نیز نتوانست به دفتر کارش برود. او چندی قبل گفته بود که "امروز ما خانه قرمال/خانه‎نشین هستیم، به ما چه خانه‌نشستن؟"

معاون نخست آقای غنی چند روز پیش در سخنرانی خود در تلویزیون خصوصی آیینه گفته بود که با نامزدان مختلفی گفتگو کرده اما تا حال با نامزد مشخصی برای شرکت در تیم انتخاباتی به توافق نرسیده‌ است.

او از هوادارانش خواسته تا در یک نشست مشترک با بزرگان و روشنفکران فرد مناسبی را به عنوان معاون نخست ریاست جمهوری برگزینند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

آقای دوستم نیز گفته که در حال مذاکره با نامزدها است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای دوستم از ثریا دلیل، سفیر فعلی افغانستان در سویس به عنوان یک فرد نمونه یاد کرده و گفته برای حمایت از هر فردی که مورد انتخاب هوادارانش باشد، آنچه در توان دارد، انجام خواهد داد.

عبدالعزیز ابراهیمی، یکی از سخنگویان کمیسیون مستقل انتخابات نیز به بی‌بی‌سی گفته که امروز یکشنبه، دوم جدی/دی محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان بسته معلوماتی انتخابات ریاست جمهوری را از کمیسیون انتخابات دریافت کرده‌ است.

روند ثبت نام از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز شنبه اول جدی/دی به صورت رسمی آغاز شد.

به گفته آقای ابراهیمی تاکنون بیش از ۳۰ نفر بسته انتخاباتی را دریافت کرده‌اند که در میان آنان افراد مشهوری همانند رحمت الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان، محمد حنیف اتمر، مشاور پشین امنیت ملی افغانستان، انورالحق احدی، وزیر پیشین مالیه(دارایی)، عبداللطیف پدرام، نماینده ولایت بدخشان در مجلس و شیدا محمد ابدالی، سفیر پیشین افغانستان در هند شامل هستند.

او گفت که نامزدها فرصت دارند تا تاریخ ۱۲ جدی برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده ثبت نام کنند.

کمیسیون انتخابات اعلام کرده که فهرست ابتدایی به تاریخ ۱۸ جدی تا ۲۶ جدی نشر خواهد شد.

منبع تصویر، Getty Images