احضار سفیر پاکستان در کابل در ارتباط با 'تاثیر مسئله کشمیر بر روند مذاکرات صلح افغانستان'

وزارت خارجه افغانستان

منبع تصویر، Mfa

توضیح تصویر،

صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان

وزارت خارجه افغانستان، زاهد نصرالله، سفیر پاکستان در کابل را که گفته بود هرگونه اقدام تلافی‌جویانه هند علیه پاکستان، روند صلح افغانستان را متاثر خواهد کرد، احضار کرده است.

وزارت خارجه افغانستان در خبرنامه‌ای که امروز، چهارشنبه ۱ حوت/اسفند، پس از دیدار با سفیر پاکستان در کابل منتشر کرده، اظهارات این دپیلمات پاکستان را "بی‌ربط و خلاف تعهدات پاکستان برای برقراری صلح در افغانستان" خوانده است.

سفیر پاکستان در کابل دیروز گفته بود: "هر گونه حمله هند ثبات همه‌ منطقه را متاثر می‌سازد و ظرفیت صلح را از بین می‌برد."

دولت پاکستان تاکید دارد که نقش عمده در تسهیل گفت‌وگوهای صلح میان نمایندگان آمریکا و گروه طالبان داشته و قرار است پنجمین دور این گفت‌وگوهای دوشنبه پیش رو ۲۵ فوریه در دوحه پایتخت قطر برگزار شود.

در خبرنامه وزارت خارجه افغانستان از پاکستان خواسته شده است تا به "تعهداتش در قبال افغانستان به ویژه صلح عمل کرده و از اظهارات بی‌ربط که هیچ مشکلی را حل نمی‌کند، بپرهیزد".

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

وزیر خارجه پاکستان (چپ) تاکید کرده که کشورش نقش عمده در تسهیل گفت‌وگوها میان نمایندگان آمریکا به ریاست زلمی خلیلزاد و نمایندگان طالبان در دوحه داشته است

بمبگذاری در مرکز کشمیر

پنجشنبه گذشته برخورد یک خودرو بمب‌گذاری شده با اتوبوس حامل ماموران امنیتی هند در نزدیکی سرینگر، مرکز کشمیر ۴۰ کشته برجا گذاشت. این یکی از مرگبارترین حملات در چند دهه اخیر در کشمیر بوده است.

در پی این رخداد، تنش میان هند و پاکستان که همواره بر سر کشمیر اختلاف دارند، بالا گرفت.

هند، پاکستان را متهم کرده که از نیروهای جدایی‌طلب در کشمیر تحت کنترل هند از جمله جیش محمد که مسئولیت حمله اخیر در کشمیر را بر عهده گرفت، حمایت می‌کند. این گروه‌ها خواهان الحاق منطقه کشمیر به پاکستان هستند.

پاکستان نماینده عالی خود در دهلی را فراخوانده است. پیشتر دولت هند نیز نماینده عالی خود در اسلام آباد را فراخوانده بود.

هند و پاکستان مدعی حاکمیت بر منطقه مسلمان نشین کشمیر هستند و هر کدام از این دو کشور بخش هایی از این منطقه را در اختیار دارند.