تقویم جدید انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام شد

افغانستان

منبع تصویر، IEC

توضیح تصویر،

کمیسیون انتخابات افغانستان قبلا گفته بود احتمال تاخیر در انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد

عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری سال آینده این کشور روز ۲۹ سرطان/تیر برگزار خواهد شد. این انتخابات قرار بود در ۳۱ حمل/فروردین برگزار شود.

آقای صیاد در یک نشست خبری امروز، یکشنبه نهم دی/جدی در کابل گفت که انتخابات شوراهای ولایتی، شوراهای ولسوالی و انتخابات مجلس نمایندگان در ولایت غزنی نیز همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهند شد.

این کمیسیون اعلام کرده که نتایج انتخابات پارلمانی افغانستان نیز تا هفته آینده نهایی خواهد شد.

انتخابات پارلمانی افغانستان روزهای ۲۸ و ۲۹ میزان/مهر برگزار شد که هنوز نتایج آن اعلام نشده است.

چند روز قبل رفیع الله بیدار، یکی از اعضای این کمیسیون نیز گفته بود که هدف از تعویق انتخابات، "آوردن اصلاحات و بهترشدن امور انتخاباتی است که به کار و زمان بیشتری نیاز دارد".

آقای بیدار افزوده بود که کمیسیون مشورت‌های لازم را با طرف‌های دخیل آغاز کرده‌ و اکنون گفتگو با احزاب، نهادهای ناظر و نهادهای مدنی جریان دارد. نتیجه این دیدارها با حکومت افغانستان که تامین کننده امکانات مالی و امنیتی انتخابات است، در میان گذاشته خواهد شد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مشکلات اقلیمی نیز یکی از مشکلات بر سر راه برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان است.

هنوز هزینه برگزاری انتخابات تامین نشده اما امیدواری برای آن وجود دارد.

علاوه بر مسایل امنیتی و نبود امنیت، مشکلات اقلیمی نیز یکی از چالش‌هاست. به دلیل سردسیر بودن افغانستان انتقال مواد انتخاباتی و برگزاری انتخابات در ماه حمل در مناطق سرد و کوهستانی این کشور مشکل است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

هنوز هزینه برگزاری انتخابات تامین نشده است