مایک پنس: 'آمریکا نمی‌گذارد که افغانستان به لانه امن تروریست‌ها تبدیل شود'

افغانستان حق نشر عکس ARG
Image caption آقای پنس عصر روز گذشته با آقای غنی در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ آلمان دیدار کرد

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا به محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان وعده داده که آمریکا متعهد است تا نگذارد افغانستان بار دیگر به لانه امن برای "تروریست‌ها" تبدیل شود.

آقای پنس عصر روز گذشته (شنبه ۲۷ دلو/بهمن) با آقای غنی در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ آلمان دیدار کرده و در این دیدار گفته که ارتباط کابل و واشنگتن بر اساس "منافع مشترک استوار است."

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان آمده که معاون رئیس جمهوری آمریکا از اقدام رئیس جمهوری افغانستان در زمینه ایجاد اصلاحات انتخاباتی و اعتماد سازی برای کمیسیون مستقل انتخابات و برگزاری لویه جرگه (مجلس بزرگان) مشورتی صلح، قدردانی کرده و حمایت همه جانبه کشورش را از این اقدامات اعلام کرده است.

آقای غنی با امضای قانون جدید انتخابات سبب عزل اعضای دو کمیسیون انتخابات افغانستان شد و بعدا همه‌ای آنان را به دادستانی معرفی کرد.

رئیس جمهور غنی در این نشست گفته که استراتژی آمریکا برای جنوب آسیا اوضاع را بهبود بخشیده است.

او افزود: "با بکارگیری استراتژی جدید آمریکا، جنگ در افغانستان، دیگر جنگ آمریکا نیست. نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان بخاطر یک کشور آزاد و تامین امنیت جهانی قهرمانانه مبارزه می‌کنند و قربانی می‌دهند."

در استراتژی آمریکا برای جنوب آسیا از پاکستان به دلیل آنچه حمایت از گروه طالبان خوانده شده، مورد انتقاد قرار گرفته و بر وادار کردن اسلام آباد به مبارزه جدی با شورشیان مخالف دولت افغانستان تاکید شده است.

حق نشر عکس ARG
Image caption رئیس جمهور غنی در این نشست گفته که استراتیژی آمریکا برای جنوب آسیا اوضاع را بهبود بخشیده است

پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که آمریکا دیگر نمی‌تواند در قبال حضور گروه‌هایی مانند طالبان در پاکستان ساکت بماند.

دونالد ترامپ گفته بود که آمریکا میلیاردها دلار در اختیار پاکستان گذاشته ولی آنها به گروه‌هایی که عوامل بی‌نظمی و خشونت هستند، فضای امن داده‌اند.

در روزهای گذشته نیز کاخ سفید از اسلام آباد خواسته بود که فورا به حمایت خود از گروه‌های "تروریستی" خاتمه دهد و تمام پناهگاه‌های این گروه‌ها را در خاکش ببندد.

درخبرنامه کاخ سفید که دو روز قبل نشر شد، آمده که اهداف "این گروه‌های تروریستی ایجاد آشوب، خشونت و ترور" در منطقه است.

روز گذشته نیز حکومت افغانستان به خاطر برنامه سفر اعضای تحریم‌ شده گروه طالبان به پاکستان، رسما به سازمان ملل متحد شکایت کرد.

حکومت افغانستان گروه طالبان را تهدیدی برای صلح و ثبات افغانستان می‌خواند و می‌گوید ۹ تن از اعضای هیأت مذاکره‌کننده این گروه که قرار‌است امروز، یکشنبه رهسپار پاکستان شوند، در فهرست سیاه سازمان ملل قرار دارند.