طالبان: ملا برادر در پنجمین دور مذاکرات با نمایندگان آمریکا شرکت می‌کند

ملا عبدالغنی برادر، پنجاه سال دارد و یکی از چهار نفری است که در سال ۱۹۹۴ میلادی گروه طالبان به رهبری ملا عمر را تاسیس کردند

منبع تصویر، .

توضیح تصویر،

ملا عبدالغنی برادر، پنجاه سال دارد و یکی از چهار نفری است که در سال ۱۹۹۴ میلادی گروه طالبان به رهبری ملا عمر را تاسیس کردند

گروه طالبان به بی‌بی‌سی تایید کرده است که ملا عبدالغنی برادر، رئیس دفتر طالبان در قطر، برای شرکت در نشست پیش‌رو با نمایندگان آمریکا وارد قطر شده است.

نام ملا عبدالغنی برادر در فهرست سیاه آمریکا و سازمان ملل قرار دارد، اما حالا گفته می‌شود این محدودیت برای تسهیل گفتو‌گوها موقتا برداشته شده است.

این در حالی است که طالبان اخیرا گفته بودند که شرکت ملا برادر در مذاکرات دوحه، پایتخت قطر، مشروط به حضور وزیر خارجه آمریکا در این مذاکرات است.

قرار است پنجمین نشست رودرروی نمایندگان طالبان و نمایندگان آمریکا فردا، ۲۵ فوریه/فبروری در دوحه قطر برگزار شود.

ملا عبدالغنی برادر که حدود چهار ماه پیش از سوی دولت پاکستان، پس از هشت سال سپری کردن زندان رها شد، در دور قبلی این نشست به عنوان رئیس دفتر طالبان در قطر تعیین شد.

همچنین، گروه طالبان در اعلامیه‌ای که حدود یک ماه پیش منتشر کرد و هیات مذاکره کننده جدید خود را اعلام کرد، به ملا برادر رهبری این هیات را سپرده بود.

خروج سربازان آمریکایی و همکاری طالبان در کار مبارزه با القاعده و گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در افغانستان از موضوعات عمده نشست قطر گفته شده است.

ملاعبدالغنی برادر کیست؟

ملا عبدالغنی برادر، پنجاه سال دارد و یکی از چهار نفری است که در سال ۱۹۹۴ میلادی گروه طالبان به رهبری ملا عمر را تاسیس کردند.

پیروان گروه طالبان از ملا برادر به عنوان یکی از مغزهای متفکر این گروه یاد می‌کنند. او در مدارس دینی پاکستان مسایل دینی خوانده و مدتی در گروه طالبان جنگیده است.

ملا برادر پس از سقوط حکومت "امارت اسلامی طالبان" در افغانستان، شورای کویته، مهم‌ترین تشکیل طالبان پس از سقوط این گروه را رهبری می‌کرد.

او به ملابرادر مشهور است و گفته می‌شود که با قبیله پوپلزایی از قبایل قندهار، نسبت دارد.

در زمان حمله آمریکا و متحدانش به افغانستان در سال ۲۰۰۱ او معاون وزارت دفاع طالبان بود. پس از سقوط گروه طالبان، معاون ملا محمد عمر شد.

منابع آگاه گفته بودند که "خواهر ملابرادر همسر ملا محمد عمر، رهبر گروه طالبان بود و همسر خود او هم خواهر ملا عمر است".

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

زلمی خلیلزاد گفته است که زمینه‌سازی برای گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را جزی از تلاش‌هایش خوانده است، امری که در تحقق آن تاکنون موفق نشده است

گفت‌وگوهای طالبان و آمریکا

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

تاکنون چهار دور گفت‌وگوهای مستقیم طالبان با نمایندگان آمریکا برگزار شده است. آخرین دور این نشست‌ها شش روز به طول انجامید و پس از پایان آن زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان گفت با این گروه درباره چارچوب کلی صلح به توافق رسیده‌اند.

آقای خلیلزاد گفته پیش‌نویس این توافق شامل "برنامه‌ای برای خروج نیروهای آمریکا، برقراری آتش بس و طرد گروه‌های بین‌المللی تروریستی در خاک افغانستان است."

با وجود درخواست‌های مکرر حکومت افغانستان برای گفت‌وگو با طالبان، این گروه تاکنون حاضر به مذاکرات با دولت افغانستان نشده است.

اما آمریکا تاکید کرده که عملی شدن توافقات آنها با طالبان مشروط به آتش بس و گفت‌وگوهای بین‌الافغانی است.

پس از پایان دور قبلی گفت‌وگوها نارضایتی‌هایی نزد مقام‌های دولتی به میان آمد اما به تازگی ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که رئیس جمهوری افغانستان و زلمی خلیلزاد روی کارشیوه جدیدی برای پیشبرد روند صلح به توافق رسیدند.

به گفته مقام‌های ارگ، به اساس این کارشیوه، نخست روی موضوعات صلح مشورت صورت می‌گیرد و بعدا در مورد اقدام می‌شود.