شورای عالی صلح افغانستان: طالبان در لویه جرگه مشورتی صلح شرکت کنند

عمرداووزی

منبع تصویر، ODZai/fb

توضیح تصویر،

محمد عمر داوودزی، رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح

با آغاز پنجمین دور مذاکرات آمریکا و طالبان در قطر، شورای عالی صلح افغانستان از طالبان خواسته تا در لویه جرگه مشورتی صلح در کابل شرکت کنند.

محمد عمر داوودزی، رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح امروز، دوشنبه ششم حوت/اسفند در یک نشست خبری گفت این نشست به مدت سه روز ۲۶-۲۹ حوت/اسفند و با حضور دو هزار نفر از سراسر افغانستان برگزار خواهد شد.

به گفته او، در صورت نیاز برای به نتیجه رسیدن بحث‌ها نشست برای دو روز دیگر نیز قابل تمدید است و برای 'همه شمول بودن' نیز شمار شرکت کنندگان ممکن بیشتر شود.

آقای داوودزی می‌گوید طالبان نیز می‌توانند در این جرگه اشتراک کنند اما دعوت رسمی از آنها از صلاحیت کمیسیون برگزاری جرگه است.

پیش از این طالبان با وجود درخواست مکرر حکومت، گفت‌وگو با آنها را رد کرده است.

آقای داوودزی گفت اگر چه آمادگی‌ها برای برگزاری این لویه جرگه ادامه دارد اما برخلاف لویه جرگه‌های پیشین در هجده سال گذشته، قرار است برگزاری این لویه جرگه برعهده یک کمیسیون همه شمول از آدرس‌های مختلف سیاسی و مدنی باشد که به زودی تشکیل خواهد شد.

او می‌گوید رسیدن به اجماع ملی برای تامین و تحکیم صلح هدف این نشست است و تصمیم در مورد چگونگی مذاکرات غیررسمی برای ممد شدن در مذاکرات رسمی، ترتیب یک استراتژی صلح مبنی بر حفظ ارزش‌ها و دستاوردها و تعیین خطوط اساسی توافقات احتمالی صلح با طالبان از موضوعات اصلی مورد بحث در این لویه جرگه خواهد بود.

او از مذاکرات مستقیم دولت و طالبان به عنوان مذاکرات رسمی و از مذاکرات طالبان با جناح‌های مختلف به عنوان مذاکرات غیررسمی یاد کرد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

قرار است نمایندگان آمریکا و گروه طالبان امروز ۲۵ فوریه/فبروری در دوحه، پایتخت قطر دیدار کنند

لویه جرگه در افغانستان

لویه جرگه به اساس ماده ۱۱۰ قانون اساسی افانستان، عالی ترین مظهر اراده مردم افغانستان می باشد که متشکل از اعضای شورای ملی (مجلس نمایندگان و مجلس سنا)، روسای شوراهای ولایات و ولسوالی هاست. همچنین وزرا، اعضای دادگاه عالی و دادستان کل می‌توانند بدون حق رای در آن اشتراک ورزند.

به اساس قانون، تصمیم در مورد مسایل مربوط به استقلال، حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، مصالح علیای کشور و تعدیل قانون اساسی و محاکمه رئیس جمهوری از وظایف این جرگه است.

اما در افغانستان تاکنون لویه جرگه به این اساس هیچ وقت برگزار نشده، زیرا تاکنون انتخابات شوراهای ولسوالی در این کشور برگزار نشده است.

اما در هژده سال گذشته پنج لویه جرگه؛ لویه جرگه اضطراری، لویه جرگه قانون اساسی، لویه جرگه امنیت افانستان و پاکستان، لویه جرگه مشورتی صلح و لویه جرگه مشورتی در مورد معاهده امنیتی با آمریکا برگزار شده است.

انتظارات از نشست قطر

نشست خبری آقای داوودزی، همزمان با برگزاری پنجمین نشست رودرروی طالبان و نمایندگان آمریکا برگزار شد.

او گفت که حکومت افغانستان انتظار دارد مذاکرات قطر زمینه ساز مذاکرات رسمی بین دولت و تحریک طالبان شود.

او همچنین از حضور ملابرادر در این نشست استقبال کرد و گفت امیدوار است طالبان صلاحیت تصمیم گیری را در این گفت‌وگوها داشته باشند .

ملابرادر معاون گروه طالبان و رئیس دفتر طالبان در قطر حدود چهار ماه پیش از زندان پاکستان آزاد شد. با وجود این که طالبان چند روز پیش گفته بودند تنها در صورت حضور وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگوها، او نیز در این نشست اشتراک خواهد کرد اما گزارش‌هایی از سفر او به قطر و اشتراکش در پنجمین نشست آمریکا و طالبان روز گذشته منتشر شد.