'جنبش تحفظ پشتون' چگونه راه افتاد؛ آیا پاکستان از آن نگران است؟

  • جاوید صبوری
  • نویسنده
ناظران

بعد از آنکه آرمان لونی یکی از رهبران "جنبش تحفظ پشتون" (Pashtun Tahafuz Movement) در جریان دستگیری توسط پلیس پاکستان در منطقه "لورلایی" بلوچستان کشته شد، محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در توییتر شخصی خود در مورد آن اظهار نظرکرد. آقای غنی در توییتر خود نوشته بود که "دولت افغانستان نگرانی عمیق از خشونت علیه مظاهره کنندگان مسالمت آمیز و فعالان مدنی در خیبر پشتونخوا و بلوچستان دارد و مسئولیت اخلاقی هر دولت است تا از فعالیت‌های مدنی که علیه تروریسم و افراط گرایی گام برمی‌دارند حمایت نماید." این توییت واکنش پاکستان را نیز برانگیخت. شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان توییت‌های رئیس جمهوری افغانستان را مداخله در امور داخلی پاکستان خواند.

جنبش تحفظ پشتون چرا اهمیت دارد؟

کمی بیشتر از یک سال وقتی در ژانویه سال ۲۰۱۸ نقیب الله مسید، مودل جوان و تجارت پیشه در شهر کراچی، بزرگترین شهر پاکستان توسط پلیس در "رویارویی از پیش طراحی شده" کشته شد. پلیس وی را مرتبط با گروهای مسلح تندرو خواند.

"جنبش تحفظ مسید" گردهمایی اعتراضی خود را با ۲۰ نفر از دیره اسماعیل خان آغاز نمود. وقتی این مظاهره کنندگان به بیرون باشگاه خبرنگاران در پایتخت پاکستان رسیدند، تعداد آنان به هزاران نفر رسیدند. ابتدا این اعتراض مورد توجه قرار نگرفت ولی آهسته آهسته به تعداد افراد معترض افزوده شد و مردم از شهرهای دیگر برای پیوستن با مظاهره کنندگان به اسلام آباد، پایتخت پاکستان می‌آمدند. بعد از ده روز، جنبش تحفظ مسید به "جنبش تحفظ پشتون" تغییرنام داد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

رهبری جنبش تحفظ پشتون را جوان ۳۰ ساله به نام منظوراحمد پشتین به عهده دارد

دولت و ارتش پاکستان این جنبش تا زمانی جدی نگرفتند که شعارهای ضد نیروهای مسلح پاکستان در میان معترضان سر داده نشده بود. شعارهایی چون "مسوول این همه تروریسم، یونیفورم پوشان (نیروهای مسلح) اند" و "مسوول این همه طالب سازی، یونیفورم پوشانند". در تظاهرات‌های بعدی آنان شعارهای تند چون "باجوا باجوا (ژنرال قمر جاوید باجوا، رئیس کل ستاد مشترک نیروهای پاکستان)، دهشت گرد، دهشت گرد"، "حمله بر مکتب نظامی پیشاور از قبل توسط اداره طراحی شده- شرم شرم"، "ژنرالان خاینند چون قانون اساسی پاکستان را زیر پا می‌کنند" و ده‌ها شعار تند و دیگر را سر دادند. رسانه‌های پاکستان بعد از آن تا امروز، اجازه نشر خبرهایی مربوط به "جنبش تحفظ پشتون" و رهبری آنرا ندارند و به ندرت به رویدادهایی مرتبط به جنبش تحفظ پشتون‌ها را پوشش می‌دهند.

رهبری این جنبش را چه کسی به عهده دارد؟

رهبری جنبش تحفظ پشتون را جوان ۳۰ ساله به نام منظوراحمد پشتین به عهده دارد و بیشتر اعضای گروه رهبری آن را جوانان تشکیل می‌دهند. محسن داور، علی وزیر، گلالی اسماعیل، آرمان لونی، ورانگه لونی و چندین جوان دیگر.

