مذاکرات با طالبان؛ جدول زمانی خروج آمریکا از افغانستان محور گفتگوهای قطر

این تصویر که از سوی منابع رسمی قطری منتشر شده، نشست امروز میان نمایندگان طالبان به ریاست ملا برادر (نفر پنجم راست) و زلمی خلیلزاد را نشان می‌دهد

منبع تصویر، QATAR OFFICIAL SOURCES

توضیح تصویر،

این عکس که از سوی منابع رسمی قطری منتشر شده، نشست میان نمایندگان طالبان به ریاست ملا برادر (نفر پنجم راست) و زلمی خلیلزاد را نشان می‌دهد

نمایندگان آمریکا و طالبان دومین روز مذاکرات در دوحه قطر را با تلاش برای توافق روی جدول زمانی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و گرفتن تضمین‌‎های لازم از طالبان برای قطع ارتباط با سازمان‌هایی مانند القاعده و گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش آغاز کرده‌اند.

منابع به بی‌بی‌سی گفته‌اند که طرفین دو گروه کاری را تعیین کرده‌اند تا پیش نویس ‌جزییات فنی روی موضوعات مورد بحث را تدوین کنند.

پنجمین دور مذاکرات میان آمریکا و طالبان دیروز (۲۵ فبروری/فوریه) در قطر با حضور ملاعبدالغنی برادر، معاون رهبر طالبان آغاز شد.

سهیل شاهین، یکی از اعضای هیات مذاکره کننده طالبان در قطر به بی‌بی‌سی گفت که حضور ملا برادر در دوحه برای نظارت بر مذاکرات، نشان‌دهنده "اهمیتی" است که طالبان به این مذاکرات قایل شده‌اند و همچنین "انتظاراتی" که این گروه از این مذاکرات دارد.

همچنین، در نشست مقدماتی دیروز ژنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو مستقیما با ملا عبدالغنی برادر مذاکره کرده است.

این اولین بار است که مقام‌های نظامی آمریکا در افغانستان در عالی‌ترین سطح وارد گفتگویی مستقیم با هیات طالبان می‌شوند.

خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، همکاری طالبان در کار مبارزه با القاعده و گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش)، آتش‌بس و آغاز مذاکرات رو در رو با حکومت افغانستان از محورهای مذاکرات آمریکا و طالبان گفته شده است.

یک عضو هیات مذاکره کننده آمریکا دیروز به بی‌بی‌سی گفت: در این نشست درباره مذاکرات بین الافغانی بحث صورت گرفت و زلمی خلیلزاد تلاش جدی کرد تا دولت افغانستان نیز در این مذاکرات سهیم شود.

گروه طالبان همچنان حاضر نیست با هیات دولت افغانستان به صورت مستقیم مذاکره کند و این یکی از موضوعات اصلی مورد اختلاف دراین مذاکرات به شمار می‌رود.

توضیح تصویر،

جمال موسوی، خبرنگار بی‌بی‌سی که اکنون در قطر است، دیروز در توییتی نوشت: "دولت قطر در یک اقامتگاه مجلل گفتگوهای ملابرادر، معاون رهبر طالبان و زلمی خلیلزاد نماینده آمریکا در گفتگوهای صلح افغانستان را میزبانی کرد. یکی از اعضای هیات آمریکایی گفت که از گفتگوها راضی هستند."

گفت‌وگوهای طالبان و آمریکا

چهارمین دور این نشست‌ها شش روز به طول انجامید و پس از پایان آن زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان گفت با این گروه درباره چارچوب کلی صلح به توافق رسیده‌اند.

آقای خلیلزاد گفته پیش‌نویس این توافق شامل "برنامه‌ای برای خروج نیروهای آمریکا، برقراری آتش بس و طرد گروه‌های بین‌المللی تروریستی در خاک افغانستان است."

با وجود درخواست‌های مکرر حکومت افغانستان برای گفت‌وگو با طالبان، این گروه تاکنون حاضر به مذاکرات با دولت افغانستان نشده است.

اما آمریکا تاکید کرده که عملی شدن توافقات آنها با طالبان مشروط به آتش بس و گفت‌وگوهای بین‌الافغانی است.

پس از پایان دور قبلی گفت‌وگوها نارضایتی‌هایی نزد مقام‌های دولتی به میان آمد اما به تازگی ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که رئیس جمهوری افغانستان و زلمی خلیلزاد روی کارشیوه جدیدی برای پیشبرد روند صلح به توافق رسیدند.

به گفته مقام‌های ارگ، به اساس این کارشیوه، نخست روی موضوعات صلح مشورت صورت می‌گیرد و بعدا در مورد اقدام می‌شود.