سازمان ملل: سال ۲۰۱۸، مرگبارترین سال برای غیرنظامیان افغانستان از زمان حمله آمریکا

جنگ افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

بر اساس یک گزارش سازمان ملل که روز یکشنبه منتشر شد، تعداد غیرنظامیانی که در سال ۲۰۱۸ در افغانستان کشته شدند، از تمامی سال‌های ۱۸ سال اخیر که این کشور درگیر جنگ است، بیشتر بوده است.

در این گزارش آمده که تعداد غیرنظامیان کشته شده در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال ۲۰۱۷ میلادی، ۱۱ درصد رشد داشته و به سه هزار و ۸۰۴ نفر رسیده است.

هفت هزار و ۱۸۹ نفر نیز در این سال زخمی شده‌اند.

ریچارد بنیت، رئیس بخش حقوق بشر دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) در مراسم نشر این گزارش در کابل گفت که نیروهای شورشی مخالف دولت دو هزار و ۲۴۳ غیرنظامی را کشته و ۳۷۶ نفر نیز توسط سایر افراد مخالف دولت کشته شده‌اند.

یوناما توضیح داده که از ۶۳ درصد تلفات غیر نظامیان که توسط نیروهای مخالف دولت افغانستان انجام شده، سهم گروه طالبان ۳۷ درصد، سهم گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) شاخه خراسان ۲۰ درصد و سهم سایرگروه‌های مخالف دولت نیز ۶ درصد بوده است.

گروه طالبان این گزارش را مغرضانه خوانده است.

توضیح تصویر،

براساس گزارش سازمان ملل عامل ۱۴درصد تلفات غیر نظامیان نیروهای دولتی افغانستان شناخته شده‌اند

این مقام سازمان ملل افزود که در یک سال گذشته نیروهای طرفدار دولت افغانستان یک هزار و ۱۸۵ غیر نظامی را کشته که شامل ۲۴ درصد تلفات غیرنظامیان می‌شود.

در این گزارش عامل ۱۴درصد تلفات نیروهای دولتی افغانستان، ۶ درصد نیروهای بین‌المللی مستقر در این کشور و ۴ درصد نیز نیروهای طرفدار دولت شناخته شده‌اند.

سازمان افزوده که ۹۲۷ کودک نیز در یک سال گذشته کشته شده‌اند که نشان دهنده افزایش تلفات آنان است.

حمله‌های انتحاری نیروهای شورشی، بخصوص داعش و افزایش بمباران هوایی نیروهای دولتی افغانستان و نیروهای خارجی از عوامل عمده افزایش تلفات غیر نظامیان ذکر شده است.

این آمار یک روز پیش از دور تازه مذاکرات طالبان و آمریکا منتشر شده‌اند.

برخی ناظران این احتمال را مطرح کرده بودند که خروج نیروهای آمریکایی موجب شود تا میزان تلفات و خشونت‌ها در این کشور افزایش یابد.

این مذاکرات در حالی در دوحه، پایتخت قطر، برگزار می‌شوند که به گفته سازمان ملل در دو دهه اخیر، ۳۲ هزار نفر بر اثر جنگ در افغانستان کشته شده‌اند.

سازمان ملل می‌گوید که یکی از دلایل افزایش شمار قربانیان غیرنظامی در خشونت‌های افغانستان این است که در حملات اخیر، به شکل عمدی، غیرنظامیان هدف قرار گرفته‌اند.

بخش عمده این حملات توسط بمب‌گذاران انتحاری گروه‌های طالبان و داعش انجام می‌شوند.

تاداماچی یاماماتو، رئیس نمایندگی سازمان ملل در افغانستان گفت: "زمان آن فرارسیده که به این رنج و تراژدی انسانی پایان دهیم."

در سال ۲۰۱۸ دستکم ۶۵ حمله انتحاری در افغانستان رخ داد که بیشتر آنها در شهر کابل بود.

در این گزارش همچنین آمده که افزایش حملات هوایی نیروهای آمریکایی و افغان نیز بر افزایش شمار قربانیان غیرنظامی اثر گذاشته و بیش از ۵۰۰ تن از کشته‌شدگان در این‌گونه حملات جان خود را از دست داده‌اند.

ارتش آمریکا در سال ۲۰۱۸ با هدف افزایش فشار بر طالبان و داعش در افغانستان بر شمار حملات هوایی خود افزود.

آقای یاماماتو گفت که کشته شدن غیرنظامیان در این حملات به هیچ وجه قابل قبول نیست و از همه طرفهای درگیر خواست تا گام‌هایی فوری برای پایان دادن به خشونت و "نابود کردن زندگی انسان‌ها" بردارند.

شورای امنیت افغانستان گفته که نیروهای امنیتی و‌ دفاعی افغانستان در تمام عملیات‌های نظامی برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان از دقت لازم کار می‌گیرند ولی گروه طالبان همواره از سپر انسانی استفاده کرده‌ و باعث تلفات غیر نظامیان می‌شوند.

سال ۲۰۱۸، چهلمین سالگرد انقلاب ثور در افغانستان و آغاز بی‌ثباتی و خشونت‌های سیاسی در این کشور بود که هم‌اکنون بیش از چهار دهه است هنوز به پایان نرسیده است.