احتمال 'تغییر گسترده' نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی افغانستان

انتخابات پارلمانی افغانستان

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

انتخابات پارلمانی افغانستان با مشکلات نسبتا زیادی برگزار شد

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان می‌گوید با توجه به ثبت پیش از دو هزار شکایت در مورد نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی، ممکن است این نتایج "تغییر گسترده کند".

این انتخابات در ۲۸ و ۲۹ میزان/ مهر برگزار شد.

در حال حاضر نتایج ابتدایی ۳۰ ولایت اعلام شده و نتایج سه ولایت کابل، پکتیا و بغلان باقی مانده است.

علی‌رضا روحانی، دبیر کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی به بی‌بی‌سی گفت که شکایت‌ها از تمام ولایت‌ها جمع‌آوری شده است.

به گفته او، شاکی‌ها مدعی هستند که در زمان شمارش و بازشماری آرا، یک‌سری رای‌سازی‌ها صورت گرفته و علاوه بر این، آرای واقعی شماری از نامزدان حذف شده و حساب نشده است.

برخی دیگر از شکایت‌کنندده‌ها هم مدعی شدند که کارمندان کمیسیون انتخابات "جانبدارانه" عمل کرده‌اند.

آقای روحانی افزود که احتمال هر نوع تغییر در نتایج ابتدایی یک امر کاملا منطقی و قابل پیش‌بینی است. به گفته دبیر کمیسیون رسیدگی‌ به شکایت‌های انتخاباتی، تغییرات در نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی می‌تواند گسترده باشد.

توضیح تصویر،

استفاده از دستگاه‌های بیومتریک در انتخابات پارلمانی افغانستان یک روند تازه بود

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

از طرف دیگر، کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که نزدیک به ۲۶۰۰ نامزد در ۳۳ ولایت در انتخابات پارلمانی شرکت کردند که در نهایت ۲۳۹ نفر می‌توانند وارد پارلمان شوند، اما افراد زیاد دیگری برنده نمی‌شوند، در نتیجه اعتراض می‌کنند.

پارلمان افغانستان ۲۵۰ کرسی دارد و کمیسیون انتخابات افغانستان قادر به برگزاری انتخابات در ولایت غزنی نشده است.

کبری رضایی، سخنگوی کمیسیون انتخابات می‌گوید ممکن است نامزدانی که برنده نشده‌اند، هوادار هم داشته باشند، اما به معنی برنده‌شان نیست.

خانم رضایی افزود اگر شکایت‌ها مستند باشد، ممکن است که نتایج تغییر کند.

انتخابات پارلمانی دو ماه پیش افغانستان با مشکلات نسبتا زیادی برگزار شد. به گفته کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، ۱۲هزار شکایت در ولایت‌های مختلف درباره انتخابات پارلمانی ثبت شده است.

دیرباز شدن مراکز رای‌دهی، کار نکردن دستگاه‌های بیومتریک، دخالت کارمندان انتخاباتی و اشتباه در فهرست رای‌دهندگان از جمله این مشکلات بود.

در زمان شمارش و بازشماری آرا هم گفته شده است که جرایم انتخاباتی صورت گرفته است.

این مشکلات به حدی بود که کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخابات آرای کابل را باطل اعلام کرد، اما بعد با پادرمیانی دولت، با شرط همکاری کمیسیون انتخابات در تامین شفافیت و بازشماری دقیق آرا از این موضع خود تاکنون عقب‌نشینی کرده است.