گلبدین حکمتیار به عنوان نامزد ریاست جمهوری افغانستان ثبت نام کرد

افغانستان
Image caption آقای حکمتیار با دو معاونش آقای وزین(سمت راست) و آقای نقی

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان امروز( شنبه ۲۹ جدی/دی) با حضور در کمیسیون انتخابات افغانستان، به عنوان نامزد ریاست جمهوری در انتخابات آینده ثبت نام کرد.

آقای حکمتیار فضل الهادی وزین از قومیت ازبیک و حفیظ الرحمن نقی، از قومیت تاجیک را به عنوان معاونان خود اعلام کرد.

او گفت که قرار بود با شماری از احزاب سیاسی افغانستان ائتلاف تشکیل دهد و به عنوان یک تیم واحد انتخاباتی در مبارزات ریاست جمهوری آینده حضور یابد.

آقای حکمتیار ائتلاف‌ها را در افغانستان ناکام خواند و گفت که به دلیل ضعف و ناکامی این نوع ائتلاف‌ها مجبور شده که به صورت مستقل خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری آینده کند.

او درباره برنامه آینده خود گفت که معتقد به تقسیم قدرت در آینده نیست و باور دارد که یک نظام مرکزی قدرتمند می‌تواند افغانستان را نجات دهد.

آقای حکمتیار گفت که دولت کنونی "برای صلح، حل بحران، رسیدگی به فقر و رفع گرسنگی" برنامه ندارد و تا "گلو در فساد غرق" است. او تاکید کرد که این نظام باید از طریق قانونی برطرف شود.

Image caption آقای حکمتیار با دو معاونش در کمیسیون انتخابات حضور یافت

به گفته او نظام فدرالی باعث تجزیه کشور می‌شود و نظام صدارتی نیز نتیجه معکوس داده است.

او گفت درصورتیکه رئیس جمهوری افغانستان شود، طرح قانون اساسی را که خودش تدوین کرده به لویه جرگه برای تصویب خواهد داد.

دیروز محمد حنیف اتمر، مشاور پیشین شورای امنیت ملی افغانستان بعد از ثبت نام گفت که در توافقنامه "تیم صلح و اعتدال" تعهد سپرده که در ظرف شش ماه تا یک سال قانون اساسی این کشور را تعدیل و نظام را تغییر دهد. آقای حکمتیار تغییر نظام را "جفا و جسارت" خواند.

او همچنین گفت که باید روند صلح افغانستان میان خود افغانها انجام شود و از طالبان نیز به دلیل اینکه اصرار دارد که مذاکره باید با خارجیان انجام شود، انتقاد کرد.

رحمت الله نبیل، رئیس سابق امنیت ملی افغانستان نیز با حضور در کمیسیون انتخابات افغانستان برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان ثبت نام کرد.

ژنرال مراد علی مراد، رئیس گارنیزیون کابل و مسعوده جلال، وزیر پشین امور زنان افغانستان نیز دو معاون او هستند.

حق نشر عکس Social media

قرار است که فردا محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به معاونت امرالله صالح و سرور دانش برای ثبت نام به کمیسیون انتخابات مراجعه کند. همچنین منابع موثق به بی‌بی‌سی گفته که عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز فردا برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام خواهد کرد.

جمعیت اسلامی افغانستان نیز اعلام کرده که در نشست امروز این حزب فیصله کرده که آقای عبد الله بحیث عضو جمعیت اسلامی نامزد این حزب برای انتخابات ۱۳۹۸ ریاست جمهوری است. در این نشست حزب جمعیت با حزب جنبش ملی اسلامی، به رهبری ژنرال دوستم و حزب وحدت اسلامی، به رهبری کریم خلیلی توافق کرده که یک تیم انتخاباتی واحد را تشکیل دهند.

برای ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری افغانستان فقط یک روز دیگر باقی مانده و تاکنون ۱۰ نفر به شمول، احمد ولی مسعود، محمد حنیف اتمر، عبدالطیف پدرام، حکیم تورسن، سید نورالله جلیلی، عنایت الله حفیظ، زلمی رسول، نورالحق علومی و فرامرز تمنا برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ثبت نام کرده‌اند.

روند ثبت نام نامزدان از اول جدی/دی آغاز شد و یک روز به پایان آن باقی مانده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
حکمتیار؛ ۳۷ سال جنگ و شورش