طالبان: سفر به تهران در راستای جلب حمایت سیاسی کشورهای منطقه است

طالبان حق نشر عکس Getty Images
Image caption طالبان گفته ک روز گذشته هیئت این گروه "ضمن تماس‌هایش به کشورهای منطقه، به تهران رسید."

گروه طالبان تایید کرده است که یک هیئت از سوی این گروه به تهران رفته است.

این گروه گفته است که هدف از سفر هیئت اعزامی این گروه به کشورهای همسایه افغانستان و منطقه جلب حمایت "سیاسی و اخلاقی کشورها و نیز همکاری آنها را به منظور ختم اشغال و آمدن صلح و امنیت" به افغانستان است.

این گروه با اشاره به سفر هیئت اعزامی خود به تهران نوشته است که روز گذشته این هیئت "ضمن تماس‌هایش با کشورهای منطقه، به تهران رسید."

در خبرنامه این گروه که امروز سه‌شنبه، ۱۱ جدی/دی نشر شد، آمده است که هیئت طالبان به تهران، پایتخت ایران فرستاده شده "تا در ارتباط با حالت بعد از اشغال، اعاده صلح و امنیت به افغانستان و منطقه با کشور همسایه، ایران نظر خود را شریک سازد."

روز گذشته بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که روز نهم جدی/دی، هیئتی از طالبان به تهران سفر کرد و مذاکرات مفصلی را با عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران انجام داد.

آقای قاسمی گفت که هدف اصلی این مذاکرات یافتن راهکار و مساعدت برای گفتگوهای گروه‌های افغانی و دولت این کشور به‌منظور پیشبرد روند صلح بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران افزود که ایران به‌عنوان همسایه و "کشور نقش‌آفرین مهم در منطقه، پس از مذاکرات با دولت کابل، این علاقمندی را داشت که نقش مهمی را در ایجاد ثبات افغانستان ایفا کند، این به‌مفهوم همسویی و یکسان بودن مواضع با این گروه نیست."

در ماه‌های اخیر روند صلح افغانستان تحرک بیشتر یافته است. زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزیر خارجه آمریکا برای صلح افغانستان تاکنون دوبار در قطر با نمایندگان طالبان دیدار داشته و یکبار نیز در شهر ابوظبی، مرکز امارات متحده عربی با این گروه رو در رو نشسته است.

در هیچیک از این سه دیدار نمایندگان ایران حضور نداشتند اما آخرین دیدار بین آمریکا و طالبان در امارات متحده عربی با حضور نمایندگانی از کشورهای پاکستان، عربستان و امارات برگزار شد.

انتظار نمی‌رود با توجه به تنش سیاسی بین عربستان سعودی و ایران، نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در دیدار بعدی که قرار است در عربستان سعودی برگزار شود حضور داشته باشند.

به نظر می‌رسد که حکومت ایران در صدد بوده غیبت خود از روند صلح افغانستان را با ایجاد ارتباط مستقیم با طالبان جبران کند. مقامات ایران اعلام کرده‌اند که این دیدار با اطلاع دولت افغانستان انجام می‌شود. در گذشته بارها مقام‌های ارشد امنیتی افغانستان اعلام کرده بودند که ایران از گروه طالبان حمایت می‌کند.

چندی قبل آمریکا و متحدان عرب این کشور ۹ نفر از جمله ۲ ایرانی را که گفته می‌شود از افسران نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی هستند، به اتهام ارتباط با گروه طالبان افغانستان تحریم کردند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
سپاه پاسداران چه ارتباطی می‌تواند با طالبان افغانستان داشته باشد؟