کارمندان وزارت داخله و پلیس افغانستان از رفتن به سفارت خانه‌ها منع شدند

افغانستان

منبع تصویر، MOI.AF

توضیح تصویر،

سرپرست وزارت داخله افغانستان سرپیچی از این دستورها را "تمرد، نظم‌شکنی، لطمه زدن به وقار پلیس و بی‌حرمتی به لباس نظامی"دانسته است

وزارت کشور/داخله افغانستان اعلام کرد که هیج کارمند این وزارت‌خانه و هیچ‌یک از اعضای پلیس نمی‌توانند بدون در جریان گذاشتن رهبری و یا بخش‌های ضد جاسوسی، وارد سفارتخانه‌ها شوند.

این نهاد همچنین از نیروهای پلیس خواسته که در مراسم‌ عمومی و در هنگام انجام دادن امور شخصی با یونیفورم پلیس ظاهر نشوند.

هدف این تصمیم "حفاظت از وقار" منسوبان وزارت امور داخله و پلیس ملی افغانستان عنوان شده‌است.

در خبرنامه وزارت آمده که براساس دستور امرالله صالح، وزیر داخله افغانستان، هیچ کارمند نظامی و غیرنظامی این وزارت اجازه اشتراک در مراسم روزهای ملی، روزهای استقلال و ضیافت‌های شبانه در سفارت‌خانه‌های خارجی را ندارند.

وزارت داخله افغانستان از واحدهای این وزارت که مسئول محافظت از سفارت خانه‌ها است خواسته موارد تخلف از این دستور را به وزیر گزارش کنند.

بر اساس خبرنامه، متخلفین مظنون به "تلاش برای جاسوسی" دانسته خواهند شد و مورد پیگرد جدی قرار خواهند گرفت.

کارمندان وزارت داخله و پلیس، با لباس نظامی و اسلحه به مراسم عروسی نروند

این وزارت خانه در حکم دیگری از کارمندان وزارت داخله و پلیس خواسته که بخاطر ایجاد "فرهنگ موثر مدیریتی و رهبری" تمام منسوبین وزارت داخله و پلیس، اعم از وزیر تا سرباز عادی، نباید با لباس نظامی و اسلحه به مراسم‌ عروسی، نامزدی (شیرینی خوری) در هتل‌ها، مراسم ختم در مساجد و خرید برای خانواده در بازار شرکت کنند.

این وزارت افزوده که سرپیچی از این امر به معنی "تمرد، نظم‌شکنی، لطمه زدن به وقار پلیس و بی‌حرمتی به لباس نظامی" تلقی می‌شود.

وزارت کشور افغانستان گفته که از شیوه‌های لازم بدون هدر رفتن منابع انسانی نیروهای پلیس، این مسئله را "مستندسازی" (ثبت) و با مرتکبین آن برخورد قانونی خواهد شد.

آقای صالح که به تازگی به عنوان سرپرست وزارت داخله افغانستان منصوب شده حدود ۴۷ سال دارد. او ریاست امنیت ملی افغانستان را در کارنامه خود دارد و همواره از سیاست پاکستان در قبال افغانستان به شدت انتقاد کرده است. او در یک مصاحبه با بی‌بی‌سی گفته بود، کشتن طالبان را یک افتخار می‌شمارد.