سرپرست وزارت دفاع افغانستان: برای محو دشمن به مخفیگاه آنان حمله می‌کنیم

افغانستان

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

آقای خالد از افراد تحت امرش خواست که طرح‌های شان بر روی کاغذهای رنگین نیاورند، گفت: "من عمل می‌خواهم

اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع افغانستان که امروز، شنبه هشتم جدی/دی کارش را آغازکرده، گفته است نیروهای ارتش افغانستان از حالت دفاعی خارج و به مخفیگاه‌های دشمن حمله خواهند کرد.

آقای خالد خطاب به سربازان تحت امرش دستور داد که "در مقابل دشمن خشن و بی‌رحم" باشند ولی از افراد غیر نظامی دفاع و رفتار خوب با اسیران کنند و در رعایت حقوق بشر کوشا باشند.

او با انتقاد از شعار "سر می‌دهیم ولی سنگر نمی‌دهیم" که روی خودروهای ارتش ملی افغانستان نوشته شده، گفت که این شعار باید به شعار"سرش را می‌زنیم و سنگرش را می‌گیریم." تغییر کند.

او گفت که این شعار نشان می‎‌دهد که نیروهای امنیتی افغانستان در حالت دفاعی قرار دارند. به گفته آقای خالد در گزارش‌های امنیتی که به او رسیده نیز آمده "حمله دشمن را دفع و یا کاروان‌ها را از یک شهر عبور داده است."

سرپرست جدید وزارت دفاع افغانستان تاکید کرده که تاکنون نیروهای امنیتی در حالت دفاعی قرار داشتند و بعد از این نیروهای ارتش ابتکار عمل را بدست خواهند گرفت.

آقای خالد از سربازان و درجه داران ارتش افغانستان خواست که بعد از این طرح‌هایشان را روی کاغذهای رنگین نیاورید. "من عمل می‌خواهم."

او گفت که بعد از این تلاش خواهد کرد که تمام نیروهای ارتش بخصوص کماندوها را برای عملیات به حرکت در آورد. به گفته او شماری از سربازان ارتش بخصوص کماندوها به عنوان محافظ شخصی افراد گماشته شده که به این کار پایان خواهد داد.

آقای خالد به داشتن دیدگاه "ضد پاکستانی" شهرت دارد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

آقای خالد ریاست امنیت ملی افغانستان را نیز در کارنامه دارد.

'حمایت از سربازان ارتش'

در سالهای اخیر عدم رسیدگی به زخمی‌های ارتش و اینکه سربازان زخمی روزها در میدان نبرد، باقی می‌مانند، بارها خبرساز شده است.

آقای خالد با اشاره به اینکه سربازان زخمی ارتش در روزهای گذشته برای چندین روز در ولسوالی اندر ولایت غزنی در جنوب افغانستان از خط مقدم جنگ به بیمارستان‌ها برای درمان منتقل نشده‌اند، گفت که بعد از این اگر سرباز زخمی در میدان نبرد باقی بماند او تمام وزارت دفاع را برای انتقالش به حرکت درخواهد آورد.

'هماهنگی بیشتر می‌شود'

نبود هماهنگی میان نیروهای امنیتی افغانستان یکی از چالش‌های عمده در جبهه جنگ افغانستان تلقی می‌شود. شمار نیروهای ارتش، پلیس و امنیت ملی افغانستان به ۳۵۰ هزار نفر می‌رسد ولی از نبود هماهنگی لازم در عملکرد آنان انتقاد می‌شود که تلفات بلند نیروهای امنیتی نیز دلیل آن شناخته شده است.

آقای خالد تاکید کرد که با توجه با ارتباط نزدیک که با امرالله صالح، سرپرست وزارت داخله/کشور افغانستان و ریاست امنیت ملی افغانستان دارد، تلاش می‌کند که هماهنگی میان نیروها بیشتر شود.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

آقای خالد گفت که نیروهای خارجی برای آموزش سربازان افغانستان است نه برای تصمیم گیری.

''نیروهای خارجی مالک کشور نیستند ''

سرپرست وزارت دفاع افغانستان با انتقاد از غلفت و کوتاهی شماری از درجه داران در وزارت دفاع افغانستان گفت که وقتی مشکل پیش می‌آید، این افراد بخاطر اینکه غفلت و نارسایی خود را بپوشانند، می‌گویند که تمام اتکای‌شان به خارجی و آمریکایی‌ها است.

او تاکید کرد که حضور نیروهای خارجی و بخصوص آمریکا در افغانستان برای آموزش، کمک، رفع نیازمندی و فراهم کردن امکانات برای سربازان ارتش افغانستان است.

آقای خالد به این افراد گفت که "مالک این وطن تو هستی، تصمیم گیر باید تو باشی."

اسد الله خالد و امرالله صالح چند روز قبل به عنون سرپرستان وزارت دفاع و داخله/ کشور افغانستان منصوب شدند. این دو برای اینکه به صورت رسمی وزیر شوند باید رای تایید مجلس نمایندگان افغانستان را بگیرند.