یک شهردار زن در افغانستان بعد از هشت ماه کارش را آغاز کرد

افغانستان حق نشر عکس Zarifa Ghafari
Image caption خام غفاری روز گذشته رسما کارش را آغاز کرد

ظریفه غفاری که هشت ماه پیش به عنوان شهردار میدان‌شهر، مرکز ولایت میدان‌وردک در غرب کابل انتخاب شده بود، رسما کارش را به عنوان شهردار میدان وردک آغاز کرد.

خانم غفاری به بی‌بی‌سی گفت یکی از موانع عمده که در مدت هشت ماه گذشته نتوانسته کارش را آغاز کند، "نگاه مردسالارانه" در جامعه بود.

او ۲۴ قوس/آذر نیز قرار بود که رسما به عنوان شهردار معرفی شود، اما افراد مسلح مانع ورود او به ساختمان شهرداری میدان‌شهر شدند.

به گفته خانم غفاری، خیلی‌ها فکر می‌کردند که یک شهردار زن قادر نیست که یک شهر را اداره کند. او افزود: "به باور آنها، زنان باید در آشپزخانه‌ها باشند تا در پشت میز تصمیم گیری‌ها."

این شهردار زن با بیان اینکه هشت ماه شبانه روز برای رسیدن به این مقام و دفاع از حقش تلاش کرده است، افزود: در این مدت با بزرگان و افراد با نفوذ محلی نیز گفتگو کرده تا نظر آنان را برای آغاز کارش جلب کند.

حق نشر عکس Zarifa Ghafari
Image caption خانم غفاری حدود هشت ماه قبل به این سمت منصوب شده بود

این شهردار جوان قبلا گفته بود که سه نامه رسمی از کابل برای معرفی‌اش به ولایت میدان وردک برده است و به تمام نهادهای دولتی سرزده تا برای آغاز کارش به او کمک کنند.

رئیس جمهوری افغانستان در انتخاب شهرداران افغانستان نقش مستقیم دارد. حتی بارها خود اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، برای انتخاب شهرداران این کشور از آنان مصاحبه گرفته است.

در سال ۱۳۸۷ عذرا جعفری، نخستین زنی بود که از سوی اداره ارگان‌های محلی افغانستان به عنوان شهردار نیلی، مرکز ولایت دایکندی، در مرکز افغانستان منصوب شد.

بنا به قانون اساسی افغانستان شهرداران باید به صورت انتخابی و با آرای مردم برگزیده شوند، اما تا اکنون انتخابات شهرداری‌ها برگزار نشده است.