'نشست نمایندگان طالبان و سران احزاب افغانستان در مسکو برگزار می‌شود'

نشست مسکو حق نشر عکس Getty Images
Image caption نوامبر گذشته، نمایندگان طالبان برای اولین بار در نشستی که نمایندگان شورای عالی صلح افغانستان نیز حضور داشتند، اشتراک کردند

یک منبع از گروه طالبان به بی‌بی‌سی تایید کرد که قرار است هیاتی از دفتر سیاسی این گروه از قطر به مسکو سفر کند.

به گفته این منبع، این هیات با نمایندگانی از احزاب سیاسی افغانستان در مسکو دیدار خواهند کرد.

این نشست قرار است به تاریخ پنجم و ششم فبروری/فوریه برگزار شود و گفته شده در آن شماری از نمایندگان احزاب سیاسی افغانستان نیز شرکت می‌کنند.

شماری از احزاب افغانستان دعوت‌شان را در نشست مسکو تایید کرده است.

پیش از این عباس استانکزی، رئیس پیشین دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز در گفت‌وگوی رسانه‌ای با "وبسایت نن تکی آسیا" گفته بود که با حکومت افغانستان گفت‌وگو نمی‌کنند اما با مردم افغانستان مثل سیاسیون، احزاب سیاسی، بزرگان مذهبی و قومی گفت‌وگو می‌‌کنند.

او گفته: "همانطور که قبلا هم امارات اسلامی با آنها صحبت داشته. من به اطمینان می‌گویم که هیچ حزب سیاسی نیست که همراهشان صحبت نکرده باشیم و بسیاری از مسایل را حل کردیم."

حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان به رهبری محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی دعوت شدن نمایندگان این حزب را در نشست پیش‌روی مسکو تایید کرده اما گفته برای اشتراک تصمیم نهایی نگرفته‌اند.

شورای حراست و ثبات نیز گفته از این نشست آگاه هستند و در جریان آن قرار دارند.

همچنین بی‌بی‌سی دریافته که حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان، عبدالسلام ضعیف، از اعضای پیشین گروه طالبان و حکمت خلیل کرزی، معاون پیشین وزارت خارجه افغانستان نیز در این نشست اشتراک خواهند کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption زلمی خلیلزاد به تازگی پس از پایان چهارمین نشست نمایندگان طالبان و نمایندگان آمریکا اعلام کرده با این گروه درباره چارچوب کلی صلح به توافق رسیده‌اند

در اواسط ماه عقرب/آبان نیز نشستی با حضور نمایندگان گروه طالبان در مسکو برگزار شده بود. در این نشست نمایندگان شورای عالی صلح افغانستان نیز اشتراک داشتند. دولت گفته بود این نمایندگان به گونه مستقل در این نشست اشتراک کردند و از دولت نمایندگی نمی‌کنند.

شورای عالی صلح اما گفته در نشست پیش‌رو اشتراک نمی‌کنند.

در نشست قبلی مسکو، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته بود که این نشست به عنوان یکی از اهداف مهم در شکل‌گیری شرایط مناسب برای آغاز مذاکرات مستقیم بین دولت، طالبان و نمایندگان احزاب و جریان‌های سیاسی مختلف افغانستان است.

در نشست قبلی مسکو، نمایندگانی از ایران، چین، پاکستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان و هند نیز وارد مسکو شده بودند اما دولت آمریکا از حضور در این نشست اجتناب کرد.

اما مشخص نیست در نشست پیش‌رو نمایندگانی از کشورهای دیگر نیز اشتراک خواهند داشت یا نه.

حق نشر عکس Reuters
Image caption با وجود درخواست مکرر دولت افغانستان، گروه طالبان تاکنون حاضر به گفت‌وگو با حکومت نشدند

مذاکرات مسکو نقش روسیه را در افغانستان به ویژه در مذاکرات صلح این کشور با گروه طالبان افزایش می‌دهد. ده‌ها سال پس از آنکه شوروی از این کشور خارج شد، روسیه تلاش دارد تا با سرمایه‌گذاری، حمایت‌های دیپلماتیک و فرهنگی و پیشتیبانی نظامی از دولت افغانستان نقش خود را دراین کشور افزایش دهد.

این نشست‌ها برای صلح افغانستان در مسکو در حالی برگزار می‌شود که زلمی خلیلزاد به تازگی پس از پایان چهارمین نشست نمایندگان طالبان و نمایندگان آمریکا اعلام کرده با این گروه درباره چارچوب کلی صلح به توافق رسیده‌اند.

آقای خلیلزاد گفته پیش‌نویس این توافق شامل "برنامه‌ای برای خروج نیروهای آمریکا، برقراری آتش بس و طرد گروه‌های بین‌المللی تروریستی در خاک افغانستان است."

با وجود درخواست مکرر دولت افغانستان، گروه طالبان تاکنون حاضر به گفت‌وگو با حکومت نشدند.

اگرچه آقای خلیلزاد تاکید کرده که توافق با طالبان مشروط به آتش بس همه‌جانبه و مذاکره بین‌الافغانی است اما اظهارات تازه مقام‌های دولتی افغانستان غیرمستقیم نشان می‌دهد که آنها زیاد از توافقات صورت گرفته راضی نیستند.

آقای غنی به تازگی از حامیان بین‌المللی حکومتش خواسته تا در مساله صلح افغانستان عجله نکنند و بگذارند در این زمینه خواست افغان‌ها در نظر گرفته شود.