مذاکره با طالبان؛ در نشست قطر با طالبان بر سر چهار موضوع مذاکره می‌شود

افغانستان

منبع تصویر، GMIC

توضیح تصویر،

چخانسوری: طرح صلح حکومت روی میز است و هر زمانی که طالبان خواسته باشند، نمایندگان حکومت در مذاکرات صلح شرکت می‌کنند

حکومت افغانستان اعلام کرده که در نشست قطر که قرار است روز دوشنبه (۶ اسفند/حوت) برگزار شود، نمایندگان طالبان و آمریکا روی چهار موضوع با هم مذاکره می‌کنند.

هارون چخانسوری، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان، امروز (۴ اسفند/حوت) در نشستی به خبرنگاران در کابل گفت: "خروج سربازان آمریکایی از افغانستان، همکاری طالبان در کار مبارزه با القاعده و گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در افغانستان، آتش‌بس و آغاز مذاکرات رو در رو با حکومت افغانستان از موضوعاتی‌اند که روی آن بحث می‌شود."

آقای چخانسوری همچنین گفت که طرح صلح حکومت روی میز است و هر زمانی که طالبان خواسته باشند، نمایندگان حکومت در مذاکرات صلح شرکت می‌کنند.

گروه طالبان گفته حاضر نیست با دولت افغانستان مذاکرات مستقیم انجام دهد، زیرا آن را "دست‌نشانده" آمریکا می‌داند.

زلمی خلیلزاد، نماینده آمریکا برای صلح افغانستان اما پیش از شرکت در این نشست، گفته است که گفتگوهای صلح افغانستان باید "بین‌الافغانی" باشد و با مشارکت تمام جناح‌های سیاسی کشور پیش برده شود.

آقای خلیلزاد که در چند روز گذشته سرگرم دیدار با مقام‌های افغان در کابل بود، به ترکیه سفر کرده است.

او در صفحه توییتر خود نوشته که در ترکیه با ضمیر کابلوف نماینده خاص رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان و پاکستان دیدار کرده و هر دو طرف توافق کرده‌اند که مذاکرات صلح افغانستان باید بین‌الافغانی باشد و به شمول حکومت افغانستان تمامی جناح‌های سیاسی این کشور در آن سهم داشته باشند.

آقای خلیلزاد همچنین گفته است گزینه‌هایی را جستجو می‌کند تا آن عده از اعضای هیات مذاکره کننده طالبان که در فهرست سیاه سازمان ملل شامل‌اند، فرصت شرکت در گفت‌وگوهای صلح را بدست بیاروند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

زلمی خلیلزاد گفته امیدوار است تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده خورشیدی مذاکرات صلح با طالبان به نتیجه برسد

در همین حال محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در تازه‌ترین اظهاراتش در رابطه به صلح گفته است که صلح در کشور آمدنی است و رییس جمهوری بعدی را مردم انتخاب می‌کنند.

آقای غنی در دیدار با گروهی از جوانان قندهار گفته اسلام‌آباد، تهران و مسکو حق انتخاب رئیس جمهوری افغانستان را ندارند. او گفته طرح حکومت موقت، طرح بیرونی و ساخته‌شده در بیرون از افغانستان است و ناکام.

قرار است پنجمین دور مذاکرات میان طالبان و آمریکا پس فردا برگزار شود. طالبان گفته‌اند شرکت ملا عبدالغنی برادر رئیس دفتر طالبان در قطر در این نشست مشروط به حضور وزیر خارجه آمریکاست.