طالبان: دیدار با نمایندگان دولت افغانستان در عربستان سعودی شایعه است

افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

گروه طالبان احتمال برگزاری نشست میان این گروه و دولت افغانستان در عربستان سعودی را رد کرد

گروه طالبان احتمال برگزاری نشست میان این گروه و دولت افغانستان در عربستان سعودی را رد کرد. این گروه با نشر اعلامیه‌ای گفته که موقف طالبان در مورد نشست با دولت افغانستان تغییری نکرده است.

طالبان پیش از این گفته‌اند که با نمایندگان دولت افغانستان در مورد صلح دیداری نخواهند داشت و طرف اصلی آنان آمریکا است.

نزدیک به دو هفته پیش مذاکره میان طالبان و نمایندگان آمریکا در کشور امارات متحده عربی انجام شد.

در این مذاکرات نمایندگانی از دفتر سیاسی طالبان در قطر، نمایندگانی از شاخه‌های نظامی این گروه، نمایندگان آمریکا، پاکستان، عربستان و امارات شرکت داشتند.

حکومت افغانستان در آن زمان تائید کرده بود که هیأت ۱۲ نفری را به امارات متحده عربی فرستاده و نشست رو در رو با گروه طالبان را "قریب الوقوع" خوانده بود.

این خواست کابل برآورده نشد و با میانجیگری نمایندگان آمریکا، امارات، پاکستان و عربستان نیز طالبان حاضر به گفتگوی رو در رو با نمایندگان دولت افغانستان نشدند.

بعد از انتخاب زلمی خلیلزاد به عنوان نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان تلاش‌ها برای مصالحه تحرک بیشتری یافته‌است.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

زلمی خلیلزاد طرفدار مذاکره طالبان با دولت افغانستان است

آقای خلیلزاد تاکنون دو بار با مقام‌های طالبان در قطر دیدار کرده و چندی قبل نیز گفت که امیدوار است تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال آینده یک توافق صلح با گروه طالبان بدست بیاید.

حکومت افغانستان تا حال درباره تلاش‌های آقای خلیلزاد سکوت کرده اما گفته که تمامی تلاش‌های آمریکا در هماهنگی با حکومت افغانستان بوده و هدف آن ایجاد تسهیلات برای گفتگوهای صلح است.