حمله خونین کابل؛ شمار کشته‌شدگان به ۴۷ نفر رسید

افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

یک خودرو بمب گذاری در نزدیکی در ورودی وزارت فواید عامه منفجر شد

وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده که در حمله خونین روز گذشته به دو ساختمان دولتی در کابل ۴۷ نفر کشته شدند که شامل ۴ مهاجم انتحاری و ۴۳ نفر غیر نظامی هستند. در این رویداد همچنین ۲۷ نفر زخمی شده‌اند.

وحید مجروح، سخنگوی وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان امروز (سه‌شنبه چهارم جدی/دی) در یک نشست خبری اعلام کرد که غیرنظامیان کشته‌شده در این رویداد شامل ۱۱ زن و ۲۹ مرد هستند. هویت سه نفر دیگر اعلام نشده است. زخمی‌شدگان شامل ۱۸ مرد، دو کودک و هفت زن هستند.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت‌ داخله نیز در این نشست خبری مشترک گفت که حمله مهاجمان انتحاری حوالی سه و نیم بعد از ظهر به وقت کابل با انفجار یک خودروی بمبگذاری شده در مقابل وزارت فواید عامه آغاز شد.

او گفت که بعد از این انفجار چهار مهاجم انتحاری وارد دو ساختمان دولتی "معینیت شهدا و معلولین" و وزارت "فواید عامه" شدند.

آقای دانش توضیح داد که سه مهاجم وارد وزارت فواید عامه و یک مهاجم دیگر وارد معینیت شهدا و معلولین شده بودند. او درباره اینکه چرا عملیات پاکسازی برای ساعت‌ها طول کشید، گفت که برای حفاظت از جان غیر نظامیان نیروهای امنیتی با احتیاط عمل می‌کردند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

وزارت بهداشت از افزایش شمار قربانیان حملات شامگاه گذشته خبر داده است

سخنگوی وزارت داخله توضیح داد که در این حمله دو خودرو بمبگذرای شده منفجر و نیروهای ویژه پلیس از دو انفجار دیگر با خنثی کردن مواد انفجاری جلوگیری کردند.

منابع دولتی می‌گویند نیروهای امنیتی بیشتر از ۳۵۰ نفری را که در در این ساختمان‌ها گیر مانده بودند، آزاد کرده‌اند.

حادثه چطور اتفاق افتاد

ساعت ۳:۱۵ بعد از ظهر یک خودرو بمب‌گذاری شده در مقابل ورودی وزارت فواید عامه (خدمات عمومی) افغانستان منفجر شد. به دلیل حضور شمار زیادی از نیروهای امنیتی در مسیر ورودی این وزارت، مهاجمان از این مسیر وارد ساختمان وزارت فواید عامه افغانستان نشدند.

یکی از مسئولان اداره معینیت شهدا و معلولین به بی‌سی‌سی گفت که مهاجمان انتحاری از مسیر ساختمان اداره معینیت که در قسمت عقبی ساختان وزارت فواید عامه قرار دارد، وارد ساختمان معینیت شدند.

وزارت فواید عامه و معینیت شهدا و معلولین افغانستان در منطقه مکروریان کهنه، از مناطق سبز و به شدت محافظت شده کابل قرار دارند.

این منطقه تا ارگ ریاست جمهوری، سفارت آمریکا و ساختمان حفاظت از رجال برجسته دولتی حدود یک کیلومتر فاصله دارد.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

حمله روز گذشته یکی از خونین ترین حملات در کابل بود

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

یک مقام اداره معینیت شهدا و معلولین که نخواست نامی از او برده شود، گفت که افراد انتحاری در ابتدا سرباز پلیس محافظ را در ورودی این اداره هدف قرار دادند و کشتند، بعد وارد ساختمان این اداره شدند.

او گفت که کارمندان همه در داخل دفاتر و مشغول کار روزانه خود بودند که مهاجمان وارد ساختمان شدند. به گفته او نیروهای امنیت ملی در مدت کمتر از ۱۰ دقیقه بعد از ورود مهاجمان به محل رسیدند ولی تا رسیدن نیروهای ویژه و کماندو حدود ۲۰ دقیقه گذشت.

به گفته این شاهد عینی، مهاجمان انتحاری با منفجر کردن دیوار میان معینیت شهدا و معلولین و وزارت فواید عامه با بمب، توانستند که وارد ساختمان وزارت فواید عامه افغانستان شوند.

او گفت که عملیات نیروهای امنیتی از ساعت حدود ۳:۲۰ بعد از ظهر شروع و تا ساعت ۱۱ شب ادامه داشت و ساعت ۱۱ تمام مهاجمان انتحاری کشته شدند.

کابل در یک ماه اخیر شاهد چندین حمله انتحاری بود. حدود دو هفته پیش کاروان نیروهای امنیتی در کابل مورد هدف قرار گرفت که در نتیجه آن ۱۲ نفر کشته شدند.

چند روز قبل از آن نیز یک خودرو بمب گذاری شده در نزدیکی شرکت امنیتی پیمانکار جی۴اس (G۴S) در شرق کابل منفجر و بعد مهاجمان به این شرکت حمله کردند. دراین حمله ده نفر کشته شدند که یک مامور قراردادی بریتانیایی و چهار خارجی دیگر از جمله آنان بودند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

در این رویداد همچنین ۲۷ نفر زخمی شده‌اند

منبع تصویر، Cru 222

توضیح تصویر،

نیروهای ویژه امنیتی در محل رویداد