صبغت‌الله مجددی نخستین رئیس دولت اسلامی افغانستان درگذشت

mojadid
توضیح تصویر،

صبغت الله مجددی در سال ۱۳۰۵ خورشیدی در یک خانواده روحانی در شهر کابل به دنیا آمد

صبغت‌الله مجددی، نخستین رئیس دولت اسلامی افغانستان در دهه نود میلادی و رهبر حزب نجات ملی در سن ۹۳ سالگی در کابل درگذشت.

خبر درگذشت آقای مجددی در صفحه فیسبوک خودش منتشر شده و منابع نزدیک به خانواده آقای مجددی این خبر را تایید کرده‌اند.

قرار است مراسم جنازه آقای مجددی چهارشنبه در استادیوم غازی کابل برگزار شود.

اشرف غنی، رئیس جمهوری، عبداله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان و رهبران سیاسی این کشور به درگذشت آقای مجدی واکنش نشان داده و او را "شخصیت تاثیرگذار تارخ افغانستان" خوانده‌اند.

صبغت الله مجددی در سال ۱۳۰۵ خورشیدی در یک خانواده روحانی در شهر کابل به دنیا آمد. او از مشایخ طریقت نقشبندیه و منتسب به شیخ احمد سرهندی، معروف به مجدد الف ثانی است.

پس از کودتای ثور ۱۳۵۷، که حزب دموکراتیک خلق افغانستان طرفدار شوروی سابق در نتیجه آن به قدرت رسید، مجددی به پاکستان رفت و با ایجاد حزب جبهه نجات ملی افغانستان به مبارزات سیاسی و مسلحانه علیه دولت کابل آغاز کرد.

در سال های های ۱۳۶۸ و ۱۳۶۹ خورشیدی که حکومت در تبعید مجاهدین در پاکستان ساخته شد، صبغت الله مجددی به عنوان رئیس دولت اسلامی افغانستان تعیین شد.

پس از پیروزی مجاهدین، آقای مجددی در بهار سال ۱۳۷۱ برای دو ماه به عنوان رئیس دولت موقت مجاهدین انتخاب شد و دولت را رسما از فضل الحق خالقیار، نخست وزیر دولت نجیب الله تحویل گرفت.

توضیح تصویر،

آقای مجددی، نخستین رئیس دولت اسلامی افغانستان در دهه نود میلادی و رهبر حزب نجات ملی بود

صبغت الله مجددی پس از دو ماه، زمام داری سکان دولت اسلامی را براساس توافقات اسلام آباد به برهان الدین ربانی رهبر جمعیت اسلامی سپرد.

پس از سقوط دولت مجاهدین به وسیله طالبان آقای مجددی دوباره به پاکستان بازگشت و به مبارزات خود برای بازپس گیری کابل ادامه داد؛ هرچند که او عملا به جبهه شمال به عنوان مهم ترین گروه مخالف طالبان در درون افغانستان که توسط احمد شاه مسعود رهبری می شد نپیوست.

پس از سقوط رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱ آقای مجددی به روند بن پیوست و در تعاملات مختلف سیاسی این کشور نقش فعال داشت.

صبغت الله مجددی به عنوان رئیس مجلس سنای افغانستان نیز کار کرده و همچنین ریاست کمیسیون تحکیم صلح را به عهده داشته است.

صبغت الله مجددی به دلیل مواضع معتدلانه خود به اسلام میانه رو گرایش دارد و به دلیل انتقادهای تند از برخی از سران مجاهدین و دولت پاکستان به صراحت لهجه معروف است.

واکنش‌ها به وفات صبغت الله مجددی

ارگ ریاست جمهوری افغانستان در پیامی زندگینامه‌ای از آقای مجددی منتشر کرده و او را "شخصیت روحانی، ملی و مهربان" خوانده که برای آوردن صلح و ثبات در افغانستان کوشیده است.

در پیام محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان آمده که آقای مجددی برای تامین صلح، هزاران مخالف مسلح را به زندگی عادی برگرداند.

در این پیام آمده که از دست دادن آقای مجددی برای افغانستان یک ضایعه بزرگ است.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان نیز در پیامی آقای مجددی را "دعوتگر مبارز" خوانده که نقش مهمی در جهاد افغانستان داشته است.

در این پیام همچنین آمده که آقای مجددی شخصیتی تاثیرگذار در تاریخ معاصر افغانستان بوده و در تحولات چند دهه اخیر این کشور نقش سازنده داشته است.

او در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که وفات آقای مجددی ضایعه‌ای بزرگ برای ملت افغانستان به ویژه مجاهدین است و او برای ابراز همدردی به دیدن خانواده آقای مجددی رفته است.

محمد حنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان و از نامزدان احتمالی انتخابات ریاست جمهوری نیز در پیامی از آقای مجددی به عنوان یک شخصیت بزرگ ملی یاد کرده که تمام عمر خود را برای یک افغانستان باثبات وقف کرده است.

او گفته که آقای مجددی در بین مردم نفوذ و جایگاه خاص داشت و وفاتش یک ضایعه جبران ناپذیر است.

عطامحمد نور، رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز وفات او را تسلیت گفته و آقای مجددی را شخصیت روحانی، ملی، جهادی و مورد احترام مردم خوانده است.

محمد محقق، رهبر حزب وحدت مردم افغانستان نیز در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که "فقدان این مرد بزرگ که دل مهربان و پر از محبت و عاطفه نسبت به همه اقوام با هم برادر افغانستان داشت، ضایعه بزرگ و جبران ناپذیر است."

او می‌گوید که آقای مجددی با همه جریان‌ها و جناح‌های سیاسی روابط نیک داشت.

در پیام آقای محقق آمده که آقای مجددی زبان رسا داشت که به حقیقت گویی و صحبت‌های قاطع در مقابل افراد مقتدر و زورگو شهره بود و هر مساله جنجالی بین ملت و دولت یا احزاب سیاسی که قابل حل نبود به او مراجعه داده می‌شد.