ازبکستان صادرات برق به افغانستان را کاهش داد

برق

منبع تصویر، dab

توضیح تصویر،

به دلیل کاهش برق وارداتی بیشتر بخش‌های شهر کابل در این روزها برق کافی ندارد

شرکت ملی برق افغانستان (برشنا) اعلام کرد که از ساعت ۱۲ شب گذشته، سه‌شنبه سوم جدی/دی، ازبکستان به دلیل نیاز داخلی به برق، میزان برقی را که به افغانستان صادر می‌کرد، کاهش داده است.

در صفحه رسمی فیسبوک این نهاد آمده که این برق به منطقه نایب‌آباد منتقل شده و برای مدت شش روز کابل با مشکل بی‌برق مواجه است.

ریاست برشنا تاکید کرد که این شرکت برای شش روز راه‌های بدیل را برای تامین برق کابل جستجو می‌کند.

ریاست برشنا از مردم خواسته است تا مصارف خود را کاهش دهند.

بیشتر از یک سال قبل مسئولان شرکت برق افغانستان اعلام کرده بودند که با واردات برق تازه از ترکمنستان با ظرفیت بالا و فعال شدن برق آفتابی در سد نغلو، مشکل جیره‌بندی برق در شهر کابل تا ختم ۲۰۱۸ "کاملا حل خواهد شد".

ولی این وعده‌ها عملی نشده و اکنون با فرا رسیدن فصل سرما و زمستان بی‌برقی در شهر کابل به عنوان چالش جدی تلقی می‌شود و در بسیاری از قسمت‌های شهر مردم روزانه کمتر از ۶ ساعت برق دارند.

وحیدالله توحیدی، سخنگوی شرکت ملی برق افغانستان درباره کاهش واردات برق ازبکستان به کابل به بی‌بی‌سی گفت که ۳۰۰ مگاوات برقی که از ازبکستان به کابل می‌رسید به ۲۰۰ مگاوات کاهش یافته ‌است. به گفته او، قرار است این مشکل بزودی رفع شود.

سخنگوی برشنا می‌گوید که کابل به ۴۵۰ مگاوات برق نیاز دارد ولی اکنون از طریق برق وارداتی و تولید داخلی حدود ۳۵۰ میگاوات برق برای شهر کابل تامین می‌شود.

او گفت که افغانستان ۱۲۰ مگاوات برق از تاجیکستان وارد می‌کند که در ولایت‌های شمالی همانند بلخ، سمنگان، بغلان و قندوز استفاده می‌شود.

منبع تصویر، dab

توضیح تصویر،

جنگ و ناامنی هر از گاهی سبب قطع پایه های برق در نقاط مختلف افغانستان شده است

آقای توحیدی می‌گوید که ازبکستان وعده داده است تا درسال آینده میلادی برق بیشتر به افغانستان صادرکند.

برق در شهر کابل معمولا تنها در فصل سرما، با مشکل جیره‌بندی رو به رو می‌شد ولی درسالهای اخیر در فصل بهار نیز مردم به برق مورد نیاز خود دسترسی ندارند.

افغانستان به شدت به برق وارداتی متکی است. ناامنی، کاهش آب در سدهای تولید برق و کاهش بارندگی در سال‌های اخیر باعث شده که تامین برق به چالش جدی برای حکومت افغانستان بدل شود.

علاوه بر اینها، شورشیان مخالف دولت نیز هر از چند گاهی با صدمه زدن به دکل‌های/پایه‌های انتقال برق، سبب قطع برق در ولایات مختلف می‌شوند.

افغانستان حدود یکسال قبل برنامه‌ای را برای خودکفایی هر ولایت در تولید برق طرح کرده و وعده داد تا پنج سال عملی خواهد شد. مردم به اجرایی شدن چنین طرح‌های اطمینان ندارند. تولید برق آفتابی بخش بزرگی از این برنامه است.

شرکت ملی برق افغانستان (برشنا) قبلا اعلام کرده که ۳۵ درصد از مردم افغانستان به برق دسترسی دارند و حدود ۷۵ درصد برق مصرفی افغانستان نیز وارداتی است.

افغانستان نیروی برق کافی ندارد و عمدتاً متکی به نیروی برق وارداتی است. در سال‌های اخیر بر سر توزیع برق وارداتی اختلاف‌های زیادی پیدا شده است. جنبش روشنایی مشخصاً به منظور کشیدن خط برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان از طریق بامیان به وجود آمد.