کمیسیون انتخابات افغانستان از احتمال تاخیر انتخابات ریاست جمهوری خبر داد

افغانستان

منبع تصویر، IEC

توضیح تصویر،

کمیسیون انتخابات افغانستان گفته که احتمال تاخیر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان وجود دارد.

کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گوید که احتمال دارد که انتخابات ریاست جمهوری که قرار بود که به تاریخ ۳۱ حمل/فروردین سال ۱۳۹۸ برگزار شود، به تاخیر افتد.

رفیع الله بیدار، یکی از کمیشنرهای این کمیسیون می‌گوید که هدف به تاخیر انداختن انتخابات، "آوردن اصلاحات و بهترشدن امور انتخاباتی است که به کار و زمان بیشتری نیاز دارد".

آقای بیدار به خلیل نوری، خبرنگار بی‌بی‌سی، گفت که مشورت‌های لازم را با جوانب ذیدخل آغاز کرده‌ و اکنون گفتگو با احزاب، نهادهای ناظر و نهادهای مدنی جریان دارد. نتیجه این دیدارها با حکومت افغانستان که تامین کننده امکانات مالی و امنیتی آن است، شریک ساخته خواهد شد.

این مسئول کمیسیون انتخابات افزود: "اگر با جمع‌آوری نظریات جوانب ذیدخل به این نتیجه برسیم که برگزاری انتخابات در۳۱ حمل ناممکن است، روی تغییر زمان آن فکر می‌کنیم."

گزارش‌های رسیده به بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که رئیس و کمیشنران کمیسیون انتخابات افغانستان از چند روز پیش تاکنون با سران احزاب جهادی همانند عطا محمدنور، گلبدین حکمتیار، عبدالرب رسول سیاف و محمد کریم خلیلی دیدار داشته‌اند.

طرف دیگر این مذاکرات به گفته کمیسیون انتخابات نامزدانی خواهند بود که پس از اعلام فهرست نهایی نامزدان، به عنوان نامزد مشخص خواهند شد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

به گفته کمیسیون انتخابات مشکل دیگر نبود تعهدات پولی برای برگزاری انتخابات است.

منبع دیگری در کمیسیون انتخابات افغانستان به بی‌بی‌سی گفت: "درصورت توافق روی این تاخیر، تاریخ جدید انتخابات، پیش از شروع دوره مبارزات انتخاباتی در۲۸ دلو/ بهمن، صورت خواهد گرفت."

آقای بیدار نیز گفته که درس‌های آموخته شده از انتخابات پارلمانی ۲۸ و ۲۹ میزان امسال در انتخابات ریاست جمهوری پیشرو باید مد نظر گرفته شود. به گفته او، مشکلاتی همانند نشر فهرست رای‌دهندگان باید اصلاح، تکمیل و نشر شود.

او می‌گوید استفاده از بایومتریک فناوری جدید برای کمیسیون انتخابات بود که نیاز است نرم افزار و برنامه‌های جدید وارد این دستگاه‌ها شود.

به گفته آقای بیدار، برخی ادارهای مربوط به کمیسیون انتخابات در مرکز و ولایت‌ها از سوی سرپرستان مدیریت می‌شود که باید اصلاحات بیاید. برنامه آموزشی برای کارمندان روز انتخابات برگزار و آگاهی دهی عمومی بیشتر و خوبتر سازماندهی شود.

این عضو کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گوید که جامعه جهانی به این عقیده است، این تغییرات و اصلاحات زمانگیر و از لحاظ فنی و ظرفیت موجود در کمیسیون انتخابات، برگزاری انتخابات در تاریخ مشخص شده، عملی نیست.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مشکلات اقلیمی نیز یکی از مشکلات بر سر راه برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان است.

او مشکل دیگر را نبود تعهدات پولی برای برگزاری انتخابات می‌داند که تاکنون هزینه برگزاری آن نه وعده داده شده و نه هم فراهم شده‌است.

آقای بیدار می‌گوید اگر امنیت تامین شود و امکانات پولی هم فراهم گردد، این کمیسیون حاضر است انتخاباتی شبیه انتخابات پارلمانی برگزار کند.

او همچنین گفت که در صورت استفاده از دستگاه بایومتریک در انتخابات ریاست جمهوری، نیاز است تا شمار رایدهندگان در هر محل رایدهی از ششصد نفر به چهارصد نفر کاهش یابد.

علاوه بر مسایل امنیتی و نبود تامین امنیت مشکلات اقلیمی نیز یکی از مشکلات است. به دلیل سرد سیر بودن افغانستان انتقال مواد انتخاباتی و برگزاری انتخابات در ماه حمل در مناطق سرد و کوهستانی این کشور مشکل است.

موضوع تاخیر در انتخابات ریاست جمهوری از سوی کمیسیون در حالی مطرح می‌شود که این موضوع در هفته‌های گذشته در پیوند به گفت‌وگوهای صلح با طالبان نیز خبرساز شده بود.

رسانه‌های بین‌المللی و داخلی گزارش‌هایی را مبنی بر درخواست طالبان برای تعویق انتخابات و پیشرفت گفت‌وگوهای صلح منتشر کردند که بعدا هم از سوی طالبان و هم از سوی حکومت و هیات دولت آمریکا در این گفت‌وگوها تکذیب شد.