حمله خونین کابل؛ شمار کشته‌شدگان به ۴۷ نفر رسید

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption یک خودرو بمب گذاری در نزدیکی در ورودی وزارت فواید عامه منفجر شد

وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده که در حمله خونین روز گذشته به دو ساختمان دولتی در کابل ۴۷ نفر کشته شدند که شامل ۴ مهاجم انتحاری و ۴۳ نفر غیر نظامی هستند. در این رویداد همچنین ۲۷ نفر زخمی شده‌اند.

وحید مجروح، سخنگوی وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان امروز (سه‌شنبه چهارم جدی/دی) در یک نشست خبری اعلام کرد که غیرنظامیان کشته‌شده در این رویداد شامل ۱۱ زن و ۲۹ مرد هستند. هویت سه نفر دیگر اعلام نشده است. زخمی‌شدگان شامل ۱۸ مرد، دو کودک و هفت زن هستند.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت‌ داخله نیز در این نشست خبری مشترک گفت که حمله مهاجمان انتحاری حوالی سه و نیم بعد از ظهر به وقت کابل با انفجار یک خودروی بمبگذاری شده در مقابل وزارت فواید عامه آغاز شد.

او گفت که بعد از این انفجار چهار مهاجم انتحاری وارد دو ساختمان دولتی "معینیت شهدا و معلولین" و وزارت "فواید عامه" شدند.

آقای دانش توضیح داد که سه مهاجم وارد وزارت فواید عامه و یک مهاجم دیگر وارد معینیت شهدا و معلولین شده بودند. او درباره اینکه چرا عملیات پاکسازی برای ساعت‌ها طول کشید، گفت که برای حفاظت از جان غیر نظامیان نیروهای امنیتی با احتیاط عمل می‌کردند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزارت بهداشت از افزایش شمار قربانیان حملات شامگاه گذشته خبر داده است

سخنگوی وزارت داخله توضیح داد که در این حمله دو خودرو بمبگذرای شده منفجر و نیروهای ویژه پلیس از دو انفجار دیگر با خنثی کردن مواد انفجاری جلوگیری کردند.

منابع دولتی می‌گویند نیروهای امنیتی بیشتر از ۳۵۰ نفری را که در در این ساختمان‌ها گیر مانده بودند، آزاد کرده‌اند.

حادثه چطور اتفاق افتاد

ساعت ۳:۱۵ بعد از ظهر یک خودرو بمب‌گذاری شده در مقابل ورودی وزارت فواید عامه (خدمات عمومی) افغانستان منفجر شد. به دلیل حضور شمار زیادی از نیروهای امنیتی در مسیر ورودی این وزارت، مهاجمان از این مسیر وارد ساختمان وزارت فواید عامه افغانستان نشدند.

یکی از مسئولان اداره معینیت شهدا و معلولین به بی‌سی‌سی گفت که مهاجمان انتحاری از مسیر ساختمان اداره معینیت که در قسمت عقبی ساختان وزارت فواید عامه قرار دارد، وارد ساختمان معینیت شدند.

وزارت فواید عامه و معینیت شهدا و معلولین افغانستان در منطقه مکروریان کهنه، از مناطق سبز و به شدت محافظت شده کابل قرار دارند.

این منطقه تا ارگ ریاست جمهوری، سفارت آمریکا و ساختمان حفاظت از رجال برجسته دولتی حدود یک کیلومتر فاصله دارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption حمله روز گذشته یکی از خونین ترین حملات در کابل بود

یک مقام اداره معینیت شهدا و معلولین که نخواست نامی از او برده شود، گفت که افراد انتحاری در ابتدا سرباز پلیس محافظ را در ورودی این اداره هدف قرار دادند و کشتند، بعد وارد ساختمان این اداره شدند.

او گفت که کارمندان همه در داخل دفاتر و مشغول کار روزانه خود بودند که مهاجمان وارد ساختمان شدند. به گفته او نیروهای امنیت ملی در مدت کمتر از ۱۰ دقیقه بعد از ورود مهاجمان به محل رسیدند ولی تا رسیدن نیروهای ویژه و کماندو حدود ۲۰ دقیقه گذشت.

به گفته این شاهد عینی، مهاجمان انتحاری با منفجر کردن دیوار میان معینیت شهدا و معلولین و وزارت فواید عامه با بمب، توانستند که وارد ساختمان وزارت فواید عامه افغانستان شوند.

او گفت که عملیات نیروهای امنیتی از ساعت حدود ۳:۲۰ بعد از ظهر شروع و تا ساعت ۱۱ شب ادامه داشت و ساعت ۱۱ تمام مهاجمان انتحاری کشته شدند.

کابل در یک ماه اخیر شاهد چندین حمله انتحاری بود. حدود دو هفته پیش کاروان نیروهای امنیتی در کابل مورد هدف قرار گرفت که در نتیجه آن ۱۲ نفر کشته شدند.

چند روز قبل از آن نیز یک خودرو بمب گذاری شده در نزدیکی شرکت امنیتی پیمانکار جی۴اس (G۴S) در شرق کابل منفجر و بعد مهاجمان به این شرکت حمله کردند. دراین حمله ده نفر کشته شدند که یک مامور قراردادی بریتانیایی و چهار خارجی دیگر از جمله آنان بودند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption در این رویداد همچنین ۲۷ نفر زخمی شده‌اند
حق نشر عکس Cru 222
Image caption نیروهای ویژه امنیتی در محل رویداد