این جنبش توانسته در یک سال گذشته بدون پرداخت مصارف مالی تظاهرات ده‌ها هزار نفری را در شهرهای بزرگ پاکستان برگزار کند. در کشوری که بیشتر احزاب سیاسی برای جمع‌آوری تظاهرکنندگان به آنان مصارف رفت و آمد، غذا و دیگر مصارف را می‌پردازد، اشتراک ده‌ها هزار نفری پشتون‌های پاکستانی، بهانه‌ای به دست نظامیان و دولت پاکستان داده تا این جنبش را "آلت دست کشورهای همسایه" بخوانند. سخنگوی ارتش پاکستان ژنرال آصف غفور حتی کلاه رهبر این جنبش را که به کلاه پشتین شهرت یافته و در شمال افغانستان استفاده می‌شود، نیز زیر سوال برده که "کلاه او از کجا آورده شده‌است؟".

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

سخنگوی ارتش پاکستان ژنرال آصف غفور حتی کلاه رهبر این جنبش را که به کلاه پشتین شهرت یافته و در شمال افغانستان استفاده می‌شود، نیز زیر سوال برده که "کلاه او از کجا آورده شده‌است؟"

ویژگی این جنبش چیست؟

ویژگی دیگر این جنبش اشتراک چشمگیر زنان است. در جامعه‌ای که به شدت محافظه کار تلقی می‌شود، زنان جوان چون گلالی اسماعیل در رهبری این جنبش قرار دارد و صدها زن در تظاهرات های این جنبش در صحنه حضور می‌یابند. بشرا گوهر، عضو پیشین پارلمان پاکستان در صفحه توییترخود نوشته است: "این اعتراضات جنبش تحفظ پشتون بود که یک زن قبیله‌ای منطقه وزیرستان را ترغیب کرد تا از آزار و اذیت جنسی به دست ارتش پاکستان سخن بگوید".

غیر مذهبی و سیکولار بودن این جنبش شاید عمده‌ ترین ویژگی دیگر آن است. سیکولار بودن این جنبش بزرگترین چالش در مقابل سیاست افراط گرا سازی پشتون‌ها و مناطق قبایلی توسط ارتش پاکستان خواهد بود. ارتش پاکستان قبایل افراطی مذهبی را وسیله‌ای برای استفاده در جنگ‌های محتمل علیه هند و افغانستان می‌داند. چنانچه ارتش پاکستان در سال ۱۹۴۷ از قبایل پشتون برای حمله بر کشمیر استفاده کرد. چون بیشتر باشندگان قبایل سنی مذهب‌اند، ارتش پاکستان می‌تواند از آنها در جنگ‌های نیابتی علیه ایران نیز استفاده کند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

زنان پاکستانی عکس‌های از گم شدگان خود را در دست دارند

موقعیت حساس جنبش تحفظ پشتون

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

حالا جنبش تحفظ پشتون در موقعیت حساس قرار دارد. از یک سو ارتش و دستگاه استخبارات ارتش پاکستان آنرا آلت دست کشورهای همسایه (افغانستان و هند) می‌داند و از سوی دیگر اسفندیار ولی خان، رهبر یکی از احزاب ملی گرای پشتون‌های پاکستان این جنبش را آلت دست ارتش و استخبارات پاکستان می‌خواند. دولت‌مداردان افغانستان نیز در مورد این جنبش به دو دسته تقسیم شده‌اند. سخنگوی ریاست اجرایی افغانستان توییت رئیس جمهور غنی را مداخله در امور داخلی پاکستان خوانده است، در حالیکه امرالله صالح، وزیر پیشین داخله/کشور و امنیت ملی افغانستان و نامزد معاونت اول رئیس جمهور غنی در انتخابات سال آینده، حمایت از جنبش‌های مسالمت آمیز را مسوولیت اخلاقی دانسته است.

منظور احمد پشتین، رهبر این جنبش در مقاله‌ای که به تاریخ ۱۱ فوریه ۲۰۱۹ در روزنامه نیویارک تایمز نشر شد، نوشته است: "تغییرات قانونی و ساختاری زمان گیر است، اما شکستن سکوت و کاهش ترس که در طول چند دهه توسط دستگاه امنیتی اعمال شده بود، نشاندهنده موفقیت ما است حتی اگر رهبران جنبش تحفظ پشتون زندانی شوند یا از بین برده شوند". در نسخه نیویارک تایمز که در پاکستان نشر شد، مقاله منظور احمد پشتین حذف گردیده بود.