وزیر خارجه پاکستان: موفقیت صلح افغانستان مسئولیت تمام منطقه است

افغانستان

منبع تصویر، MOFA.AF

توضیح تصویر،

آقای ربانی گفته که دوبار سفر وزیر خارجه پاکستان در عرض ده روز به افغانستان نشانه‌ا‌ی از بهترشدن راوبط میان دو کشور است.

مخدوم شاه محمود حسین قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان که از افغانستان دیدار می‌کند، اعلام کرده که به موفقیت رساندن صلح افغانستان مسئولیت تمام منطقه است.

آقای قریشی صبح امروز دوشنبه، سوم جدی/دی وارد کابل شد و با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری و صلاح الدین ربانی همتای افغان خود دیدار کرد.

او در این دیدار اعلام کرد که افغانستان با ثبات و امن به نفع پاکستان است و تاکید کرد که کشورش برای آوردن صلح در افغانستان تلاش خواهد کرد.

آقای قریشی گفته که سیاست پاکستان عدم مداخله در امور داخلی افغانستان است.

آقای ربانی نیز در این دیدار گفته که روابط میان افغانستان و پاکستان در حال بهتر شدن است.

او با اشاره به سفر چند روز قبل وزیر خارجه پاکستان که در نشست سه جانبه وزیران خارجه افغانستان، چین و پاکستان در کابل شرکت کرده بود، گفت که دوبار سفر وزیر خارجه پاکستان در عرض ده روز به افغانستان نشانه‌ا‌ی از بهترشدن راوبط میان دو کشور است.

آقای ربانی در این نشست به گفتگوهای مستقیم میان گروه طالبان و دولت افغانستان تاکید کرده ‌است.

منبع تصویر، MOFA.AF

توضیح تصویر،

آقای قریشی قبل از سفر به افغانستان گفته بود که او بعد از کابل به ایران، روسیه و چین سفر خواهد کرد.

در آخرین دیدار نمایندگان طالبان و آمریکا که در شهر ابوظبی انجام شد، نمایندگان طالبان با هیئت افغانستان دیدار نکردند.

همچنین در دیدار امروز که آقای قریشی با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان داشت، آقای غنی تاکید کرده که مذاکره صلح افغانستان باید بین‌الافغانی باشد.

روز گذشته نیز آقای غنی، اسدالله خالد را به عنوان سرپرست وزارت دفاع و امرالله صالح را به عنوان سرپرست وزارت داخله افغانستان تعیین کرد که هر دو به "ضد پاکستانی بودن" مشهورند.

افغانستان در ۱۷ سال گذشته بارها تاکید کرده که لانه شورشیان افغانستان در خاک پاکستان است و این کشور برای آنان منابع مالی فراهم می‌کند و به نیروهای شورشی مخالف دولت افغانستان بخصوص طالبان آموزش نظامی می‌دهد.

پاکستان با رد این ادعاها گفته است که دولت کابل می‌خواهد ناکامی‌های خودش را با این اتهام زنی‌ها بپوشاند.

با اعلام استراتژی جدید آمریکا درباره افغانستان و کشورهای آسیایی میانه فشار واشنگتن بر اسلام آباد بیشتر شد و این کشور تحت فشار قرار گرفت تا در روند صلح افغانستان، کابل را یاری رساند.

در این اواخر رئیس جمهوری آمریکا با ارسال نامه‌ای از رهبری پاکستان برای حل و فصل جنگ افغانستان درخواست کمک کرد.

دونالد ترامپ از عمران خان، نخست وزیر جدید پاکستان خواسته بود که بر طالبان فشار وارد کند تا دور میز مذاکره با حکومت افغانستان حاضر شوند. آقای خان نیز گفته که صلح افغانستان به سود اسلام آباد است.

منبع تصویر، MOfa.af

توضیح تصویر،

این دومین سفر آقای قریشی در عرض ده روز به افغانستان است

با انتخاب زلمی خلیلزد به عنوان نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان، این مقام آمریکایی تاکنون سه بار با نمایندگان طالبان دیدار داشته است.

آقای قریشی قبل از سفر به افغانستان گفته بود که او بعد از کابل به ایران، روسیه و چین سفر خواهد کرد و هدف سفرش را نیز اعتماد سازی منطقه‌ای عنوان کرده است.

او افزوده که کشورهای منطقه باید چالش‌های فرا رویشان را شناسایی و به راه حل آن فکر کنند و پاکستان در این زمینه همکار است.

او با اشاره به فقری که در منطقه وجود دارد، گفته که در سفر به کشورهای دیگر نیز درباره تجارت، اقتصاد و همبستگی سیاسی صحبت خواهد کرد.

آقای قریشی به ایران نیز سفر می‌کند و یکی از مسایلی که ممکن است درا ین سفر مطرح شود مرزهای ناامن ایران و پاکستان است.

چندی قبل محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، برای دیدار با مقام‌های پاکستان به این کشور سفر کرد. آقای ظریف گفته بود هدف سفرش پیگیری وضعیت گروگان‌های ایرانی است که در مرز میرجاوه ربوده و به داخل پاکستان برده شدند.

پاکستان نیز قبلا گفته بود که در اعتراض به کشته شدن تعدادی از مرزبانان خود در نزدیکی مرز ایران، سفیر جمهوری اسلامی را احضار کرده است تا مراتب اعتراض خود را رسما به تهران ابلاغ کند.